• BIST 8304.83
  • Altın 1674.045
  • Dolar 27.2068
  • Euro 28.8162
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 23 °C

Mevlana, Adana'da anıldı

Mevlana, Adana'da anıldı
UNESCO, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Altın Koza, Ulusal Böbrek Vakfı ve Çukurova Üniversitesi'nin (işbirliğiyle Mevlana Adana'da anıldı.

ADANA -Mevlana Celaleddin-i Rumi, doğumunun 800'üncü yıl dönümünde Adana'da anıldı.

Birleşmiş Milletler UNESCO, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Altın Koza, Ulusal Böbrek Vakfı ve Çukurova Üniversitesi'nin (ÇÜ) işbirliğiyle Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen "Mevlana Yılı" etkinliğinde konuşan Ç.Ü. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Sağlıker, büyük İslam aliminin pozitif bilimler konusundaki fikirleri üzerinde durdu.

 1207 yılında Horasan, Belh'te dünyaya gelen Mevlana'nın İran, Irak, Sudi Arabistan ve Suriye güzergahında dolaştığını, fakat Konya, Karaman'a yerleştiğini hatırlatan Sağlıker, O'nun Türk milliyetine sahip olduğunu kaydetti.

 

Bu yüzden Birleşmiş Milletler ve UNESCO'nun 2007'de "Mevlana Yılı" organizasyonları görevini Türkiye'ye verdiğini dile getiren Sağlıker, böylece Mevlana'nın Türk olduğunun resmen onaylandığını söyledi.

 

Astronomi ve Evrenlerarası Bilimin gelişim dönemlerine değinen Prof. Dr. Yahya Sağlıker, güneş sistemindeki tüm gezegenlerin döndüğünü 350 yıl önce ifade eden Galileo Galilei'nin bu düşüncelerinden dolayı idam edildiğini dile getirdi. Mevlana'nın Galileo'dan 800 sene önce evrendeki cisimlerin, hareket halinde sürekli döndüğünü gündeme getirdiğini Sağlıker, O'nun, "Can konağını aramaktasyan, cansın. Bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin. Şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir. Neyi arıyorsan osun sen..." sözlerini aktardı.

 İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık da Mevlana Hazretleri'nin sevgi ve hoşgörüsüne vurgu yaptı. Prof. Dr. Ali Osman Ateş, Avukat Ethem Hakkı Öztürk ve Prof. Dr. Figen Doran'da Mevlana'nın farklı yönlerine anlatan sunumlar yaptı. Gece Mevlana ve Tasavvuf Şiirleri ve Sema gösterisiyle noklandı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.