21 Temmuz 2024
  • İstanbul26°C
  • Ankara21°C
  • Antalya29°C

REHBERLERDEN TEPKİ: KALİFİYE REHBERLER İŞSİZ KALACAK

Meclise sunulan turist rehberleri ve seyahat acentaları ile ilgili kanun teklifi rehberlerden büyük tepki aldı. Dil şartının kalkması ile mesleği ucuzlatıldığını dile getiren rehberler teklifin geri çekilmesini istiyor.

Rehberlerden tepki: Kalifiye rehberler işsiz kalacak

19 Şubat 2024 Pazartesi 12:29

ANKARA - Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) ‘Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ sunulması sonrası rehberler odasından ve rehberlerden tepki geldi. Antalya Rehberler Odası 21 Şubat 2024 Çarşamba günü saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunacak.

Akdeniz Gerçek'te yer alan habere göre teklif ile ilgili konuşan Antalya Rehberler Odası Başkanı Mustafa Yalçın Yalçınkaya şöyle konuştu:

KALİFİYE REHBERLER İŞSİZ KALACAK

“14 Şubat 2024 tarihinde TBMM’de İmar Bayındırlık Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi görüşüldü. Turist rehberlerinin otobüste rehber bulundurulma zorunluluğunun kaldırılması, rehberlerin sadece müze ve tescilli kültür miras bulunan yerlerde rehberlik yapmaları öte yandan Türkçe rehberliğin önü açıldı. Konuyla ilgili karşı görüş bildirdik. Genel Kurula kadar olan süreç içerisinde kamuoyunu bilgilendiriyoruz. Konuyla ilgili meslek odaları ve meslek örgütüyle istişare yapılmamış olması, konunun bir anda kalifiye turist rehberlerini işsiz bırakma riski ile karşı karşıya bırakması ve mesleğe kalifiye olmayan ‘Tur sorumlusu’ adı altında insanları dahil etme riski turist rehberlerinin endişelendiriyor. Konuyla ilgili hassasiyetlerimizi hem TBMM’de hem bakanlık nezdinde dile getirdik. Sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz.” 

Etiketler:
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA