27 Ocak 2022
  • İstanbul3°C
  • Ankara-3°C
  • Antalya11°C

SEZON, RUS TURİST OTELLERİ İÇİN İYİ, ALMAN TURİST OTELLERİ İÇİN KÖTÜ GEÇTİ

Turizmci Erol Güldal: 1990 ile 2005 yılları arası bölgemize tatile gelen nitelikli ve para harcama potansiyeli yüksek Alman turistleri Her Şey Dahil Sistemi yüzünden 7-8 yıldır kaybettik..

Sezon, Rus turist otelleri için iyi, Alman turist otelleri için kötü geçti

01 Aralık 2021 Çarşamba 20:00

Abdurrahman Büyükkeskin
Side-Manavgat/Antalya -
Turizmci Erol Güldal, ''2021 yılı turizm sezonun Rus turist ağırlayan oteller ve işletmeler için' iyi'' geçtiğini ; Alman ve Avrupalı turist ağırlayan oteller ve işletmeler için ''kötü'' geçti. '' dedi.
Pandemi kısıtlamalar ve tedbirleri nedeni ile 2021 yılı turizm sezonunun geç başladığını vurgulayan Erol Güldal,  pandemi öncesi 16 milyon yabancı 4 milyon yerli turist ağırlayan Antalya'da turizm sezonunun çok geç başladığını söyledi.

turizmci-erol-guldal.jpgBÖLGE ALMAN TURİSTE GÖRE ÇALIŞIR
Turizm sezonu 23 Haziran'da Rus turistlerin gelmesi ile başladığını belirten Erol Güldal, gerek Almanya ve gerekse Avrupa Birliği(AB)'nin Covid 19 pandemi kısıtlaması kapsamında bölgeye Alman ve Avrupalı turist gelişi 10 Ağustostan itibaren  gelmeye başladığını söyledi.
Erol Güldal şunları anlattı:  "Manavgat-Side destinasyonunun 40 yıllık Alman turist ağırlama geleneği var.  Manavgat'ta kurulan tüm turistik pazarlar Alman turistlere hitap edecek şekilde dizayn edilir. 1990 ile 2005 yılları arası bölgemize tatile gelen nitelikli ve para harcama potansiyeli yüksek Alman turistleri 7-8 yıldır kaybettik.

turizmci-erol-guldal.JPGALMAN PATRON İŞÇİSİYLE AYNI OTELDE TATİL İSTEMİYOR
Bunda en önemli nedenlerden biri de Her Şey Dahil Sistemi. Her Şey Dahil Sisteminde bir Alman fabrika sahibi ile işçisi Antalya'da aynı otelde tatil yapıyor. Fabrika sahibi fabrikasında çalışan işçisinin tatil keyfini bozmamak için otelini değiştiriyor.

turizmci-erol-guldal-001.JPG
SU İÇİN PAZARLIK YAPAN RUS TURİSTLE TURİZM OLMAZ
Antalya 2022 yılı turizm sezonunda konsept değişikliğine gitmezse.  Ucuz pazar olarak kalmaya devam edecektir. 1 litre su için pazarlık yapan Rus turistlerle turizm olmaz. AB ülkeleri içinde tatilde standartlara dikkat eden özveri gösteren tek nitelikli turist Almanlardır. 200'li yıllarda Almanyadan tatile gelen bir üniversite öğrencisi  kuyumcudan 10 bin liralık takı alabiliyordu. Bölgemize gelen Almanlar ise ya bölge sevdalısı Almanlar yada Almanya'da yaşayan Arap ülke vatandaşları ile gurbetçiler oldu. Covid 19'un sürekli mutasyona uğraması 2022 turizm sezonunda Alman ve Avrupalı turist Antalya'da belirsizliğini koruyor''
turizmci-erol-guldal-001.JPGturizmci-erol-guldal-002.JPG

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA