25 Mart 2023
  • İstanbul9°C
  • Ankara7°C
  • Antalya14°C

NEBİL ÇELEBİ, İTO MECLİS ÜYESİ ADAYLIĞINDAN ÇEKİLDİ

Nebil Çelebi, İTO, seçimlerinin objektifliğini yitirdiği bu süreçte aday olmanın mantığı ortadan kalktı. Dolayısıyla bu seçimlere girmenin haklı gerekçesi böyle bir ortamda yoktur.

Nebil Çelebi, İTO Meclis Üyesi adaylığından çekildi

05 Kasım 2022 Cumartesi 12:00

İSTANBUL- İstanbul Ticaret Odası seçimlerinin partiler ve bazı grupların savaş alanına dönmesi üzerine, İTO meclis üyeliğinin turizm sektörüne faydası olmayacağını düşünen Nebil Çelebi, İTO Meslis Üyesi adayığından çekildi.

Nebil Çelebi “Büyük bir heyecan ve istekle meslektaşlarımı en güzel şekilde temsil etmeyi umarak adaylığımı açıkladığım İstanbul Ticaret Odası seçimlerinden bahsettiğim "amacından saptırılmış" siyasi partiler yarışına sokulmuş şekli beni bu seçimlere girmek fikrinden vazgeçirdi” şeklinde konuştu.

nebil-celebi,-ito-meclis-uyesi.jpgPARTİLERİN HESAPLAŞMA ARENASI OLDU
Odalar ve borsaların görevi mesleklektaşlar arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, ticaret ve sanayinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak olduğunu belirten Nebil Çelebi “Ticaret Odaları, seçimleri bu temel tanımın aksine son yıllarda ülkemizde olağanüstü parametreler, harici etkenler ve denklemler ile siyasi partilerin, bazı oluşumların, grupların bir nevi hesaplaşma arenasına dönüştü” şeklinde konuştu.

NEBİL ÇELEBİ’NİN AÇIKLAMASI

İstanbul Ticaret Odası meclis üyeliği adaylığından çekiliyorum

Turizm ve Seyahat Acentaları mesleğini temsilen Nebil Çelebi olarak İstanbul Ticaret Odası seçimlerine aday oldum. Ancak İTO seçimlerinin "amacından saptırılmış" ve siyasi partiler yarışına sokulmuş olması nedeniyle adaylıktan çekiliyorum.
 

Odalar ve borsaların görevi mesleklektaşlar arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, ticaret ve sanayinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamaktır, Ayrıca odaların yapması gereken üyelerinin mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplinini ve ahlakı korumaktır.


Ancak, Ticaret Odaları, seçimleri bu temel tanımın aksine son yıllarda ülkemizde olağanüstü parametreler, harici etkenler ve denklemler ile siyasi partilerin, bazı oluşumların, grupların bir nevi hesaplaşma arenasına dönüştü.


Değerli meslektaşlarım İstanbul Ticaret Odası seçimlerine girilen bu süreçte daha önce sizlerle paylaştığım ve şahsımın da bu seçimlerde Turizm/Seyahat Acentaları mesleğini temsilen katılacağı şeklindeydi.

Ancak yukarıda bahsettiğim gibi, İTO seçimleri olağan mesleki temsiliyet seyrinden çıkarılıp siyasi partilerin güç gösterisine dönüştü.
Adayların üzerinde oynanan oyunlarla seçim tercihleri ve çok değişik pazarlıklar sünucu oluşturulan ittifakların kapışması arenasına dönüştü. Bunun sonucunda, mesleğimizin siyasi partilerin kapıştığı bu arenada objektif bir şekilde temsilini ortadan kaldırıyor.

Bu vesile ile, büyük bir heyecan ve istekle meslektaşlarımı en güzel şekilde temsil etmeyi umarak adaylığımı açıkladığım İstanbul Ticaret Odası seçimlerinden bahsettiğim "amacından saptırılmış" siyasi partiler yarışına sokulmuş şekli beni bu seçimlere girmek fikrinden vazgeçirdi.

İTO, seçimlerinin objektifliğini yitirdiği bu süreçte aday olmanın mantığı ortadan kalktı. Dolayısıyla bu seçimlere girmenin haklı gerekçesi böyle bir ortamda yoktur.
Meslektaşlarımın temsiliyetini sağlamaktan uzak bu seçimlerin sonuçlarının herşeye rağmen mesleğimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.Şimdiye kadar bana gösterdiğiniz teveccüh ve destekleriniz için hepinize teşekkür eder, saygılarımı sunarım.


NEBIL ÇELEBI

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA