• BIST 4.843,12
  • Altın 1069.328
  • Dolar 18.6423
  • Euro 19.6207
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara -1 °C
  • Antalya 12 °C

Çakmak: 2 milyon Hintli gelebilir

Çakmak: 2 milyon Hintli gelebilir
Türk-Hindistan Turizm Konseyi- TITC’nin başkanı Emin Çakmak: 2020 senesinde 2 milyon Hintli turiste ulaşmamız için önümüzde hiçbir engel yoktur

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
 


BOMBAY/HİNDİSTAN- İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel"de düzenlenen birinci Orta Asya ve Türkiye Otel Yatırım Konferansı- CATHIC"te konuşan Global Success Advisor"ın başkanı Nenad Pacek “Türkiye 2012"de 80 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşarak yüzde 7 büyüyecek” dedi.
Hindistan"ın 6 şehrinde workshop düzenleyen ve 2 fuara katılan Türk-Hindistan Turizm Konseyi- TITC"nin başkanı Emin Çakmak, Bombay"da aynı görüşlere yakın bilgiler verdi.
TITC Başkanı Emin Çakmak “ Hindistan"da Türkiye karşı büyük ilgi bulunuyor. Şayet THY, direk uçuşlarını Hindistan"da iki nokta yerine 7 hatta 12 noktaya çıkarırsa 2012 senesinde 300 bin turist, 2015 senesinde 500 bin turist, 2020 senesinde 2 milyon Hintli turiste ulaşmamız için önümüzde hiçbir engel yoktur” dedi.
TITC Başkanı Emin Çakmak"a Bombay"da şu soruları yönelttik:Hindistan pazarı ne zaman başladı?


Hindistan Türkiye"ye 8 yıl önce ilgi duymaya başladı. 2006 yılına kadar Türkiye"ye gelen turist sayısı 5 bin sayılarına ulaştı. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç"un Hindistan resmi ziyareti ile geldiğimiz zamanlar durum böyleydi. Bakanın ve dönemin Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan"ın tavsiyeleri yönünde Hindistan pazarına ilgi duyduk.

Türk Hindistan Turizm Konseyi"ni nasıl kurdunuz?

18 ŞEHİRDE 12 BİN HİNTLİ ACENTE EĞİTİLDİ

Türk Hindistan Turizm Konseyi"ni 5"i otel 5"i de seyahat acentesi olmak üzere 10 kurucu üye ile kurduk. 2007"den bu güne kadar konsey üyelerimizin katkıları, THY"nin ulaşım sponsorluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın maddi ve manevi katkıları ile çalışmalara başladık. Son 5 yıldır Hindistan"ın en önemli 18 şehrinde “Türkiye Destination” eğitimleri programını başlatarak bugüne kadar 12 bin seyahat acentesi personelini eğiterek “Turkey Specialist” sertifikası verdik.

Diğer havayolları neler yapıyor?

UÇAK SAYISI ARTINCA TURİST SAYISI ARTTI

THY"nin 4 Delhi 3 Bombay olmak üzere 7 seferle başladığı uçuşlar, 2009 şubat ayında 7 Delhi, 7 Mumbai olarak gelişti. Bununla birlikte Emirates, Etihad, Gulf gibi tüm diğer havayolları hubları olan havalimanlarından Türkiye"ye yolcu taşımaya devam ettiler. Her yıl yüzde 100 gelişen artışlar sonucunda bugünkü 68 bin rakamlarına ulaştık.
Ancak bu büyük bir başarı değildir. Biz bu rakamları başarı olarak görmüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı Hindistan"a diğer ülkeler gibi daha yüksek tanıtma bütçeleri ayırabilseydi bu günkü 68 bin rakamları 300 bin rakamlarına ulaşmış olurdu.Diğer ülkeler ne yapıyor?

DİĞER ÜLKELER HİNDİSTAN"A TANITIM BÜTÇESİ AYIRDI

Örnek verecek olursak. 109 yıl önce Malezya Turizm Müşavirliği"ni Bombay"de açtığında ülkesine gelen turist 45 bin yolcu ile sınırlı ve 9 direk uçuş vardı. Malezya ilk giriş döneminde yıllık 15"er milyon dolar tanıtma bütçeleri ile başladı. Bu çalışma sonucu bugün 100 direk uçuşla giden turist 750 bin sayıya ulaştı.
Bir başka örnek vermek gerekirse. Avustralya yılda 5 milyon dolar bütçe ile direk olmayan uçuşlarla 300 bin rakamına ulaştı.

Bakanlık ne yaptı?

BAKANLIK PROJELERİMİZİ GERİ ÇEVİRDİ

Bunun sırrı ise; Avustralya, Malezya, Singapur, Tayland gibi başarılı ülkeler Hindistan"ın 5 büyük tur operatörüne her yıl ortak tanıtım bütçesi vererek bu sayılara ulaştı. Bizde ise son 3 yıldır bakanlığa ilettiğimiz tüm ortak tanıtım projeleri onaylanmayarak iade edildi. Gerekçenin bütçesizlik olduğu ileri sürüldü.Cumhurbaşkanı Gül ile nasıl görüştünüz?

CUMHURBAŞKANI GÜL"UN MÜDAHALESİ YARADI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün 2009 Şubat"ta yaptığı Hindistan seyahatine katıldım. Hindistan hakkındaki bu gelişmeleri bilgi notu olarak kendisine ilettim. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı ülkemize gelen ziyaretçi sayısına bakarak dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip ve dünyanın ikinci büyük nüfusuna sahip bu ülkeden ülkemize gelen turist sayılarının çok düşük olduğun ve bu sayıların çok daha yüksek olması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine kendisinden bir talepte bulundum. Talebim diğer başarılı ülkelerin yıllardır uyguladığı örnek bir çalışmayı Türkiye"ye taşımaktı. Hint vatandaşı olup pasaportunda Amerika, İngiltere ve Schengen vizeleri olanların Türkiye"in sınır kapılarında vize alabilmeleri konusunda talebimi ilettim. Cumhurbaşkanı bu talebimi olumlu karşılayarak talimatları verdi ve üç ay sonra kapıda vize uygulaması başladı.

Kapıda vize uygulamasıyla neler fark etti?

Farkeden geçen yıl ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 33 bin iken bu yıl 68 bin ile sonuçlandı.
Bu sayılara ulaşmamızda en büyük katkı Bombay Konsolosluğu"nun açılmış olması ve konsolosluğun özveri ile çalışarak geçen yıl 25 bin adet vize vermesidir.
İkincisi ise; kapıda vize veriliyor olması ile yüzde 100"ü aşan sayılara ulaştık.
Şayet THY, direk uçuşlarını Hindistan noktalarında iki yerine 7 hatta 12 noktaya çıkarması durumunda Hindistan pazarında ülkemize olan ilginin büyüklüğü nedeniyle 2012 senesinde 300 bin 2015 senesinde 500 bin 2020 senesinde 2 milyon Hintli turiste ulaşmamız için hiçbir engel yoktur.

Hindistan"ın şansı nedir?

TAMAMI İNGİLEZCE KONUŞUYOR

Hindistan dışardan bakıldığında 1 milyar 200 milyon nüfusuyla, göç veren fakir bir ülke gibi görünse de dünyanın en hızlı büyüye ikinci ekonomisidir. Ayrıca nüfusu genç ve dinamiktir. Tamamının İngilizce konuşuyor olması nedeniyle 2015 senesine kadar Hindistan pazarı bütün dünyanın gıpta ile bakacağı en önemli ve bir numaralı pazar olacaktır.

Hindistan pazarı için Türkiye neler yapmalı?

HİNDİSTAN"A AMERİKA KADAR BÜTÇE AYRILMALI

Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bakanlık yetkililerinden en büyük ricamız ve talebimiz Hindistan pazarına verilmesi gereken önemin Amerika pazarından daha az olmaması gerektiğidir. Şayet Amerika pazarına yılda 10 milyon dolar tanıtım bütçesi ayrılıyorsa Hindistan pazarına da bu kadar bütçe ayrılmalıdır.

KITA GİBİ HİNDİSTAN"A BİR TURİZM MÜŞAVİRLİĞİ
Bir önemli ricamız ise 300 milyon nüfusla Amerika"da 12 -15 saatlik uçuş mesafeli destinasyonda Türk kültürüne uzak ve güven duymayan bir pazarda 3 kültür müşavirliği var. Hindistan"da ise sadece Delhi"de bir kültür müşavirliğini olması en büyük eksikliktir. Bu eksikliğin acilen giderilerek Bombay, Chennai, Banglore"da üç yeni müşavirlik daha açılması en önemli taleplerimizdendir.

Hindistan pazarından nasıl pay almalıyız?

HİNDİSTAN ETKİNLİKLERİ ALINMALI

2011 senesinde Hindistan pazarında atmamız gereken önemli adımlar ise bakanlık ve özel sektör olarak Hindistan Seyahat Acenteleri Birliği-TAAI"in uluslar arası kongresini, Hindistan Seyahat Acenteleri Fedarsyonu- TAFI"nin uluslararası kongresini ve Bollywood"ün ödül töreni olan ADVA"yı Türkiye"de ağırlayarak rakip ülkelerimizin bir adım önüne geçmemiz sağlanmalıdır.

Tanıtım bütçesi için neler yapılmalı?

En önemli hususlardan biri tanıtım bütçesinin artırılarak Kuoni, TUİ, Thomas Cooks ve Vagon Ltd gibi büyükr tur operatörleri ile ortak tanıtım bütçeleri ayırıp birlikte medya planları yapılmalıdır. Bu yapılırsa 2011 senesini 100 ile 120 bin Hintli turist ile kapatabiliriz. Yine hedefimiz olan yüzde 100"lük artışı kamu ve özel sektör işbirliği içinde çalışarak gerçekleştirebiliriz.Türk-Hindistan Turizm Konseyi neler yapıyor?


Biz 25 üyeli Türk Hindistan Turizm Konseyi olarak Türkiye"nin en önemli tur operatörleri ve önemli Türk ve uluslar arası zincir otel olan üyelerimizle birlikte projelere destek veriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, THY ile bahsettiğimiz projelere sonsuz ve sınırsız destek vererek gerçekleştirmeye hazır olduğumuzu belirtiyorum. Yeter ki bakanlık ve THY bu işbirliğine hazır olsun. Projeleri hayata geçirmek için maddi ve manevi desteklerini esirgemesin.

Hindistan"da bu kez neler yaptınız?

Son 5 yıldır yaptığımız gibi bu yılda Delhi"den başlayarak bir fuar bir workshop, Kolkota, Ahmedabad, Haydarabad"da birer workshop, Bombay da bir workshop ve bir nihai tüketici fuarına katılımla Kuzey bölgesinde ise Candigar"da bir fuara katıldık.

Ne kadar para harcadınız?

KONSEY TANITIMA 150 BİN DOLAR BÜTÇE AYIRDI

Ülkemizin tanıtımına konsey olarak 150 bin dolar bütçe harcayarak ve katılarak destek verdik.
Bu desteğimizi her yıl verdiğimiz gibi gelecek yıllarda da vermeye devam edeceğiz. Çünkü bu pazara yürekten ve kalben inanıyoruz.
Hindistan pazarı ülkemiz turizminde önemli olan ilk 5"ebilecek aday ülkelerden biridir. Şayet bir Hintli turist ile Avrupalı turisti karşılaştırırsak aradaki fark görülür. Hintli turistin ilgilendiği turizm çeşitliliği bir Avrupalı turiste göre daha geniş perspektiflidir.
Hintli turist her şey dahil tesiste konaklayarak, bir veya iki haftasını kapalı yerde asla geçirmez.

Hintli turistin beklentileri neler?

HİNTLİ TURİST TARİH VE KÜLTÜR İSTER

Hintli turist tatilini Türkiye"nin güneyinden kuzeyine, batısından doğusuna kadar muhtelif bölgelerini kültür ve tarihini ziyaret ederek geçirmektedir. Hintli turist Türkiye"nin global ekonomisine en büyük katkı sağlayan turist grubudur. Başbakan ile Kültür ve Turizm Bakanı"nın bir çok konuşmasında değindiği gibi “doğuya da yatırım ve otel yapılsın” demesinin nedeni budur. Hedeflenen turist kitlesi Hintli turisttir. Sadece deniz kum güneş değil Türkiye"nin her yerini görmeyi isteyen Anadolu"nun içlerine kadar dolaşabilecek bir turist kitlesidir.
Bu ülkede çok büyük paralarla çok büyük işler başarmak yerine küçük bütçelerle büyük işler başarmak mümkündür.
Geçen yıl Türkiye Berlin ITB"nin partner ülkesi idi. Orada milyonlarca euro harcadık. Ziyaretçi profilini ve ziyaretçi sayısını birlikte gördük.

Fuarlarda neler yapıyorsunuz?

BOMBAY FUARINA PARTNER ÜLKE OLDUK

Hindistan"da 40 bin üst gelir grubu ziyaretçinin ziyaret ettiği Bombay ITM fuarında Türkiye olarak partner ülke olduk. 102 metrekare ile katıldık. Türkiye"nin 8 destinasyonu için 40"ar bin adet flayerler dağıttık. 8 önemli destinasyonumuzu ve alternatif turizmimizin flayerlarını hosteslerimiz aracılığıyla sunduk. Flayerler İstanbul, Ankara, Bursa, Bodrum, Kapadokya, İzmir, Antalya, Erzurum, golf, kayak, mavi yolculuk gibi destinasyonları ve alternatif turizmleri içeriyor.
Bu çalışmayı Türk Hindistan Turizm Konseyi olarak kendi cebimizden harcama ile dizaynı
edip, baskısını yaptık ve dağıtımı yaptık. Yine fuarda üyelerimiz ve eğitmen rehber arkadaşımızla ziyaretçileri bilgilendirerek, lokal tur operatörlerinin Türkiye satışlarını hareketlendirdik. Sadece ITM fuarında 3 günde 5 bine yakın Türkiye paketi satıldı.
Bu çalışmalardan desteklerini esirgemeyen konsey üyelerimize, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Delhi Müşaviri Özgür Aytürk, THY Bombay ve Delhi müdürlerine ve devlet büyüklerine teşekkür ediyoruz.
ITM Fuarında harcadığımız çok düşük bütçe ile hem partner ülke olduk, hem de ülkenin en büyük medya kuruluşu olan Times of India ve diğer ulusal gazetelerde yer aldık. Bir hafta boyunca tam sayfa çıkan fuar eklerindeki reklam tanıtım değerleri ise 1 milyon doları aşmaktadır. Böyle bir başarılı tanıtımı ve katılımı ise sadece 50 bin dolara yakın toplam harcama ile gerçekleştirdik.
Avrupa pazarları ve Amerika pazarlarına verilen önemin benzeri bu ülkeye verilmesi halinde sonuçların ülkemiz milli menfaatine büyük bükü katkı sağlayacağı gerçeği kaçınılmazdır.

Bakanlıktan istekleriniz neler?

HİNDİSTAN"DA KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ YAPILMALI

Bir çok ülkede turizm etkinlikleri yanı sıra kültür etkinlikleri düzenleyen bakanlığımız Hindistan pazarında yeterince kültürel etkinlikler düzenlemiyor. Bakanlıktan 2011 de ülkemizin kültürel zenginliğini ve bu ülkeyle olan mutfak benzerliğimizin tanınırlığını artırmak adına Delhi ve Bombay"da büyükelçilik ve konsolosluğun katkılarıyla yemek festivali ve kültürel etkinlikleri de düzenlemesi gerekmektedir.
Bu organizasyon içinde özel sektör olarak maddi ve manevi katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu tekrar ederiz.

BAKAN PROGRAMINA HİNDİSTAN"I ALMALIDIR
Bakanımızdan 2011 yurtdışı ziyaret programlarına Hindistan"ı da alarak bu ülkeyi ziyaret edip zenginliğini görmesi ve fark etmesi önem arzediyor. Bu ziyareti 2011"in ilk yarısında yapması gerekmektedir.

Yurt dışı çalışmaların farkı nedir?

YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ

Konseyimizin ilk defa tek çatı altında bir platform olarak otel, acente, restoran, rehber katılımıyla oluşan güç birliğiyle bu tür gelişen pazarlarda devlet ve özel sektör işbirliğinin en güzel örneğini meydana getiren çalışmaları son 5 yıldır yürütüyoruz. Türkiye"de ilk kez başlattığımız eğitim programıyla yurtdışındaki tur operatörleri, acenteler havayolu personeli çalışanı partnerlerimizi, destinasyonlar ve alternatif turizmlerle ilgili hazırladığımız tam günlük eğitim programlarına alıyoruz. Bu eğitim programlarını Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartlı profesyonel rehberlerimiz aracılığıyla gerçekleştirerek eğitim programına katılan satış ekibinde başarılı olanlarına verdiğimi “Türkiye Specialist Sertifikası” ile Türkiye"de bir ilki gerçekleştirdik. İlk günkü heyecanımızla aynen Başbakanımızın söylemiyle yolumuza devam ediyoruz.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANIN ZİYARETİ FAYDALI OLDU
Hindistan için her yıl konsey üyelerimizle birlikte 10 veya 15 günü ocak şubat aylarında ayırıyoruz. Hindistan"ın baştan sona önemli şehirlerini dolaşıyoruz. 365 günün 15 günün Hindistan gibi bir pazar için çok büyük süre değildir. Bir çok meslektaşımız. bürokratımız devlet adamımız 500 milyonluk toplam Avrupa pazarı için haftalarını bazen aylarını veriyorlar. Bu nedenle 2008"de başbakanın ve 2010"da cumhurbaşkanının ziyaretleri isabetli ve çok önemli katkı olmuştur. Ancak bu ziyaretlerin ekonomik olarak her yıl tekrarlanması, bakanlık düzeyinde sürdürülmesi ülkemizin destinasyon anlamında tanınmasına büyük katkı sağlamaktadır. Hindistan ihmal edilecek bir ülke değildir. Ülke menfaatimiz için ziyaret ülke menfaatimiz için faydalıdır.

Hindistan"da Türkiye"nin yatırımları var mı?

Son yıllarda iki ülke arasında işbirliği gelişen ekonomik ilişki ile kendini gösterip ortak yatırımlar devam ediyor. Bunlardan en önemlisi Sabiha Gökçen Havalimanı diğer ise Çelebi Yer Hizmetleri"nin Delhi ve Bombay havalimanında çalışmasını örnek verebiliriz.
Konseyin her yıl istikrarlı ziyaretleri sonucu ve 5 yıl boyunca Hindistan"dan 1000"e yakın tur operatörü 200"e yakın basın mensubunu konsey üyesi otellerimizde ağırlayarak, acentelerle hizmet vererek bu pazarın istikrarlı büyümesine neden olduk. THY"nın ulaşım sponsorluğu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın bu gelişmelerde önemli destekleri bulunuyor.
Dışişleri Bakanlığı"nın aldığı kararla Bombay ve Delhi dışında büyük şehirlerde temsilcilik açılacağı konusunda Bombay konsolosumuz Ahmet Yörük"ün verdiği müjde bizi sevindirdi. Dışişleri Bakanlığı"na bu gelişme için teşekkür ederiz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.