28 Eylül 2023
  • İstanbul21°C
  • Ankara18°C
  • Antalya24°C

TÜRK TURİZMİNİN DEĞERLİ LİDERİ CÜNEYT MENGÜ’YÜ KAYBETTİK

Türk turizminin en önemli ve değerli "incoming" liderlerinden Mercan Turizm’in başkanı Dr. Cüneyt Mengü’yü kaybettik

Türk turizminin değerli lideri Cüneyt Mengü’yü kaybettik

05 Haziran 2023 Pazartesi 09:49

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL – Türk turizminin en önemli ve değerli liderlerinden Mercan Turizm’in Başkanı Dr. Cüneyt Mengü’yü kaybettik. Türk turizminin kalbinin attığı İstanbul'un "Elmadağ" bölgesi, artık  "incoming" yaparak, yurt dışından Türkiye'ye turist getirerek ülkenin kazanması için mücadele veren Dr. Cüneyt Mengü'nun yokluğu ile öksüz kalacak.
Turizmde yaptığı yenilikler, yazdığı kitaplar ve gençlere turizmi öğretebilmek adına yıllardır üniversitelerde sabırla görev yapan Cüneyt Mengü, Irak Tükmen Cephesi'ni kurdu ve Ortadoğu Turizmi Geliştirme Derneği - ODDER kurucu başkanlığı yaptı. Mercan Turizm’de gösterdiği başarıları ile seyahat acentelerinin en önde gelen şirketini oluşturmuştu. Oğlu Mehmet Mengü’yü genel müdür yaptıktan sonra, yeni vizyon anlayışıyla turizmde yüksek teknolojiyi hedefleyen Mercan Turizm güçlenerek büyüdü.

cunayt-mengu-001.jpg
cuneyt-mengu,-ozkan-altintas.jpg
Taksim- Harbiye bölgesinde "Elmadağ'da bulunan Mercan Turizm'e uğrayıp Dr. Cüneyt Mengü'nün güler yüzünü görmeden, sohbetini yapmadan geçemezdim. Odasının duvarında, aldığı yüzlerce ödülün önünde fotoğraf çektirmiştim. Ticaret ve sanayi odaları Mercan Turizm'e ödül verirken, yurtdışından turist getirerek  "Turizmde en büyük ciroyu" yapan acente olarak değerlendirmişti. Pandemi döneminde personel azaltmadığını, üstelik maaşlarına zam yaptığını belirterek "Benim çalışanım, benim ailemdir" demişti. Onun güzel sohbetini, engin bilgisini bizlerle paylaşan güzelliğini çok arayacağım.

BİLGİSİNİ GENÇLERLE PAYLAŞIYORDU
Yıllardır Ortadoğu ve Körfez ülkeleri başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden "incoming" yaparak turist getirerek Türkiye'ye büyük kazanç getiren sistemi kuran, Dr. Cüneyt Mengü, Mercan Turizm'de birikimini çalışanlarla paylaşırken, üniversitelerde ders vererek, kitaplar yazarak kendini geleceğin turizmci gençlerini eğitmeye adamıştı.

ortadogu-turizmi-gelistirme-dernegi---odder-baskani-.jpgDr.
ortadogu-turizmi-gelistirme-dernegi---odder-baskani.jpg

TÜRK TURİZMİNİN BAŞI SAĞOLSUN
Cüneyt Mengü, Mehmet Mengü’nün iş başına gelmesinden sonra ise seyahat acentelerinin yönetimine ilişkin kitaplar yazarak, araştırmalar yaparak engin bilgisini genç kuşağa aktarmak için çalışmalar yürütüyordu.
Geçtiğimiz günlerde rahatızlanan ve hastaneye kalıdırılan Cüneyt Mengü, sabaha karşı yoğun bakımda vefat etti.
Türk turizmine başsağlığı dilerken, kederli ailesine ve Mercan Turizm ekibinin acısını paylaşıyor. Dr. Cüneyt Mengü’ye rahbet diliyoruz.
Cenazesi 6 Haziran salı günü Şişli Camii’nde kılınacak ikindi namazından sonra Ulus Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

cunayt-mengu.jpg

CÜNEYT MENGÜ HAKKINDA

Mercan Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Mengü Türkmen Kurultayı Divan Eski Başkanı’dır. 1949 yılında Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te, Üniversite eğitimini Bağdat Üniversitesi Ticaret ve İktisat Fakültesi ve Al-Mustansiriyya Üniversitesi Hukuk ve Siyasi Bilimler Fakültesi’nde tamamladı.
1979 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde İş İdaresi konusunda yüksek lisansını bitirdi. Evli ve bir çocuk babası olan Mengü, 1983 – 1985 yılları arasında özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yaptı.
Daha sonra 1985 yılında kendi firmasını kurarak turizm sektörüne girdi. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Orta Doğu Turizm Pazarı’nın Türkiye Açısından Analizi” başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. Uzun yıllar Irak ve Türkiye’de Irak Türklerinin haklı davasını savundu. 1985 – 1992 yılları arasında değişik dönemlerde Irak Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığını yürüttü. Irak Türkmen Cephesi’nin kurucusudur. Irak Milli Kongresi (INC) üyesi olarak 1999 New York Konferansı ve 2002 Londra konferansında sözcülük yaptı.
2003 yılı Ocak ayında Türkmen delegesi olarak Davos Ekonomik Forum’una katıldı. 2003 yılı Şubat ayında Irak’ın geleceği ile ilgili Irak’ın Selahaddin kentinde ve yine aynı yılda Ankara’da yapılan uluslar arası toplantılara iştirak etti. Saddam’ın devrilmesinden sonra Bağdat Konferansına katıldı ve Kerkük’te Türkmen Meclisini kurdu.
2003 yılı Eylül ayında 750 delegenin iştirak ettiği 3. Türkmen Genel Kurulu’na başkanlık yaptı. Halen turizm sektörü ile birlikte İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda ders vermektedir.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) faal üyedir. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası faal üyesi olup Turizm ve Seyahat Acenteleri Meslek Komitesi üyeliğinde bulundu. Ulusal ve uluslararası sempozyum ve toplantılarda sunulmuş bildirileri ve yayımlanmış makale, inceleme ve araştırma yazıları vardır.

cuneyt-mengu-013.jpg
 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA