23 Haziran 2024
  • İstanbul28°C
  • Ankara35°C
  • Antalya34°C

RESEPSİYONDAN, TURİZM İMPARATORLUĞUNA

Deniz Tüfekçi

05 Nisan 2024 Cuma 12:04

Tevfik Bağcı, bir resepsiyon görevlisinden turizm imparatorluğuna emekle giden yolun yolcusu...

Bir ölümün ardından ağıt değil, muhteşem bir başarı hikayesini yazacağım burada.

24 Mart sabahı sevgili Serhad Uslan. Tevfik ağabey vefat etmiş! dedğinde, daha iki gün önce konuştum! lafımın son konuşmamız olduğu gerçeği ile baş başa kaldım.

Yıl 1975, Heybeliada’dan 4 arkadaş Ege’yi otostop yaparak geziyor, bazen parklar, bazen kumsal bazen de ucuz pansiyonlarda kalarak ülkemizi tanıyorduk. Kuşadası’nda Akdeniz pansiyonun resepsiyonunda çalışırken  ilk orada tanıştığımız söyledi 70’lerin sonlarında ben TMGT’ de operasyon yürütürken, o ise Martı otelin resepsiyon şefi iken TMGT’nin bir çok grubuna yer veriyor, ya da bize gruplarımızın konaklayabileceği yerleri bulup öneriyordu. O yıllarda turist çok ancak otel yoktu.  Kuşadası’nda önemli  4 otel  Tusan, İmbat, Kısmet ve Martı oteldi. Onun yardımları bizce çok değerliydi.

KENDİ KOLLARINI İŞİ İÇİN SIVADI

80’li yılların 2. yarısında 80 darbesinin ardından seçimler yapılıp turizm patlayınca yine gruplara yer bulma derdi sorun olmuştu. Tevfik  her aradığımda sorunu çözüyor, yeni açılan otellerde gruplarımıza yer buluyordu. Bir gün, otel kiralayacağını, gruplarımızı verip veremeyeceğimizi sordu. Tabii ki, alabildiğin ne kadar grup varsa al oraya yerleştir! dedim.  Çok iyi hizmet veren tesislerde herkesi, her acentacı dostunu mutlu etti.

Otel kiralama işleri yabancı tur operatörleri ile onu işbirliğine itti. İrlanda’lılardan avans alarak otel inşa edip, gelecek sezon onlara en iyi fiyatla garantili yer veriyor, yabancı tur operatörü hem uygun fiyatla hem de yer sıkıntısı yaşamadan yolcularını dolduruyordu .

Bir gün geldi ,otellere ihtiyaç duyan operatörler Tevfiğin kapısını aşındırır oldular. Aldığı avanslar nedeniyle tur operatörlerine uygun fiyata verdiği odalardan kar edemez oldu ancak cebinden para koymadan otellerini . Parayı otelden değil, tur operatörlerinin turlarına kuracağı acenta kanalıyla hizmet vermeye karar verdi. Dediğini de yaptı. Gelen otel müşterilerini turlara götürerek acentasını kurup para kazanmaya başladı.

Dürüstçe tur operatörlerine nasıl para kazandığını anlatır, onlardan daha da güçlü destek alırdı.

90 lı yıllar ve sonrasında  ya bomba, ya terör nedeniyle altına girdiği riskler tüm sektörü etkilediği kadar onu da etkilerdi, iş kaybetti, sıkıntılar yaşadı ancak iş ahlakından ve çalışmaktan hiç taviz vermedi. Kural ne ise ona göre oynadı. Yıllarca bir çok kez  beraber yurt içinde ve dışında şehir şehir, ülke ülke bir elimizde bavul, bir elimizde çanta acentaları ,otelleri turizm fuarlarını gezdik. Personelini onun kadar baş tacı eden bir turizmciye  çok az rastlanır. Ortalama 30 yıl çalışan bir çok personeli vardı.

Peninsula turizm olarak Kuşadası merkez ofisi yanında Bodrum, Marmaris, Antalya ve İstanbul ofislerini açarken her ofis kurduğu il ve ilçede yörenin turizmine önemli katkılarda bulundu.

Sanırım 5 ,çok yıldızlı oteline ve acentasında 2000’den fazla insana istihdam sağlıyordu. Pandemi döneminde maaşları nasıl vereceğim diye gözüne uyku girmiyor, bankalar Pandemide 5 kuruş kredi vermediği gibi, kredileri de ertelemiyordu. Türkiye’deki bankaların bakış açısını burada turizmcilere anlatmanın gereği yok, 100 liralık malına 20 lira değer biçerek kredi verir, ödeme zorluğu çekersen ,verdiği 1 lira kredi karşılığında tesisini 10  liraya almaya kalkar. Bunu yaşayanlardan birisi de Tevfik’di.

Hepsine direndi, başardı, yem olmadı ama sağlığını feda etti çalışanlarını muhtaç etmemek için.

 45 yıl boyunca çok işbirliği yaptık. İyi günde de kötü günde de en umulmadık zamanlarda birbirimizi arar sohbet ederdik.

Bir ‘’Adamı’’, iyi bir insanı yolcu ettiler, ettik.

Türk turizmine acentası ve otelleri ile çok katkıda bulundu,70’lerin, 80’lerin,90’ların ve sonrasının Türk turizmine katkıda bulunan isimsiz kahramanların önde gelenlerindendi. Kuşadası Kongre merkezinin  (KOMER)açılabilmesi için cebinden devletten daha çok katkıda bulundu. Aklı ile, fikirleriyle  bir çok konuda önder ve ilklerden oldu.

SON YOLCULUK

Yılardır beraber olduğu çalışanları, diğer illerden gelen onlarca dostu ,eski bir turizm bakanımız, AKP’li  sayın Atilla Koç, başta aydın CHP milletvekili Bülent Tezcan olmak üzere CHP milletvekilleri, mevcut ve eski kaymakamlar, ticaret odaları temsilcileri, CHP’nin Kuşadası belediye başkanı, eski başkanları ,Otelciler, başta Kuşadası olmak üzere seyahat acentalarının sahipleri, ulaştırma sektörü, yüzlerce dostu onu son yolculuğunda yalnız bırakmadılar. Gelemeyenlerin çiçekleri cami avlusunun dışına taştı. Türsab’ı yönetimi ile birlikte görmek isterdim böyle değerli bir üyesinin son yolculuğunda.

Tevfik Bağcı iyilikleri ile turizm camiasında hak ettiği yeri eserleri ile yeterince aldı. Turizmciler ve dostları onu unutmayacaktır, bundan kuşkum yok. Kurduğu kurumlar ve kuruluşlar bundan böyle de düzgün çalışmalarına devam  edecektir.

Bir pansiyon /otel resepsiyonundan emeği ile dürüstçe bir turizm imparatorluğu kurmanın hikayesini anlatmaya, ve onu bu vesile ile anmaya  çalıştım. Umarım gençlere mükemmel bir örnek olur.

Sevgili kardeşime, dostuma, arkadaşıma Tanrıdan rahmet diliyorum.