07 Ağustos 2022
  • İstanbul29°C
  • Ankara29°C
  • Antalya30°C

SAAT KULESİ ANTALYA'NIN 1207 YILI FETHİNİN SİMGESİDİR

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Antalya Müzesi denetimindeki ekiplerce, tarihi Saat Kulesi'nin doğu tarafına bakan duvarında, fethin sembolü olarak işlenmiş Selçuklu arması ortaya çıkarıldı.

Saat Kulesi Antalya'nın 1207 yılı fethinin simgesidir

25 Haziran 2022 Cumartesi 13:00

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKIN
ANTALYA -
Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya’nın önemli sembollerinden olan Saat Kulesi’ni ziyaret ederek, devam eden restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Antalya Müzesi denetimindeki ekiplerce, tarihi Saat Kulesi'nin doğu tarafına bakan duvarında, fethin sembolü olarak işlenmiş Selçuklu arması ortaya çıkarıldı. Antalya'nın 1207 yılındaki fethini simgeleyen sembolü ve restorasyon çalışmalarını incelemek için Vali Ersin Yazıcı Saat Kulesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında uzmanlardan bilgi aldı.

saat-kulesi-antalya.jpgsaat-kulesi-antalya-001.jpgFethin simgesini de inceleyen Vali Yazıcı, çok dikkatli uygulamalarla sembolün ortaya çıkarılmasını ve bunun alanında uzman kişilerce yapılmasını istedi.

saat-kulesi-antalya-002.jpgYeni Bilgiler Öğreniyoruz

Saat Kulesi’nde yaptığı incelemelerin ardından açıklamada bulunan Vali Yazıcı, “Saat Kulesi, tarihi kent merkezi Kaleiçi’nin, en önemli yapıtlarından birisidir. Geçmişten günümüze gelen tarihi güzelliklerimiz, şehrimizin kimliğini oluşturan en önemli yapı taşlarındandır. Şehrimizde bulunan tüm tarihi yapılarımıza sahip çıkıyoruz. Böylece geçmişimizle günümüz arasında güçlü bir köprü kuruyoruz. Tarihi yapıları incelediğimizde de bizleri heyecanlandıran yeni bilgiler öğreniyoruz. Bugün de öyle bir gün oldu.” dedi.

Selçuklu'nun Yıldız Arması

Antalya Valiliği Kültür Varlıkları Birim Müdürü Cemil Karabayram; “Saat Kulesi çok itinalı ve ciddi bir şekilde temizleniyor. Saat Kulesinde görülen bu işaret, Selçukludan bugüne kadar gelen o günkü kök boya tekniğiyle yapılmış fethi simgeleyen bir veri. Selçuklu arması, yıldız şeklinde. Bununla ilgili yüzey temizliği devam ediyor. Temizlik bittikten sonra da daha net ortaya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA