28 Eylül 2023
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C
  • Antalya23°C

TGA TURİZMCİLERDEN TOPLADIĞI PARAYI DÖVİZE YATIRMIŞ

Turizm Geliştirme Ajansı’nın turizmcilerden topladığı parayı dövize yatırdığı ve faiz aldığı ortaya çıktı.

TGA turizmcilerden topladığı parayı dövize yatırmış

18 Aralık 2021 Cumartesi 15:00

İSTANBUL- AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un, “Devletin kendisine verdiği TL’yi gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır” sözleri tartışılırken Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın turizmcilerden toplanan payı dövize çevirerek bankaya yatırdığı ve faiz aldığı öğrenildi.

2020 YıLı DENETIM RAPORU’NDA GÖRÜLDÜ
Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 2020 Yılı Denetim Raporu’nda, ajansın vadeli mevduat hesabındaki paraların döviz cinsinden detayları paylaşıldı. Rapor, ajansın 31 Aralık 2019 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, kasasındaki parayı dövizde değerlendirdiğini ortaya koydu.

SAYıŞTAY RAPORUNA YANSıDı
Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın turizmcilerden toplanan vergiden aldığı payı dövize çevirerek bankaya yatırdığı ve faiz aldığı Sayıştay raporuna yansıdı
Ajansa yönelik bağımsız denetim şirketine hazırlatılan denetim raporunda, ajansın vadeli mevduat hesabında TL cinsinden 113,1 milyon bulunduğu belirtilirken hesapta 13,3 milyon avro, 4 milyon dolar ve 1 milyon 291 bin de sterlin bulunduğu bildirildi.

turizm-tanitim-ve-gelistirme-ajansi’.jpgCHP MILLETVEKILI MÜRSEL ALBAN: KENDI BAKANLARı BILE GÜVENMIYOR
Ajans’ın vadeli mevduat hesabında döviz bulundurmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Mürsel Alban, “Ajans, turizmciden topladığı parayı dövizi yatırmış, üstüne ballı kaymaklı faiz almış. Esnafı ahlaksızlıkla suçlayan AKP’lilerin kendi ahlaksızlıklarına ne söyleyeceğini merak ediyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yastık altındaki dövizleri bozdurma” çağrısını hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı kendi bakanlarına bile güven vermiyor demektir. Devletin kurumları bile Erdoğan’ın ekonomi politikasına inanmıyor” diye konuştu.

BALLı KAYMAKLı FAIZ ALMıŞ

Yalçın Lokmanhekim’in genel müdür olduğu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapıyor. Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. Ajansın yönetim kurulu kadrosunda THY Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı da yer alıyor.

TURIZM AJANSı YENI ARPALıK OLDU

Daha önce ajans hakkında “yeni apalık oldu” şeklinde Birgün’den Mustafa Bıldırcın bir haber daha yapmıştı. Haber şöyle idi:

Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın İstanbul’da kiraladığı ek bölüm için aylık 62 bin TL kira ödediği ortaya çıktı. Genel müdürüne 38 bin TL maaş ödeyen ajansın geçen yılki ‘TV gideri’ ise tam 242 milyon TL.

TURIZM AJANSı YENI ARPALıK OLDU
AKP milletvekillerinin hazırladığı teklifin yasalaşmasıyla 11 Temmuz 2019’da kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) mali tablosu, yüksek harcamaları gözler önüne serdi.

Ajansın bağımsız bir denetim şirketine hazırlattığı denetim raporuna göre, İstanbul Astoria Kuleleri’nde ajans için kiralanan 1200 metrekarelik ek bölüme her ay 62 bin 400 TL kira ödendi. Yüksek kiranın yanı sıra ajansın genel müdürüne 38 bin TL maaş ödendiği de öğrenilirken TGA’nın 2020 yılı televizyon gideri 242 milyon TL oldu.

EK BÖLÜME 62 BİN TL KİRA

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın 2020 yılı bilançosunu görüştü. Komisyonda mercek altına alınan ajansın denetim raporunda, yüksek harcamalar tek tek sıralandı. Ajansın harcamalarında en dikkat çeken kalemlerden biri 62 bin 400 TL’lik kira gideri olurken yüksek kira ödenen alanın ajansın ana merkezinin yanında, “Personel sayısının artması nedeniyle” kiralandığı belirtilen 1200 metrekarelik ek alan olduğu bildirildi.

Komisyonda, ajansın Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim’e ödenen maaş da gündeme geldi. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın ısrarlı sorusu üzerine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Genel müdür tek yerden maaş alıyor, 38 bin TL” yanıtını vermek zorunda kaldı.

TV GİDERİ 242 MİLYON TL

Kira ve genel müdür için her ay 100 bin TL harcama yapan ajansın giderleri denetim raporunda ayrıntılı şekilde paylaşıldı. Buna göre ajans, “TV gideri” kaleminden 2020 yılında 242 milyon 811 bin TL harcadı.

Dijital pazarlama için de 118 milyon 618 bin TL harcayan ajansın, dikkat çeken diğer bazı harcama kalemleri şöyle sıralandı:

• Dergi: 20 milyon 202 bin TL

• PR: 16 milyon 602 bin TL

• Tanıtım projeleri: 3 milyon 32 bin TL

• Fuar: 7 milyon 451 bin TL

• Prodüksiyon: 15 milyon 862 bin TL

Ajansın harcamalarına yönelik BirGün’e değerlendirmelerde bulunan CHP’li Mürsel Alban, şunları kaydetti:

“Ajans, Sayıştay denetimden uzak tutularak AKP döneminin yeni bir arpalığına dönüşmüş durumdadır. Ajansın, denetimi özel bir firmaya verilmiştir. Ajansın kuruluş kanunun 7’nci maddesine göre bu denetim raporu Sayıştay’a sunulmaktadır. Ajans böylece kapalı bir kutu haline getirilmiş, Sayıştay denetiminden uzaklaştırılmıştır. Çalışan personelin ismi ve görev unvanları bilinmemektedir. Ajansın 2020’de, TV gideri olarak 242 milyon 811 bin 492 TL harcandığı görülmektedir. Hangi TV kanallarına, kaç adet reklam verilmiştir, bunlar denetim raporunda yer almamaktadır.”

►Ek bölüm için ödenen aylık kira: 62 bin TL

►2020’deki televizyon gideri harcaması: 242 milyon TL

►Genel müdüre aylık ödenen ücret: 38 bin TL

►Dergi harcaması: 20,2 milyon TL

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA