07 Ağustos 2022
  • İstanbul29°C
  • Ankara30°C
  • Antalya31°C

İSRAİL: TÜRKİYE'YE SEYAHAT KARARIMIZI DEĞİŞTİRECEĞİZ

Türkiye'yi seyahatlerde sakıncalı ülkeler arasına alan İsrail Dışişleri Bakanlığı, bu kararını değiştirip, İsrailli turistlerin Türkiye'yi ziyaret etmelerini sağlayacağını belirtti.

İsrail: Türkiye'ye seyahat kararımızı değiştireceğiz

23 Haziran 2022 Perşembe 18:00

ANKARA - Türkiye'yi seyahatlerde sakıncalı ülkeler arasına alan İsrail Dışişleri Bakanlığı, bu kararını değiştirip, İsrailli turistlerin Türkiye'yi ziyaret etmelerini sağlayacağını belirtti. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler normalleşme sürecine girdi... Süreç kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz ay Filistin ve İsrail’i kapsayan 2 günlük ziyaret gerçekleştirmişti. Bugün de iadeiziyaret kapsamında İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye'ye geldi.

israil-disisleri-bakani-yair-lapid,-.jpgBakan Çavuşoğlu ile bir araya gelen Lapid, normalleşme sürecine dair de açıklamalarda bulundu.Son dönemde vatandaşlarına "Türkiye'ye gitmeyin, İran'ın suikastına uğrayabilirsiniz" uyarısında bulunan İsrail Dışişleri Bakanı, bu kararlarını değiştireceğini vurguladı.
bakan-cavusoglu-.jpg

Bakan Çavuşoğlu ve İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Bugünkü yaptığımız görüşmemizde ülkelerimiz arasında başlayan olumlu diyaloğu somut adımlarla ilerletme kararlılığımızı tekrar teyit ettik. Kısa vadede karşılıklı üst düzey ziyaretleri devam ettireceğiz değişik düzeylerde. Dışişleri Bakanlıkları arasında ikili siyasi bölgesel istişareler elbette önem taşıyor. Diğer taraftan diplomatik temsil düzeyimizin de büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık. Görüşmelerimizde yine ekonomik iş birliğimizin güçlendirilmesi için atılabilecek adımları ele aldık” açıklamasında bulundu.


Yüksek teknoloji alanında ortak projeler, turizm iş birliği olanaklarının artırılması konularının da değerlendirildiğini kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “İsrail'e taze meyve ihracatı için Tarım Bakanlıklarımız temaslarını sürdürüyor. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) orman yangınlarına İsrail'in gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederiz. Geçen sene Türkiye'de de maalesef çok kötü orman yangınları olmuştu. Şimdi de Marmaris'te bir yangın var, KKTC'de yangın başladı. KKTC'deki yangının söndürülmesi için İsrail iki uçak gönderme kararı aldı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bugün kendileri ihtiyaç var mı diye sordular Türkiye'de. Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve ilgili arkadaşlarımıza sorup eğer ihtiyaç varsa kendilerine döneceğiz. Bu teklifleri için de çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Ülkemiz içerisinde bu tür hesaplaşmalara da izin vermeyiz”

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile İsrail'in güvenlik konusunda iş birliği içerisinde olduğunun altını çizerek, “Ülkemizde İsrail vatandaşlarına yönelik terör tehdidi konusunda Lapid'le yakın temas halindeydik. Yine kurumlarımız arasında istihbarat ve bilgi paylaşımı sürekli gerçekleşti. Devlet Başkanı Herzog da bu hususta Cumhurbaşkanımız Erdoğan'la görüştü. Yine güvenlik kurumlarımız yakın iş birliği içerisinde çalışmayı sürdürüyorlar. Bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına hiçbir şekilde izin veremeyiz. Ülkemiz içerisinde bu tür hesaplaşmalara da izin vermeyiz” ifadelerini kullandı.

İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ile yaptıkları görüşmede Filistin-İsrail meselesinin de gündemlerinde olduğunu bildiren Çavuşoğlu, barış umutlarına zarar verecek ek adımlardan kaçınılmaması gerektiğini söylediklerini dile getirdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA