• BIST 10721.42
  • Altın 2419.889
  • Dolar 32.1804
  • Euro 34.9311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 23 °C

Öğretmenin keşfettiği iki ünlü: Kemal Sunal ve Hikmet Karagöz

Özkan Altıntaş

Vefa Lisesi’nden sınıf arkadaşım değerli sanatçı, oyuncu ve gerçek bir sokak ressamı Hikmet Karagöz’ü de kaybettik.
Tüm arkadaşlarım birer birer gidiyor…
Hikmet’in doğum tarihi benden 4 gün sonra…
Ben 8 Haziran, o 11 Haziran…
Samsun’da 11 Haziran 1946 tarihinde dünyaya gelen Hikmet Karagöz, sinema, dizi ve tiyatro oyuncusuydu.
Onun vefatı ile tiyatroya başlaması hakkında anılarımda bulunan bazı şeyler canlandı… Sadece o mu…
Kemal Sunal ile Hikmet Karagöz aynı dönemde sahnelere adım atmışlardı.

Onu yıllar önce Teşvikiye Ulvi Uraz Tiyatrosu’nun fuayesinde resimlerini satarken görmüştüm.
İşsiz kalınca resim satıyordu. Bir süre sohbet etmiştik.
O sıra Kemal Sunal’ın yıldızı çok parlamıştı.
Ona “Kemal sana destek olmuyor mu?” diye sormuştum.
Sitem ederek “Nerede… Beni yalnız bıraktı. İlgilenmedi bile…” demişti.
İki eski arkadaşın aralarında ne geçmişti bilmiyorum. Fazla kurcalamak istememiştim.

hikmet-karagoz-002.jpgAslında Hikmet Karagöz ile Kemal Sunal’ın tiyatro yaşamı aynı öğretmenin aracılığı ile birlikte başlamıştı.
İkisi’de Vefa Lisesi’nde sınıf arkadaşımdı…
Kemal ile ben bazen aynı sırada otururduk.
Hikmet ise sınıfın en arkasında oturur önündeki deftere sürekli kara kalem resim çizerdi. Sakin, halim selim bir akadaşımızdı.
Kemal ise ‘fırlama’ dediğimiz cinsten olduğu için aklı fikri ders kaynatmaktaydı. Lakabı da vardı. O zamanlar çok ünlü olan eşkiya ya benzediği için ona “Koçero” derdik.
Kemal, bu haylazlığı yüzünden liseyi hemen bitiremedi. Hep çift dikiş okudu. Sonunda öğretmenler ondan sıkıldı da mezun ettiler galiba…

kemal-sunal.jpgKemal Sunal okulun tiyatro kolu başkanıydı. Hikmet Karagöz onun yardımcısıydı. Okulun tiyatro salonunda Tiyatro Kolu’ndan sorumlu felsefe öğretmeni Belkıs Balkır’ın seçtiği önemli eserler sahnelenirdi.
Okulda kız öğrenci olmadığı için İstanbul Kız Lisesi ile Vefa Lisesi tiyatro kolu birlikte çalışırlardı. Kemal ile Hikmet prova için İstanbul Kız Lisesi’ne gittiklerinde kızların hücumuna uğrarlardı. Dönüşte ise bize “Yahu bu kızlar erkeklerden beter. Amma azgınlar… Bize sataştılar” derlerdi.
Tabii kızlar prova için Vefa Lisesi’ne geldiklerinde aynı muameleyi görürlerdi. Herkes onlara söylemedik laf bırakmazdı. Öğretmenler olmasa çok şey olabilirdi.
Tiyatro koluna felsefe öğretmenimiz Belkıs Balkır bakardı. Kemal ile Hikmet’in yeteneğini keşfederek onları tiyatro sahnesine gönderen de Belkıs Balkır oldu…

İşte bir öğretmenin keşfederek sahneye gönderdiği iki ünlü sanatçı: Kemal Sunal ve Hikmet Karagöz…

Kemal Sunal, Vefa Lisesi felsefe öğretmeni Belkıs Balkır aracılığıyla Müşfik Kenter ile tanıştı. Böylece Kemal Sunal, Kenter Tiyatrosu'nda “Sürekli Takip” adlı tiyatro oyunu ile oyunculuğa adımını attı. Sonra, Zeki Alasya-Metin Akpınar’ın Sıraselviler Kulüp12’de oyunlarını sergilediği Devekuşu Kabare Tiyatrosu’na geçti. 1973 yılında de Ertem Eğilmez'in yönettiği Tatlı Dillim adlı sinema filmiyle sinemaya geçti. Oynadığı filmleri tüm Türkiye biliyor ve hala izliyor, hala gülüyor.
Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 tarihinde Malatya’da doğmuştu. 3 Temmuz 2000'de Balalayka filminin çekimine gitmek için bindiği uçakta kalp krizi geçiren oyuncu, gerçek doğum tarihi olan 10 Kasım için "Atatürk'ün ölüm yıl dönümünde doğum günü kutlayamam" sözleriyle, doğum günün 11 Kasım olarak kabul ediyordu.

Hikmet Karagöz ise yine Vefa Lisesi’nden felsefe öğretmeni Belkıs Balkır aracılığı ile amatör tiyatro hayatına 1962 ile 1963 yıllarında Eminönü Halkevi’nde başladı. 1974 yılında Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz adlı filmde, 1982 yılında ise Faize Hücum adlı sinema filmlerinde rol aldı. Çok sayıda dizi ve sinemada oyunculuk yapan Hikmet Karagöz, 1989 yılında yayına giren Bizimkiler adlı televizyon dizinde oynadığı “Abbas” rolüyle ününe ün kattı.

Hikmet Karagöz, 25 Kasım 2017’den bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Kartal Kavacık’taki Sanatçı Yaşam Evi’nde kalıyordu.

Çok renkli kişilikleri yanında sevilen sanatçı arkadaşlarım Hikmet Karagöz’e ve hala herkesi güldüren Kemal Sunal'a Allah’tan rahmet diliyorum.
Bizim kuşaktan yine bir arkadaşım daha kayboldu.
Sevgili arkadaşlarım ışıklar içinde olsun…
 

Bu yazı toplam 3283 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.