28 Kasım 2022
  • İstanbul10°C
  • Ankara0°C
  • Antalya12°C

RUSYA’NIN TATİL YASAĞI TÜRKİYE TURİZMİNE DARBE VURDU

Rus ziyaretçiler yaptırımlarla karşı karşıya kalırken Türkiye'nin turizm endüstrisi zorluklarla mücadele ediyor

Rusya’nın tatil yasağı Türkiye turizmine darbe vurdu

27 Eylül 2022 Salı 08:56

KRISTINA JOVANOVSKI / EURONEWS
İSTANBUL-
Rus turistlerin Türkiye’ye ülkeye seyahat ederken engellerle karşılaşması nedeniyle Türk turizm sektörü, yaptırımların Moskova üzerindeki etkisini hissediyor.
Akdeniz ülkesinin ekonomisi büyük ölçüde yabancı ziyaretçilere dayanıyor ve 2022'nin ilk yedi ayında ülkeye 2,2 milyon Rus turist giriyor.

İstanbul Boğazı kıyısındaki bir balık lokantasının sahibi Niko Valdes, işinin bu yıl zorluklarla karşılaşan yerlerden biri olduğunu söylüyor.

"Kredi kartlarıyla ilgili büyük sorunlarımız var. Restorana gelen Rusların kredi kartları var... ama çalışmıyorlar, "dedi
Restoranın sahibi Niko Valdes."Ben mutlu değilim, misafirlerim de mutlu değil. Rus halkı için zor. "

Rus turizmine Türkiye tatil yasağı

Rus turistler Türkiye'ye gelmeye devam ederken, Ukrayna hükümetinin bloğu ve G7 ülkelerini vize yasağı koymaya çağırmasının ardından AB, onlara karşı kuralları sıkılaştırıyor.

rusya’nin-tatil-yasagi.jpg

Ukrayna dışişleri bakanlığı, Euronews'in Ankara'nın da aynı şeyi yapması gerekip gerekmediğine ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Türkiye, Ukrayna'ya insansız hava araçları sağlayarak savaşta benzersiz bir rol oynadı ve Kremlin'le özellikle mali açıdan dostane bir ilişki sürdürdü.

Hızla yükselen enflasyon Erdoğan'ın popülaritesine zarar veriyor

Rus oligarklarına ait çok sayıda yatın, Batı'nın Moskova'ya uyguladığı yaptırımların ardından Türkiye'ye yanaştığı bildiriliyor.

Birincisi, Rus milyarder Dmitry Kamenshchik'e ait olduğuna inanılan bir yat, Türkiye'nin popüler güney sahilinde demirledi.

ABD, Ağustos ayında, Türk şirketlerinin yaptırım uygulanan Ruslarla çalışması halinde ceza alma riski olduğu konusunda uyarmıştı.

Ankara, yaptırımlara karşı çıkmamakla birlikte komşularıyla ticareti geliştireceğini belirterek endişeleri reddetti.

Türkiye'de resmi enflasyon oranının %80'in üzerine çıktığını gören ve bu durum Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın popülaritesini büyük ölçüde zorlayan, zor durumdaki ekonomisi için hayati önem taşıyor.

Ekonomist Can Selçuk, Erdoğan'ın önümüzdeki yıl en zorlu seçimiyle karşı karşıya kalması nedeniyle turizm gelirinin bu sezon özellikle önemli olduğunu söyledi.

Selçuk, “Şu anda Türkiye'deki makroekonomi ve Türkiye'de her türlü dövize duyulan ciddi ihtiyaç göz önüne alındığında, Rus turistlerin çok önemli olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Kaynak: Euronews
Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA