• BIST 8093.54
  • Altın 1903.194
  • Dolar 28.8819
  • Euro 31.8231
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 13 °C

Onur Air'in 2008 vizyonu açıklandı

Onur Air'in 2008 vizyonu açıklandı
Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, ticari riskleri dağıttıklarını belirterek 2008'in başarılı bir olacağını bildirdi.

İSTANBUL- Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, ticari riskleri dağıttıklarını belirterek 2008'in başarılı bir olacağını bildirdi.

2008 yılında ABD'de başlaması beklenen ekonomik durgunluğun Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri yoğun etkilemesi halinde doların aşırı yükselme riskinin ortaya çıkabileceğini ifade eden Bolukcu "Onur Air olarak bu riski sürekli kendi içimizde değerlendiriyoruz ve bu riskin olumsuz etkilerinden korunmak için arz ettiğimiz kapasitede esneklik yaratıyoruz" dedi.

Bu kapsamda dış kaynak kullanımı (Outsourcing) sistemini önemli bir araç olarak kullanıldıklarını anlatan Bolukçu, şunları kaydetti:

"Talebi küçülten bir durumla karşılaşıldığı zaman Onur Air'in bu yeni duruma hızla uyum sağlaması için gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Bu kapsamda, uçak satın almak için uygun zamanı bekliyoruz ve bunun için gerekirse planladığımız büyümemizden fedakarlık ediyoruz. Uçak filosu planlamamızda satın alma ve kiralama seçeneklerini dikkatli kullanıyoruz. Aldığımız destek hizmetlerini kendi içimizde kalıcı yapılanmalar oluşturarak değil, dış tedarikçi firmalardan temin ediyoruz. Kurun yükselme riskine karşı ise Dolar/YTL kurunu sabitleme işlemi (hedging) gerçekleştiriyoruz."

Bolukçu, 2003 yılında iç hatların özel hava yolu şirketlerine açılmasıyla yaratılan rekabetin tüketiciler lehine olan sonuçlarının ortada olduğunu bildirdi ve bu rekabetin 2008 yılında dış hatlarda da yaratılması gerektiğini belirtti.

Yurtdışı uçuşlarındaki rekabetin yaratılabilmesi için, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nce THY'nin görüşleri çerçevesinde hazırlanan anlaşmaların sadece THY'ye değil, özel hava yollarına da uçuş izni verecek şekilde revize edilmesi gerektiğini söyleyen Bolukçu, bu konuya hükümet programında da yer verildiğini kaydederek "Başbakanımızın bu konuyu takip edeceğine eminiz. Ticari riskleri dağıttık, 2008 başarılı bir yıl olacak" dedi.

 

Plan ve hedefler

Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, 2008 in hazırladıkları plan ve öngördükleri hedefleri ise şöyle açıkladı:

"Beş adet uçağımızı Saudia Havayolları'na uçuş ve teknik ekibimizle birlikte kiraladık. Dokuz adet uçağımızı iç hat uçuşlarına, 11 adet uçağımızı da ülkemize turist getirmek üzere charter operasyonlarımıza ayırdık. Bunlara ilave olarak iki adet daha uçak alımı için görüşmelerimiz sürüyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda 2008 yılının şirketimiz adına başarılı bir yıl olacağını öngörüyoruz."

Onur Air'in tarifeli iç hat uçuşlarına başladığı 2003 yılından bu yana her sene daha fazla yolcu taşıdığını belirten Bolukçu, 2006'da iç hatlarda 2 milyon 163 bin yolcu taşıyan şirketin 2007'de arz edilen kapasitede artış yapılamamasına rağmen uçakların doluluk oranını yüzde 2,5 artırdığını ve 2 milyon 199 bin yolcu taşındığını bildirdi.

25 uçaklık filoya sahip olan Onur Air'in iç hatlardaki pazar payının yüzde 20'ye ulaştığını ifade eden Bolukçu, Onur Air'in gerek pazar payı, gerekse uçak sayısı bakımından özel sektör hava yolu şirketleri arasında birinci sırada olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.