28 Eylül 2023
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C
  • Antalya23°C

2023 CUMHURİYETİMİZİN 100’ÜNCÜ AKBANK’IN 75’İNCİ YILI

Akbank Olağan Genel Kurulu sonrasında bankanın aktif büyüklüğünün 1 trilyon 147 milyar TL'ye, Özkaynaklarının 153,6 milyar TL'ye ulaştığı, aktif karlılığını yüzde 6,2, Özkaynak karlılığını ise yüzde 54,7 arttırdığı açıklandı.

2023 Cumhuriyetimizin 100’üncü Akbank’ın 75’inci yılı

30 Mart 2023 Perşembe 19:30

İSTANBUL- Akbank Olağan Genel Kurulu sonrasında bankanın aktif büyüklüğünün 1 trilyon 147 milyar TL'ye, Özkaynaklarının 153,6 milyar TL'ye ulaştığı, aktif karlılığını yüzde 6,2, Özkaynak karlılığını ise yüzde 54,7 arttırdığı açıklandı.
Olağan Genel Kurulda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, “2023 Cumhuriyetimizin 100’üncü Akbank’ın 75’inci yılı. Çok az şirketin erişmeyi başardığı bu önemli dönüm noktasının, bu kadar anlamlı bir yıla denk gelmesinden dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz" dedi.  

akbank,-suzan-sabanci-dincer.jpgAkbank Olağan Genel Kurul sonrasında basınla paylaşılan bankanın verileri(2022 yıl sonu itibari ile) şöyle:

·       Aktif Büyüklük: 1 trilyon 147 milyar TL

·       Aktif Karlılığı: %6,2

·       Özkaynak: 153,6 milyar TL

·       Özkaynak Karlılığı: %54,7

·       Sermaye Yeterlilik Oranı: %23,2

·       Aktif Müşteri Sayısı: 10,8 milyon

·       Yıllık Aktif Müşteri Sayısı Artışı: 2,3 milyon

·       Çalışan Sayısı: > 12 bin

·       Şube Sayısı: 711

Suzan Sabancı Dinçer, Akbank'ın geçmiş 75 yılda edindiği başarıları ve büyümeyi gelecekte de sürdürmek için gerekli temele fazlasıyla sahip olduğunu ifade ederek, "Akbank’ın en büyük güçlerinden biri de Uluslararası Danışma Kurulu. Kurulumuz her biri kendi alanının son derece deneyimli üyeleriyle bankamızın güçlü performansına önemli katkılarda bulunmakta, dünyanın farklı yerlerinden zengin bir bilgi ve tecrübeyi Akbank’ta buluşturmaktadır. Bu yıl 14.yılına giren Kurulumuz, müşterilerimize en iyi hizmeti sunma taahhüdümüzün de bir kanıtı niteliğindedir. Her zaman bir adım önde olmamıza ve değişen ortama uyum sağlamamıza imkân veren Uluslararası Danışma Kurulumuza katkıları ve özverileri için şükranlarımı sunmak isterim. Akbank’ı daha da güçlendirmek için birlikte çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" dedi. 

Bu yıl Suzan Sabancı Dinçer’in ev sahipliğinde Türkiye’de bir araya gelecek olan Akbank Uluslararası Danışma Kurulu (IAB) 2009 yılında Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’in liderliğinde küresel ve yerel gelişmeleri değerlendirmek ve bunların Akbank için stratejik çıkarımlarını tartışmak için kuruldu.

Sabancı Dinçer başkanlığında toplanan IAB şu isimlerden oluşuyor: TGG Group Yönetici Ortağı Hamid Biglari; JP Morgan Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Sir Winfried Bischoff; Lordlar Kamarası Yaşam Boyu Üyesi, Birleşik Krallık eski Ticaret ve Yatırım'dan Sorumlu Devlet Bakanı ve HSBC Holdings plc eski Grup Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Green; Olayan Financing Company Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Lubna Olayan; Harvard Business School Öğretim Üyesi Dante Roscini; Zurich Insurance Group Ltd. ve Zurich Insurance Company Ltd Yönetim Kurulu Başkanı Tom de Swaan; Societe Generale Yönetim Kurulu Başkanı Lorenzo Bini Smaghi; Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil; Akbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Murahhas Üye Eyüp Engin; Akbank Kredilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Ahmet Fuat Ayla.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA