23 Haziran 2024
  • İstanbul29°C
  • Ankara32°C
  • Antalya31°C

ELAZIĞ'DA TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ

Tümay Mercan

20 Mayıs 2024 Pazartesi 17:33

Elazığ’ı geçmişte Emitt turizm fuarlarında gören ben, birkaç sene önce bir sebepten gitmiş ama turistik yerlerini tam görmemiştim.

“Elazığ Turizmini Geliştirme Toplantısı” nda moderatörlük teklif edilince elbette memnun oldum. Doğu bölgelerinin turizm potansiyelinin farkındayım, Elazığ’ın turizm değerlerine katkı yapacak olmak benim için ayrıca onur verici.

Fırat Kalkınma Ajansı’nın Elazığ ile ilgili sunumunda Elazığ’ın turizm değerlerini bir bütün olarak gördük. Kültür, tarih, doğa ve gastromi değerlerini yakından görmek ise etkileyiciydi. Elazığ turizm yatırımlarına açık bir şehir elbette yatırımlar doğaya uyumlu ve ihtiyaç kadar olmalı.

“Elazığ Turizmini Geliştirme Toplantısı” nın açılış konuşmalarını, Vali Yardımcısı Oltan Bayraktar, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Elazığ TSO Vekili Gürkan Talo, Harput Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cuma Gülnar, Eltürkder Başkanı Murat Solmaz yaptı.

Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Üstündağ’ın, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Duruksu da katıldığı toplantıda Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü “Sağlık Turizmi Destekleri”, Türkiye Turizm Tanıtım ve geliştirme Ajansı (TGA) “Turizmde Markalaşma ve Tanıtım” konusunda sunum yaptılar.

PANEL

Panel bölümünde, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü/Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Belek Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof Dr. Oğuz Özyaral, İndigo Grup Yönetim Kurulu Başkanı/ Museum Hotel Yöneticisi/ Nevşehir ve Kayseri Bölgesi Brezilya Fahri Konsolosu Ömer Tosun, Ulusal Kamp Ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ, Okan Üniv. Gastronomi Bölüm Bşk. Doç. Dr. İlkay Gök, Fırat Üniversitesi SBMYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Öğr. Gör. Dr. Suat Arpacı’ya davetimi kırmayıp konuşmacı oldukları ve Elazığ’a destek verdikleri için çok teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, sağlık turizminde medikal çalışmaların yurt dışı tarafı üzerinde önemle durulmasını, medikal turizmin termal turizm ile birlikte düşünülmesi gerektiğini belirti.

Belek Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof Dr. Oğuz Özyaral, sağlıklı yaşam, turizm ve sağlık turizminin sürdürülebilirliğine dikkat çekerek, turizm yatırımlarında geleceğin de düşünülmesi konusuna dikkat çekti.

Ömer Tosun, Elazığ’da termal turizmin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Elazığ termal, doğa ve üzüm zenginlikleriyle altın madenine sahip, Elazığ için 30-40 odalı lüks tesis yatırımları çok uygun ” dedi.

Leyla Özdağ Elazığ’ın kamp ve karavan için Elazığ’ın uygun olduğunu belirtti. Elazığ’a yurtdışından gelecek karavan meraklılarının havaalanından veya kamp ve karavan alanlarından kiralık karavanlarını alarak bölgede farklı bir tatil yapmalarının mümkün olduğunu söyledi. Bölge doğal güzellikleri, göl imkanı ve diğer açılardan kamp ve karavana uygun.

Öğr. Gör. Dr. Suat Arpacı Elazığ’ın turizm zenginliklerinin özelliklerini anlattı. Gastronomi açısından zengin Elazığ’ın bu konu için ayrıca çalışması gerektiği de panelistler tarafından belirtildi. Konuklar kendi açılarından Elazığ’ı olumlu değerlendirerek yatırımlara açık olduğunu gördüklerini söylediler.

“Elazığ Turizmini Geliştirme Toplantısı” içinde yer alan ve moderatörü olduğum panelde Elazığ odağında termal turizm, medikal turizm, gastronomi, alternatif turizm, kamp ve karavan turizmi, sürdürülebilir turizm konuşuldu. Bölge için önerilerde bulunuldu. Termal ve lüks turizm açısından bölge değerlendirildi.

HARPUT TARİH VE MÜZELER

Harput’ta Hamam Müzesi, Basın Müzesi, Harput Musiki Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Kahve Fincanı Müzesi var. Hepsi birbirinden değerli.

1156-1157 tarihlerinde Harput hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırıldığı kabul edilen Harput Ulu Cami Anadolu’daki en eski Türk camilerinden, çok değerli bir tarihi eser.

Harput Kalesi başlı başına seyir alanı. Elazığ Büyükşehir Belediyesi tarih ve kültüre değer vererek çok güzel çalışmalar yapmış. Gastronomik değerleri ise ayrı lezzetli. Eski bağlar bölgesi bağları, üzümleri, şarabı ile meraklıları tarafından bilinen ünlü bir bölge.

ESKİ BAĞLAR BUTİK OTEL

Eski Bağlar Butik Otel ise, o bölgeye özel bir değer katmış. Havasının temizliği tenefüs etmeden anlaşılmaz. Nem oranı düşük. Yolları çok iyi. Devlet bölge yollarını yapmış. Turizm alt yapısı var ve gelişmeye müsait. Bölge insanı istekli. Güzel ülkemin her köşesi muhteşem.

Elazığ’da termal sular var, doğa güzellikler, göl kenarı değerleri ve göl manzarası, kış döneminde kayak merkezi ne ararsanız var.

Toplantıda emeği geçen, katılan, fikrini söyleyen, zaman ayıran konuşmacılarımıza, şehir yöneticilerine, değerli hocalarımıza dostlarımıza, teşekkür ederim. Hep birlikte Elazığ’a faydalı bir çalışma yaptık, katkı sunduk. Şehri daha iyi tanımaktan memnun olduk.

Sözün özü; Elazığ başlı başına bir turizm destinasyonu. Yatırımcısını bekliyor. Elazığ’da turizm yatırımı için fırsat çok.

Not: Bu yazı yazarı tarafından organik zeka ile yazılmıştır.