16 Temmuz 2024
  • İstanbul31°C
  • Ankara33°C
  • Antalya31°C

İNGİLİZ TURİST, MİLYONLUK SERVETİNDEN OTEL ÇALIŞANI TÜRK'E DE PAY VERDİ

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir otelin çalışanları, yıllardır hizmet verdikleri İngiliz müşterilerinin vefatının ardından mirasında kendilerini de unutmamasıyla şaşkınlık yaşadı.

İngiliz turist, milyonluk servetinden otel çalışanı Türk'e de pay verdi

01 Eylül 2021 Çarşamba 23:30

KUŞADASI-  Kuşadası’nda hizmet veren 5 yıldızlı bir otelin müdavimlerinden olan Charles George Courtney, ülkesi İngiltere’de hayatını kaybetti. Courtney, mirasından önemli bir miktarı, yıllarca kaldığı bu otelin personeline bıraktı. Mirastan en büyük payı bellboy Taşkın Daşdan aldı.
Yıllardır tatil için Kuşadası'na gelen İngiliz turist Charles George Courtney geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetti. Vasiyeti ailesine okunan Courtney'in burada çalışan bir Türk görevliye mirasından pay verdiği ortaya çıktı.
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bir otelin çalışanları, yıllardır hizmet verdikleri İngiliz müşterilerinin vefatının ardından mirasında kendilerini de unutmamasıyla şaşkınlık yaşadı.

charles-george-courtney.png

Aydın’ın Kuşadası’nda 1990 yılında hizmete başlayan otelde bellboy olarak çalışan Taşkın Daştan, otelin ilk misafirlerinden olan İngiliz Charles George Courtney’in valizini taşıdı. Taşkın Daştan’ı çok seven Charles George Courtney, onu her gördüğünde sohbet etmeyi sürdürdü. İngiliz turist, yıllarca tatilini Kuşadası’ndaki çok sevdiği bu otelde yaptı. Courtney, çok dürüst bulduğu Daştan’a daha sonra parasını da emanet ederek ihtiyacı olduğunda ondan almaya başladı.
dastan.png
Ancak hastalanan Courtney, son yıllarda Kuşadası’na gelememeye başladı. Durumu giderek ağırlaşan Courtney, yaşamını yitirdi. Courtney’in ölümünün ardından yakınları ilginç bir vasiyetle karşılaştı.
İlçede hizmet veren bir otele 1997 yılından itibaren her yıl tatile gelen Charles George Courtney, buradaki çalışanlarla sıkı dostluk kurdu. Courtney, 2014 yılında rahatsızlanınca İzmir'deki bir hastanede tedavi altına alındı. Otel çalışanı Taşkın Daştan ve mesai arkadaşları, Courtney'i yalnız bırakmayıp ziyaret etti.

ingiliz-turist,-miras.pngCourtney'in aynı yıl vefat etmesinin ardından 2017 yılında Daştan ve 10 arkadaşına İngiltere'den mektup geldi. Mektubu açan çalışanlar, Courtney'in kendilerine para gönderdiğini görünce duygu dolu anlar yaşadı.

Taşkın Daştan, yılda 2 kez otele gelen Courtney ile arkadaşlıklarının 1997 yılında başladığını, eşinin 2004 yılında vefat etmesinin ardından 2014 yılına kadar tek başına tatile gelmeye devam ettiğini söyledi.
Courtney ile iyi bir arkadaşlık kurduğunu söyleyen Daştan, "Her sabah benim bulunduğum bölüme gelir, 'günaydın' derdi. Ben de ona her daim kahvaltıda neler yemesi gerektiğini söylerdim. Sağlığıyla ilgili endişe etmem onun çok hoşuna gidiyordu. Belli aralıklarla da yanına uğrar herhangi bir ihtiyacının olup olmadığını sorardım." ifadelerini kullandı.

Hastanede yaptıkları sohbeti unutamadığını vurgulayan Daştan, "Kendisi çok esprili ve sevecen birisiydi. Bize hastanede bir espri yaparak çocuklarımızın eğitimi için bir şeyler bırakmak istediğini söyledi. Ben de çok ciddiye almamıştım önceleri. Ta ki konsolosluktan gelen mektuba kadar. Benim gibi bu tesiste çalışan arkadaşıma da yine küçük miktarlarda bir şeyler bıraktı." diye konuştu.

Charles George Courtney’ın çok sevdiği, iş dışında bile sohbetler ettiği bellboy Taşkın Daştan, mirastan payına düşeni aldıktan sonra, çok sevdiği işini sürdürdü. Daşdan, “Miras benim yaşantımı değiştirmeyecek, bellboyluğa devam edeceğim” diye konuştu. İngiliz’in ölmesine üzüldüğünü, miras bırakmasına ise şaşırdığını belirten Daşdan, şunları anlattı:

ADI 401 NUMARALI ODADA

“Biz herkese aynı şekilde davranıyoruz. Ancak Charles George Courtney, bizleri çok sevmiş. Yıllarca gelip gitmeyi sürdürdü. Çok iyi bir insandı. Bana çok güvenirdi. Paralarını bile bana emanet eder, ihtiyaç olduğunda benden isterdi. Ben kuruşuna zarar getirmezdim. İstemese de hesap tutar kendisine öyle verirdim. Çocuklarımın eğitimine de katkı sağlamıştı. Hastalanınca gelmez oldu, ancak yine de görüşüyorduk. Yakınlarının bizi aradıklarını öğrendik. Charles George Courtney yaşamını yitirmiş ve mirasından bize de pay bırakmış. Duygulandık tabii. Kendisi otelimizin 401 numaralı odasında kalırdı. O odamıza da adını yaşatmak için onun adını verdik.”

Kaynak: Sputnik, Hürriyet
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA