08 Haziran 2023
  • İstanbul24°C
  • Ankara27°C
  • Antalya27°C

GAZETECİLER ŞAMPİYONASINDA TÜRKİYE İLK KEZ MADALYA ALDI

Yaklaşık 100 gazetecinin katıldığı Kanada’da yapılan Dünya Gazeteciler Kayak Şampiyonası’nda Türkiye ilk kez madalya kazandı.

Gazeteciler şampiyonasında Türkiye ilk kez madalya aldı

21 Mart 2023 Salı 11:00

NEWFOUNDLAND / KANADA - Yaklaşık 100 gazetecinin katıldığı Kanada’da yapılan Dünya Gazeteciler Kayak Şampiyonası’nda Türkiye ilk kez madalya kazandı. Gazeteci Serkan Ocak, Blow Me Down Nordic kayak merkezinde düzenlenen genç erkekler 5 kilometre kayaklı koşu kategorisindeki kıyasıya mücadeleyi birinci bitirdi ve altın madalyanın sahibi oldu.

20 ülkeden 95 gazeteci 67 yıldır devam eden bir geleneği sürdürmek üzere Dünya Gazeteciler Kayak Şampiyonası’na katılmak için Kanada’nın doğusunda yer alan Newfoundland Adası’nda bir araya geldi. Adanın kayak merkezi Marble Mountain’da iki kategoride düzenlenen şampiyonada Türkiye’yi gazeteciler Gamze Düşmez, Barçın Yinanç, Doğan Satmış ve Serkan Ocak temsil etti. Gazeteci Serkan Ocak kayaklı koşu kategorisinde birinci gelerek Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.

gazeteciler-kayak-sampiyonas.jpggazeteciler-kayak-sampiyonas-001.jpgHer ne kadar yıllık buluşmanın yapılma nedeni kayak yarışları olsa da dünyanın en eski uluslararası gazetecilik ağlarından biri olan Uluslararası Gazeteciler Kayak Kulübü (SCIJ) üyesi gazeteciler bir hafta boyunca hem konuk oldukları ülkenin kültürünü tanıma fırsatını yakalıyor; hem de birbirleriyle görüş alışverişinde bulunuyor. Gazeteciler bu sene de Ukrayna savaşı ve Türkiye’deki depremi tartıştı. Kahramanmaraş depremlerinin yaşandığı bölgede 10 gün geçiren Serkan Ocak, Türkiye’de resmi rakamlarla 50 binden fazla kişinin hayatına mal olan felaketin ardında yaşananları gözler önüne serdi. Ocak çektiği fotoğraflar eşliğinde felaket bölgesinde gazetecilik yapmanın zorluklarını aktarırken, aralarında Ukrayna savaşında görev alan Reuters foto muhabiri Sırp Marco Djurica, Belçikalı gazeteci Sabine Verhest ile İtalyan gazeteci Roberta Serdoz’un da bulunduğu gazeteciler savaş şartlarında haberciliği anlattı.

gazeteciler-kayak-sampiyonas-002.jpggazeteciler-kayak-sampiyonas-003.jpgÖte yandan Uluslararası kulübün başkan yardımcılığı görevine, 2019 yılındaki olağan genel kurulda seçilen Gamze Düşmez bu yıl yapılan seçimlerde yeniden getirildi.

Soğuk Savaş’ın başlarında, iki kutuptan gazetecileri kaynaştırmak amacıyla kurulan Uluslararası Gazeteciler Kayak Kulübü (SCIJ), savaşın bitmiş olmasına rağmen her sene farklı bir ülkede kayak şampiyonası düzenleme geleneğini sürdürüyor.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA