23 Haziran 2024
  • İstanbul27°C
  • Ankara29°C
  • Antalya36°C

TURİST REHBERLERİNE LİNÇ BAŞLATILDI

Osman Özbuldu

09 Şubat 2021 Salı 15:35

Bazı kafalar bulutlu mu, ne !

Bugünlerde, pandeminin etkisiyle mi bilmem, sektördeki bazı kesimler (Onlar kendilerini bilir...)

Ya yeterince turist rehberi yok derler, ya da, mevcut turist rehberlerini yok sayarak, adeta takıntı yaparak, Yabanci lisan bilmeyen rehberlik isteriz, diye tuttururlar...

Sektördeki herkes bilir ki,Turist rehberi olabilmenin birinci koşulu, Türk vatandaşı olmak ve dolayısıyla, Türkçe bir yana, en az bir yabancı dili akıcı konuşmak ve yazmak gerekir.

Tureb'de kayıtlı 11266 turist mevcut ve normal koşullarda dahi yeterince iş olmadığından, sadece 8895'i çalışma ortamı bulabilme umuduyla, eylemli olmak için, başvurmuş.

Eminim ki, Pandemi belası önleyici tedbirlerle savuşturulsa dahi, bazı acentacıların keyfi davranışı nedeniyle, bu sayının sadece 1/3 oranı iş bulabilecektir. Yetişmiş işgücü kaynağı küstürülünce, Bugün hoyratça hırpalanan turist rehberi küstürülünce, her köşeyi arasanız dahi bulunamaz olacaktır!

Dünya çapında, takdir edilen turist rehberliği mesleği küçük hesaplarla yok edilince, en çok Türk turizmi kayıp edecektir.

Anladığımız kadarıyla Türk turizmine birileri 'Tarzanca" konuşan rehber arıyorlar.

Tursab çatısı altında, yaklaşık 12000 civarında kayıtlı acenta vardır. Her acenta bir rehbere bünyesinde iş vermiş olsaydı, Rehberlik mesleği cazip olabilirdi, ama bugün bazı acentalarca dayatılan olumsuz çalışma koşulları nedeniyle, birçok rehber mesleği terk ediyor!

Halbuki, acenta ve Turist rehberi birbirinin çözüm ortağıdır....

Sorumlu ise, turizm vizyonu olmayan, turizmi günlük alım satım ticaretiyle, karıştıran ve sorumsuz davranış sergileyen acenta yetkilileridir.

Bu gerçek bilinmesine rağmen, Turizmin işleyişinden, bihaber olan bazı gazetecileri de sinsi amaçlarına alet ederek, kalemşöre dönüştürmüşler...

Türkçe rehberlik üzerine, Bazı TV haber kuşaklarında, gündem oluşturuluyor...

Adeta, Bazılarınca Turist rehberlerine karşı linç harekatı başlatılmış...

Turist Rehberliği mesleği sulandırılınca, devlet tarafından yetkilendirilmiş turdaki acenta temsilcisi, kifayetsiz olacağından ve nitelik bozulması yaşanacağından türk turizmi hizmet kalitesinde sınıf atlayamayacaktır.

Umarım ki, Türkiye'de sorumluluk ve vicdan sahibi acenta yöneticileri ve devlet bürokratları hala var ve turist rehberlik mesleğini çürütecek bu proje ellerinin tersiyle ötelenerek, aklıselim bir çözüm bulunacaktır.