28 Eylül 2023
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C
  • Antalya23°C

HAVAYOLU BAGAJINIZA ZARAR VERİRSE NE YAPMALI?

Hasarlı bagaj? Çantanız yakın tarihli bir uçuşta hasar gördüyse, nasıl talepte bulunacağınız ve tazminat alacaksınız?

Havayolu bagajınıza zarar verirse ne yapmalı?

02 Nisan 2023 Pazar 21:00

NEW YORK - Çantalarınızı yeterince sık kontrol ederseniz , bir noktada çanta hasarı, kaybı veya gecikmesi yaşayabilirsiniz. Çantaların çoğu zarar görmeden doğru yere ulaşırken, bazen hasar meydana gelebilir.

Ne tür hasarlar karşılanır?

Havayolunun kontrolündeyken taşıma sırasında çantanız hasar görürse, havayolları size tazminat ödemekle yükümlüdür. Ya onarılan bir çanta ya da çantanın amortismana tabi değerine göre tazminat alma hakkınız vardır.

Elbette, gerekli tazminat miktarının sınırları ve nelerin kapsanıp nelerin kapsanmadığına ilişkin kısıtlamalar vardır.

havayolu,-bagaj.jpgAmerika Ulaştırma Bakanlığı'na göre , bir havayolunun hasarlı bagaj sorumluluğu, iç hat uçuşlarında yolcu başına maksimum 3.800 ABD dolarıdır. Uluslararası uçuşlar için, yolcu ve kargo güvenliği için havayolu sorumluluğunu belirleyen 1999 tarihli bir anlaşma olan Montreal Konvansiyonu anlaşması tarafından belirlendiği üzere maksimum yaklaşık 1.700 $'dır . Bir havayolu şirketi bu limitlerden fazlasını ödemeyi tercih edebilir, ancak bunu yapmak zorunda değildir.

Yurtiçi seyahat için, havayolları belirli öğeleri bagaj hasarı taleplerinin dışında tutabilir. Bu öğeler, taşıma sözleşmesinde bulunabilir ve nakit para, kırılabilir öğeler, elektronik eşyalar, çabuk bozulan öğeler ve mücevher gibi değerli öğeleri içerebilir.

Uluslararası seyahat kuralları, havayolunun taşıma için kabul ettikleri tüm eşyalardan sorumlu olduğunu belirtir.

havayolu,-bagaj-001.jpgÇanta Hasarı Nasıl Bildirilir?

Farklı havayollarının, hak talebinde bulunmadan önce yerine getirmeniz gereken belirli gereksinimleri vardır. Çoğu havayolu şirketi, iç hat uçuşları için inişten sonraki 24 saat içinde ve dış hat uçuşları için inişten sonraki yedi gün içinde herhangi bir bagaj hasarını bildirmenizi ister.

Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA