• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

METİOD çalıştayı tamamlandı

METİOD çalıştayı tamamlandı
METİOD'un Antalya’da düzenlediği çalıştayda üyelerin mesleki yeterliliklerin artırılması, iş imkanlarının geliştirilmesi konuları tartışıldı.

ANTALYA- Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunları Derneği - METİOD'un Antalya Şube oluşumuna yönelik Antalya Porto Bello Hotel'de yapılan 1. Çalıştay'ında derneğin tüzük ve temel amaçları da göz önüne alınarak gerek üyelere bireysel fayda sağlamak üzere mesleki yeterliliklerin artırılması, iş imkanlarının geliştirilmesi; gerekse temin etme konusunda işbirliği konuları tartışıldı.

Güçlü bir iletişim ile tüm üyelerinin mutluluk ve hüzünlerinin paylaşılması, sosyal bir şemsiye olma gibi amaçlar ile sektörel ve toplumsal duyarlılık adına güçlü bir STK olmak için yapılacak çalışmalar belirlendi. Ayrıca üyeleri gelecekte nerede konumlanacağımızı gösteren vizyon bildirisi oluşturuldu.


Organizasyon yapısı ve çalışma yöntemi de, alışılagelmişin dışında aktif katılımcı üyelik anlayışına uygun benimsendi. Bu amaçla çalışma konuları ve çalışma grupları oluşturuldu. Buna göre her üye en az bir çalışma grubunda olmak ve aktif olarak o konuda bir üretimde bulunacak. Her grup bir sonraki toplantıda çalışmalarını sunarak katılımcıları bilgilendirecek ve grubun nerede olduğunu anlatacak. Bu yolla sürekli olarak bilgi paylaşımı, üyelerin farkındalığının artırılması, sektördeki gelişmeleri takip etme ve tüm üyelere yeni açılımlar sağlama imkanı bulunmuş olacak.

 

METİOD Antalya Girişim Grubu adına Musa Güngören şu açıklamayı yaptı:
"Aşağıda, çalıştayda alınan kararlar, vizyon bildirimiz, çalışma grupları ve temsilcilerinin listesi mevcuttur.

Sizlerin vasıtasıyla tüm METİOD'lu dostlara ilk çalıştaya aktif olarak katılım sağladıkları için Antalya Girişim Grubu olarak teşekkürlerimizi iletiriz."

 

METİOD ANTALYA ŞUBESİ 1. ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ

 

1. Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunları Derneği'nin Antalya Şube oluşumuyla ile ilgili METİOD Antalya 1. Çalıştay'ı 5 Ocak 2008 tarihinde Porto Bello Hotel'de yoğun bir katılımla gerçekleşti.

 

2. Çalıştayın açılış konuşmasını 1985 mezunlarından Musa Güngören yaptı. Güngören Çalıştay'ın mezunlar için öneminden ve niteliğinden söz ettiği konuşmasında METİOD Yönetim Kurulu'nun 25 Ocak 2008 tarihinde Mersin'de olağanüstü toplanarak Antalya Şubesinin kurulma kararını alacağını belirtti.

 

3. Bununla bağlantılı olarak toplanan mezunların oluşturduğu Antalya Girişim Kurulu, METİOD Antalya Şubesi açılması doğrultusunda karar aldı.

 

4. Şubenin açılış işlemleri, yasal organlarının seçimi, çalışma gruplarının yaptığı faaliyetlerin sunulacağı 2. Çalıştayın 23 Şubat 2008 tarihinde yapılmasına karar verildi.

 

5. Antalya oluşumunun çalışma prensipleri organizasyon şekilleri tüm katılımcıların ortak kararıyla dinamik katılımcı olacak çalışma kümelerince (komisyon) yapılması benimsendi. Bu çalıştayda oluşturulan çalışma komisyonları aşağıda belirtilmektedir.

 

• İletişim Komitesi,

• Sosyal Komite,

• Çevre Komitesi,

• Eğitim Komitesi,

• Mesleki Dayanışma Komitesi,

• AB İş Geliştirme Fon Projeleri Çalışma Kurulu,

• Turizm Stratejisi 2023 Çalışma Komitesi

• Diplomana Sahip Çık Çalışma Grubu

 

6. METİOD web sitesinin www.metiod.org.tr olarak güncellenmesine ve bu güncelliğin sürekli denetim altında bulunmasına karar verildi. İletişim grubu aynı gün içinde yaptığı grup çalışmasında web sitesi ile ilgili çalışma prensiplerini belirledi.

 

• En öncelikli olarak Web Sitesinin aktif hale getirilmesi,

• Dernek tarafından alınan karara dayanarak sitenin şifrelerinin alınması ve incelenmesi,

• Sitenin yazıldığı programa göre ne yapılacağı hususunda görüşüldü ve görev paylaşımı yapıldı.

• Bu önemli konuda katkı sağlayabileceklerin Ercan Taşdelene ulaşması önemle duyurulmasına,

• Sitenin yapımından sonra duyurularla kullanım etkinliğinin sağlanmasına karar verildi.

 

Buna göre :

 

* Web Sitesinin hazırlanması Korhan Karagöz-Özgür Uysal-Ercan Tasdelen.

* Özgür Uysal kendisine web sayfasının şablonunu hazırlayarak yardımcı olacak.

* Sitenin sürekliliğinin ve işlevselliğinin sağlanması için moderator grubu oluşturulacak.

 

Sitede yapılacaklar :

 

- Yeni bir şablon yapılacak

- Sayfanın ilk girişinden sonra üye,şifresiyle diğer sayfaya girerek her türlü bilgiye ulaşabilecek.

- Sadece okul ile ilgisi olanlar girebileceğinden, dışardan kişilerin girmesi engellenecek bir yapı düşünülecek.

- Is ilanları yer alacak. (İs arayan ve personel arayan)

- Duyurular. (Otomatik, herkesin mailini de gidebilir mi?)

- İlan Panosu

- Forum

- Mail grupları (Mezuniyet tarihine göre) oluşturarak toplu mail atılabilecek.

- İstenilen kişinin bilgilerine ulaşılabilmeli. (Gizlilik haklarından ötürü, kişi isterse bilgi girişinde, ilgilerinin yönetici haricinde görünmemesini de belirleyebilmeli)

- Reklam da alınacağı düşünülerek tasarlanacak.

 

7. METİOD Antalya Şubesi'nin resmi açılışından sonra üyelerin aylık 10 YTL ödenti ödemeleri, söz konusu ödentilerin 6 aylık dönemlerde peşin olarak yapılması ve bir banka hesabında toplanmasına karar verildi.

 

8. Süreç içinde toplanan fondan okulumuzda (Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda) okuyan ve gereksinimi olan iki öğrenciye burs verilmesi kararı da alındı.

 

9. Nisan ayı içinde okulumuzda düzenlenecek olan Kariyer Günleri etkinliğinde konaklama sektöründen Hacı Ömer Özkul (asil), Alihan Uçar ve Mustafa Kadıoğlu (yedek), seyahat sektöründen Özgür Raşit Eti (asil), Lütfi Zehir (yedek) arkadaşlarımız konuşmacı olarak katılımda bulunmaları da karara bağlandı.

 

10. Öneriler bölümünde üyelerin daha çok kaynaşması için piknik, dağ yürüyüşleri, konser gibi sosyal etkinliklerde bulunulması, eğitim kurumları ile çeşitli işbirlikleri yapılması, sektöre yönelik okul müfredatlarında sektörel ihtiyaçlara uygun çalışmalar yapılması gibi konular dile getirildi.

 

11. Katılımcıların beklentilerini ve toplantı hakkında görüşlerini tespit etmeye yönelik anket çalışması ile birlikte vizyon bildirisi hakkında görüşler alındı.

 

VİZYON BİLDİRGESİ :

 

Tüm mezun ve öğrencilerinde mesleki farkındalık yaratan, yenilikçi, dayanışmacı, aktif katılımcı ve üstün etik değerlere sahip, statü farklılığını zenginlik olarak gören, aynı amacı güden kuruluşlarla iletişim ve etkileşim halinde olan, kamuoyu yaratma ve yönlendirme gücüne sahip sektörün lideri sivil toplum kuruluşu (STK) olmak.

 

METiOD ANTALYA OLUŞUMU ÇALIŞMA KOMİSYONLARI ÜYEL ve TEMSİLCİ LİSTESİ

 

İLETİŞİM ÇALIŞMA KOMİSYONU

Ercan Taşdelen (Komisyon temsilcisi), Korhan Karagöz , Özgür Uysal , Betül Saka , Mehtap Çek , Mustafa Zembil, Ömer Özkul


SOSYAL ORGANİZASYON ÇALIŞMA KOMİSYONU

Raşit Eti (Komisyon temsilcisi) , Bülent Ercan , Çağla Tuncel , Betül Saka , Cengiz Saka , Metin Yürük Celal Ekizoğlu, Hayrettin Ertek , İbrahim Şaffak

 

ÇEVRE ÇALIŞMA KOMİSYONU

Selçuk Altınçubuk (Komisyon Temsilcisi) , Hayrettin Ertek , Celal Ekizoğlu , Ömer Aydın Fidankaş, Mustafa Kadıoğlu , Aykut Güvenç , Volkan Konuk , Veli Kırış , Metin Yürük , Mahir Bozdeveci , Asiye Sarı


EĞİTİM ÇALIŞMA KOMİSYONU

Musa Güngören (Komisyon temsilcisi) , Yelda Yaman, Emre Bilge, Selçuk Altınçubuk, Nehir Özdemir , Nihal Efecik , Recai Yıldız


MESLEKİ DAYANIŞMA ÇALIŞMA KOMİSYONU

Nehir Özdemir (Komisyon Temsilcisi) , Mehmet Kaplangiray , Tamer Pınarcı , Çağla Tuncel , Erdoğan Akyüz , Recai Yıldız, Bülent Ercan, Mehmet Ali Aksoy , İbrahim Toker

 

AB İŞ GELİŞTİRME VE FON PROJELERİ ÇALIŞMA KOMİSYONU

Veli Kırış (Komisyon temsilcisi), Selçuk Altınçubuk , Hacı Ömer Özkul

 

2023 TURİZM STRATEJİSİ GELİŞTİRME ÇALIŞMA KOMİSYONU

Alihan Uçar (Komisyon temsilcisi), Musa Güngöre , Raşit Eti,Bülent Ercan

 

DİPLOMANA SAHİP ÇIK ÇALIŞMA KOMİSYONU

Mustafa Kadıoğlu (Komisyon temsilcisi), Gülhan Kaygısız, Hacı Ömer Özkul, Bülent Koçanoğlu

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.