25 Mart 2023
  • İstanbul9°C
  • Ankara7°C
  • Antalya14°C

MUŞ’TA KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ DESTEKLEMELERLE ARTIYOR

Kent merkezi ve ilçelerde devlet desteğinden yararlanan yetiştiriciler, kurdukları çiftliklerde özenle büyüttükleri kazları sipariş üzerine birçok şehre gönderiyor.

Muş’ta kaz yetiştiriciliği desteklemelerle artıyor

29 Aralık 2022 Perşembe 11:25

MUŞ - Kaz varlığı bakımından Türkiye’de üçüncü sırada yer alan Muş'ta yetiştiriciler, besledikleri kazları yurdun dört bir yanına gönderiyor. Verimli arazileri ve otlaklarıyla tarımsal üretimin, büyük ve küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Muş, kaz yetiştiriciliğinde de ilerlemeye devam ediyor.

Desteklemelerle kaz varlığının arttığı kentte, kaz yetiştiriciliği yöre halkının en önemli gelir kaynakları arasında yer alıyor. Kent merkezi ve ilçelerde devlet desteğinden yararlanan yetiştiriciler, kurdukları çiftliklerde özenle büyüttükleri kazları sipariş üzerine birçok şehre gönderiyor.

mus,-kaz.jpgMuş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, Muş’un bitkisel ve hayvansal potansiyeli yüksek olan iller arasında yer aldığını söyledi. Kümes hayvanları konusunda da iyi bir yerde olduklarını ifade eden Gün, şöyle konuştu:

“Hayvancılıkta özellikle kaz yetiştiriciliği önemli yer tutuyor. Kaz üretiminde ülkemizin yüzde 7’lik bir kısmını karşılıyoruz. Yaklaşık 150 aile tarafından kaz yetiştiriciliği yapılıyor. Yetiştiricilere makine, ekipman ve kümes yapımı konularında destek veriyoruz. Şu anda 102 bin 458 kaz varlığımız bulunuyor. Yetiştirilen kazlar birçok ile gönderiliyor. Bulanık ilçemiz kaz yetiştiriciliğinin en yoğun yapıldığı yer. Göletleri, dere yatakları ve Murat Nehri’nin bazı kolları ile kentimiz kaz yetiştiriciliğine çok uygun. Muş’taki kazların eti lezzetli olduğu için tüketiciler tarafından tercih ediliyor.”

mus,-kaz-001.jpgBulanık ilçesine bağlı Adıvar köyünde kaz yetiştiriciliği yapan Abdulrezzak Uğurlu da köyde organik kaz yetiştiriciliği yapıldığını belirtti. Çoğu ailenin tek geçim kaynağının kaz yetiştiriciliği olduğunu anlatan Uğurlu, “Kuluçka makineleri kullanmıyoruz. Bölgemizin kazları doğal ortamda yetiştiği için eti daha lezzetli oluyor. Kazlar nehir ve derelerde besleniyor. Özellikle batı illerinden kaz etine çok talep var” diye konuştu.

Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA