08 Haziran 2023
  • İstanbul24°C
  • Ankara27°C
  • Antalya27°C

DOWN SENDROMLU SARP'IN DEPREME FARKINDALIK SERGİSİ

“Down Sendromu Farkındalık Haftası”nda deprem bölgesindeki down sendromlu bireylere dikkat çekmek için 25 Mart Cumartesi Günü, saat 14.00'te 13 yaşındakı SARP'ın resim sergisi açılıyor.

Down Sendromlu Sarp'ın depreme farkındalık sergisi

22 Mart 2023 Çarşamba 11:00

İSTANBUL- “Down Sendromu Farkındalık Haftası”nda down sendromlu Sarp, deprem bölgesinde bulunan down sendromlu bireylere dikkat çekmek özel dünyalarından aldıkları ilhamla tuvalin başına geçti, renkler ve çizgilerle farkındalık yaratmaya çalıştı. Yaptığı resimlerle, bir yakınını veya ailesini kaybeden down sendromlu bireylere umut ışığı olmaya çalıştı.
Dünya Down Sendromu Farkındalık Ayı kapsamında düzenlenen Resim Sergisi ile “SARP Sanata +1 Değer Katıyor!” Kromozomları haricinde yaşıtlarından hiçbir farkı olmayan 13 yaşındaki Sarp ELİFOĞLU,kendisi gibi down sendromlu gençlere örnek ve ilham olmak amacıyla, Art of İst Atölye’de gerçekleştirdiği resim çalışmalarını Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi katkılarıyla sergiliyor!...

down-sendromu-farkindalik-haftasi.jpg

“Down Sendromu Farkındalık Haftası” kapsamında, hem downlu bir gencin neler yapabileceğini göstermek hem de deprem bölgesindeki down sendromlu bireylere dikkat çekmek için 25 Mart Cumartesi Günü, saat 14.00'te SARP isimli resim sergisi açılıyor.

Art of İst Atölye, Zeren Turgay Demir yönetiminde sanatçılarla sanatseverleri bir araya getiren bir platform olarak atölye kısmında özel ve grup resim dersleri ile workshop çalışmaları düzenlenliyor. Ayrıca ofis kısmı bir iletişim ajansı gibi çalışarak sanatsal organizasyonlar ile sosyal sorumluluk vb. projeleri hayata geçiriyor

zeren-turgay-demir-002.jpg

Art of İst Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği ile birlikte Güzel Sanatlar Akademisi tarafından düzenlenen SARP Resim Sergisi; 25 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi Performans ve Sanat Galerisi’nde yapılacak açılışın ardından 15 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

Sergide, Sarp’ın farklı tarz ve tekniklerle yorumladığı 21 adet akrilik üstü tuval tablosunun yanı sıra eserlerin yapılış anlarının hikayeleri de yer alacak.

zeren-turgay-demir-003.jpg

Art of İst Atölye Kurucusu Zeren TURGAY DEMİR, bu serginin Sarp’ın downlu bir birey olarak resmi önce hobiye sonra da tutkuya dönüştürme serüvenini anlattığını dile getirerek, “Sarp ile çoğu birebir olmak üzere özel ve grup atölyelerimizde gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın meyvesini bu sergi ile alıyoruz. Yaşıtlarının kısa zamanda sıkıldığı resim atölyelerinde Sarp saatlerce öğrenmek için çaba sarf edip keyif alarak tutkuyla resim yaptı. Şimdi de kendisi gibi down sendromlu bireylerin de eğer isterlerse her şeyi başarabileceklerini bu sergiyle göstermiş oluyor” diye konuştu.

zeren-turgay-demir-001.jpg

Türkiye Down Sendromu Derneği Başkanı Gün BİLGİN, down sendromlu bireylerin sanatın her alanında pek çok başarıya imza atabildiğine dikkat çekerek, “Toplumların gelişiminde önemli bir parametre olan sanat, Down sendromlu bireylerin gelişimi için de oldukça önemli. Hayatın içinde kendini ifade etme biçimine dönüşen sanatını üreten Sarp'ı kutluyor ve sevgiyle kucaklıyorum. Sarp ile doğduğunda tanıştık ve o günden beri derneğimizin, büyük ailemizin değerli bir üyesi. Onun bu başarısı Down sendromlu bireylerin toplumun ve hayatın her alanında olduğunun güzel bir örneği. Down sendromlu bireylere de fırsat eşitliği sağlandığında neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Biz de Türkiye Down Sendromu Derneği olarak hem Sarp’ın hem de bu amaçla yola çıkan tüm down sendromlu bireylerin her zaman yanında ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

zeren-turgay-demir.jpgZEREN TURGAY DEMİR HAKKINDA

İletişim ve pazarlama alanındaki eğitiminin ardından, 15 yıl boyunca kurumsal sektörlerdeki (NTV, TÜSİAD, Torun Holding vb.) farklı kuruluşlarda çalıştı. İletişim alanında kendi kurduğu ajansta, bir çok sanatsal projeyi yürüttü. Buradan yola çıkarak çocukluğundan bu yana tutkusu olan resim sanatını, çalışma alanı olarak belirledi.

Çalışmalarında, Empresyonizm ve Fovizm'den etkilenerek; renkçi üslubu benimsedi. İzlenimci akımın başlıca resimlerini kendi renkleriyle yeniden yorumladı. Resimdeki en büyük tutkusu; ışıkla rengin varoluş dansını, kendine has tavrıyla tuval üstüne yansıtmak...

2012 yılından bu yana katıldığı kurslar ve aldığı özel dersler sonrasında içindeki girişimcilik arzusu ile 2018 yılında ART of İST isimli bir atölye kurdu. Burasını hem sanatçılarla sanatseverleri bir araya getiren bir atölye, hem de sanatsal workshoplar düzenleyen, projeler geliştiren bir iletişim ofisi olarak konumlandırdı.

Atölye İletişim
+90 532 295 21 97
zeren@artofist.com
Soyak Olympiakent
1. Bölge H3 Blok D:31 Halkalı, Küçükçekmece
İstanbul / Türkiye

Etiketler: ,
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA