• BIST 3.281,61
  • Altın 974.641
  • Dolar 18.4283
  • Euro 17.8502
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 21 °C

Mimarlık Koruma Ödülleri dağtıldı

Mimarlık Koruma Ödülleri dağtıldı
2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri töreninde Kültür ve Turizm Bakanı Günay, mimarlık alanındaki bu çalışmayı son derece önemsediğini söyledi.

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri törenle dağıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ''Aslan yatağından belli olur. Biz, bu topraklar üzerinde sahip çıktığımız değerleri koruyamazsak başka hiçbir şeyi yeterince koruyamayız'' dedi.

Milli Kütüphane Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen ödül töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, mimarlık alanındaki bu çalışmayı son derece önemsediğini söyledi.

Türkiye'nin tarih öncesi, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri ile Cumhuriyet'in ilk yıllarından kalan ve korunması gereken önemli mimarı yapıtlara sahip olduğunu ifade eden Günay, yakın zamana kadar bu konuda yeterli duyarlılığın oluşmadığını kaydetti.

Günay ''Bir dönem evlerimizden çıkardığımız eski eşyalarımızı gidip antikacılardan toplamak gibi, yeni baştan, bu değerlerin yeniden farkına varmaya ve yeniden sahiplenmeye çalışıyoruz.'' dedi.

Mimari eserleri korumak için kamunun yeterli maddi imkanları bulunmadığını, ancak toplumun ve özel sektörün sahiplenmesiyle bu konuda gelişmeler sağlanabileceğini anlatan Günay ''Aslan yatağından belli olur. Biz bu topraklar üzerinde sahip çıktığımız değerleri koruyamazsak başka hiçbir şeyi yeterince koruyamayız.'' şeklinde konuştu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün de bu yıl 109 taşınmaz kültür varlığının onarımına katkı sağlandığını, gelecek yıl bu katkının artacağını kaydetti.

Ulusal Jüri Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ise yarışma için 30 başvuru gerçekleştirildiğini, uygun görülen 25 projenin değerlendirildiğini bildirdi.

 

ÖDÜLLER

Törende Anıtsal Yapı, Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi ödülünü Yrd. Doç. Dr. Gonca Büyükmıhçı'nın geliştirdiği Kayseri Gevher Nesibe Tıp Medresesi ve Darüşşifası Projesi aldı.

 

Sivil Mimarlık Örneği Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi ödülüne, Birol Akçoral, Ali Ulu ve Servet Gümüş'ün Pektaşlar Konağı Projesi layık görüldü.

Koruma Uygulaması Ustalık Ödülü de Mardin Teke Cami-Şah Sultan Hatun Medresesi taş ustaları Ramazan Deniz, Abdurrahman Bakış ile Şerif Çahan'a verildi.

Acar Avunduk'un Üsküdar Selimiye Camisi, İsmail Yavuz Özkaya'nın Kadirli Ala Cami ve Yavuz Selim Sepin'in Bursa Tuzhan ile Mimarlar Odası Antalya Şubesi'nin İbradı/Ormana Belediye Konukevi için yaptıkları çalışmalar da plaketle ödüllendirildi.

Törende ayrıca Koruma ve Restorasyan Firmaları Derneği'ne Korumaya Katkı Ödülü verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz da Prof. Doğan Kuban'a da Koruma Onur ödülü'nü verdi

Konuşmasında Sivas Divriği'deki Ulu Cami'nin durumunu anlatan Kuban, caminin kurtarılması gerektiğini söyledi.

Eski eserlerin onarımı konusunda yapılan ihaleleri de eleştiren Kuban ''Ucuza eski eser tamir edilmez, bunun değiştirilmesi lazım.'' dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.