• BIST 1.879,98
  • Altın 757.92184
  • Dolar 13.4078
  • Euro 15.2028
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 16 °C

MEDICA 2021’de Covid ve yaşlandıkça aktif kalma konuşuluyor

MEDICA 2021’de Covid ve yaşlandıkça aktif kalma konuşuluyor
Düsseldorf’ta 15-18 Kasım 2021’de yapılacak MEDICA 202’de 9. MEDICA TIP SPOR KONFERANSI'nda ele alınan en önemli tema uzun süreli COVID’in sporcuya etkileri ve yaşlandıkça aktif kalma ele alınıyor.

DÜSSELDOF- Dünyanın önde gelen medikal ticaret fuarı MEDICA 2021, bu yıl Düsseldorf Ticaret Fuar Merkezi'nde 15-18 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştiriluyor. Online etkinlikler yerine yüz yüze etkinlik olarak gerçekleşecek fuarda MEDICA MEDICINE + SPOR KONFERANSI'da yapılacak.

Dokuz yıldır MEDICA programının önemli noktalarının bir parçası olan ve seçkin spor ve sporda önleme, rejenerasyon ve rehabilitasyonda yenilikçi yaklaşımlar üzerine disiplinler arası bir diyalog için uluslararası üne sahip spor doktorlarını, spor bilimcilerini, vizyonerleri, fizyoterapistleri, spor tekniklerini ve uzmanlarını bir araya getiriyor

medica-2021’-001.jpgİngilizce konuşulan bu konferans, Kuzey Ren Tabipler Birliği tarafından A kategorisi sürekli eğitim etkinliği olarak akredite edildi. Düsseldorf Kongre Merkezi'nde (CCD Süd) gerçekleştirilecek.
Bu yılın en önemli temaları arasında bir SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra spora dönüş, aktif yaşlanma için özel eğitim programları ve spor hekimliği için dijital yenilikler yer alıyor.
MEDICA'nın hibrit etkinlik konseptine uygun olarak, ziyaretçiler, canlı akışı çağırmalarına olanak tanıyan yüz yüze bilet veya dijital bilet kullanarak konferansa katılabilirler.

medica-2021’.jpgSPORCUNUN HAYATINI BİTİREN UZUN SÜRELİ COVİD
17 Kasım Çarşamba günü, karate şampiyonu sporcu Lena Mikulic, korona geçirdikten sonra “Spora Dönüş” konulu oturuma katılacak. Lena Mikulic, COVID'den etkilenişini anlatacak.
Sporcu Alman U21 liginde karatede ikinci oldu ve hatta onun hakkında bir televizyon belgeseli bile çekildi. Kasım 2020'de koronaya yakalandıktan ve sadece hafif geçirmesine rağmen artık eskisi gibi antrenman yapamayacağını fark etti.
Prof. Jürgen Steinacker, Mart 2021'de Ulm'de onu muayene ettiğinde, miyokardit ve perikardiyal efüzyon dahil olmak üzere uzun süreli COVID teşhisi koydu.
Mikulic ve Steinacker, MEDICA MEDICINE SPORTS'ta konuşma yaparak yaşananları açıkça ortaya koyacaklar.
 

ELIT SPORCULAR VÜCUTLARıNA ÇOK DIKKAT EDERLER
Steinacker şunları söyledi: “Sporcunun performansındaki %5'lik bir düşüşten bahsetmiyoruz. Aksine %30 ila %50'lik bir düşüşten bahsediyoruz. Örneğin 32 yaşındaki bir kişinin oksijen alımı, 50 yaşındaki biri için beklenen miktara düşebilir. SARS-CoV-2 buna neden olan tek hastalık değildir.”
Steinacker ayrıca diğer viral enfeksiyon geçiren hastaları incelediğinoe yorgunluk işaretleri gözlemlendiğini bildirdi. Hastalığın çoğunlukla ilgili kişinin genetiğine bağlı olduğunu belirterek bu nedenle daha az sıklıkta görüldüğünü belirterek “Ancak SARS-CoV-2, nüfusun çeşitli bölgelerine bulaşabilir ve sağlıklarına zarar verebilir” dedi.

Uzmanlar şimdi enfekte olanların %10 ila %20'sinin uzun süreli COVID'ye sahip olacağını varsayıyor. SARS-CoV-2 buna neden olan tek hastalık değildir.

Uzun süreli COVID, otoimmün hastalığın özelliklerine sahiptir

Steinacker, uzun süreli COVID'nin bir otoimmün hastalık özelliklerine sahip olduğu gerçeğini belirterek şöyle devam etti: “Bağışıklık sistemi virüsle savaşmaya çalışıyor, ancak sonunda vücudun kendi hücrelerine saldırmaya başlıyor. Ayrıca bazı hastalarda virüsün daha uzun süreler boyunca devam ettiği de gözlemlenmiştir. Bazılarında görülen hastalığın bu ciddi seyrinin olası bir nedeni, tipik bir virüs proteini olan spike proteininin çok alerjik olması ve diğer elementlerin yanı sıra bağışıklık sisteminin makrofajlarının hiperaktiviteye girmesine neden olması olabilir. işleve müdahale ediyor. Sonuç olarak sadece kalp değil, kaslar ve sinir sistemi de zarar görür. Bununla birlikte, uzun süreli COVID'de akciğerler, akut hastalıktan farklı olarak artık ağır şekilde etkilenmez.”

Hala standart bir tedavi yok

Tedavinin karmaşık olduğunu ve multimodal bir yaklaşımın gerekli olduğuna inanan Jürgen Steinacker, “Standart bir terapi yok” diye şöşyle konuştu “Terapi enfeksiyonu sınırlamalı, anti-viral olarak etkili olmalı ve D vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi immünomodülatörlerin yanı sıra fitosteroller gibi bitki bazlı takviyelerin uygulanmasını içermelidir. Nörolojik komplikasyonların da tedavi edilmesi gerekir.”
Steinacker, sözde alerjiler, gıda intoleransları ve mide ağrısı meydana gelebileceğini belirterek “Bazen bir kişinin ilaç planı tüm sayfayı kaplayabilir” dedi.
Steinacker. Ulm Üniversite Kliniği, bir SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra tekrar spor yapmaya nasıl başlanacağına dair tavsiyeleri belirlemeyi amaçlayan çok merkezli kohort çalışması CoSmo-S'ye katılıyor. Yalnızca Ulm'da 180'den fazla çalışma katılımcısı dahil edildi,ve Almanya genelinde bu rakam şimdiden 1.500'den 1.800'e yükseldi. Bu rakam tek başına bu zorluğun ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. Baden-Württemberg'de Freiburg'dan Prof. Wienfried Kern'in önderliğinde Tübingen, Heidelberg ve Ulm'den katılımlarla büyük EPILOC çalışması başlatıldı. Çalışma, uzun süreli COVID'nin sıklığını ve şiddetini daha ayrıntılı olarak kaydetmek için ankete katılan 50.000 enfeksiyon sonrası hastayı kapsamaktadır.

“HER ELIT SPORCU AŞıLANMALıDıR”

Sonuç olarak, Prof. Jürgen Steinacker için net olan bir şey var: “Her elit sporcu aşılanmalıdır”! Bu, özellikle eskrim veya boks gibi kapalı alan ve temas sporları için geçerlidir. Steinacker, COVID-19'un yaratabileceği kişisel sonuçların geniş kapsamlı kapsamını örnekler kullanarak ortaya koyuyor: "Şu anda sadece yürüyüşe çıkmakta zorluk çeken profesyonel futbolcularla ilgileniyorum ve bu haftalar sonra SARS-CoV-2 enfeksiyonu seyrini tamamladı”. COVID-19'un ardından performansında ciddi bir bozulma yaşayan tek kişi sporcular değil: "Yaşlı bir kişi aniden merdivenleri çıkmakta zorlanıyorsa, bu genellikle yaşlanmanın normal bir parçası olarak görülür". Bununla birlikte, aynı zamanda uzun süreli COVID'nin bir işareti olabilir ve bireyin yaşam kalitesi için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Paderborn'dan Prof. Claus Reinsberger, Düsseldorf'ta COVID-19 “beyin sisi” gibi nörolojik belirtiler hakkında konuşacak. Beyin sisi, hafıza sorunları, zayıf konsantrasyon ve kafa karışıklığı gibi semptomları kapsar. Akciğer hastalığından kırmızı kan hücrelerine kadar olan konulardaki yeni bulgular, Köln Alman Spor Üniversitesi'nden Prof. Wilhelm Bloch tarafından açıklanacak.

BIR PANDEMI SıRASıNDA VE SONRASıNDA OLIMPIYATLAR

COVID-19, yalnızca bireysel olarak çok sayıda sporcu için sorunlara yol açmadı, aynı zamanda bu yıl Tokyo'daki Olimpiyat Oyunlarını da etkiledi. Alman Olimpik Spor Konfederasyonu (DOSB) için önde gelen Olimpik Doktor ve Alman Spor Hekimliği ve Önleme Derneği (DGSP) Başkanı olarak Prof. Bernd Wolfarth, Düsseldorf'taki spor hekimliği konferansında bir pandemi sırasında elit sporu tartışacak. Oturum 2'de Tokyo Olimpiyatlarından çıkarılabilecek sonuçları ve bunların 4-20 Şubat 2022 tarihleri ​​arasında Pekin'de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını nasıl etkileyeceğini anlatıyor.

Prof. Wolfarth, Prof. Yannis Pitsiladis, Dr. Lutz Graumann ve diğer konuşmacılar, “Spor Tıbbında Gelecek Kavramları” kapsayıcı teması altında, Tokyo'ya dönüp, 2050'de elit sporun nasıl görüneceğini tahmin etmek için geleceğe bakacaklar. Buz hokeyi ve futbol gibi takım sporlarından geleceğin fiziksel performans tıbbına kadar vizyoner elit spor projelerini keşfetmeye cesaret edecek Pitsiladis, IOC Tıp ve Bilim Komisyonu üyesi ve bu yıl “teknoloji dopingi” terimini ortaya attı. Lutz Graumann, Uluslararası Performans Tıbbı Derneği Başkanı ve Alman Buz Hokeyi Derneği Tıbbi Koordinatörüdür.Bu nedenle, buz hokeyinin geleceği söz konusu olduğunda bir uzmandır.Bir sonraki Rehberli İnovasyon Turu oturumunda,Spor tıbbı için yüksek düzeyde alaka düzeyine sahip yenilikçi ürünler, MEDICA 2021 salonlarında yapılacak bir keşif gezisinde sunulacak.

AKTIF YAŞLANMA IÇIN ÖZEL EĞITIM PROGRAMLARı

18 Kasım Perşembe günü, MEDICA TIP SPORLARI KONFERANSI, etkinliklerini öncelikle eğitim ve hareket programlarını uyarlamaya dayandıracak. “Yaşama Uygun – aktif yaşlanma ve yaşlılar için özel egzersiz programları” oturumu, aktif yaşlanma ve yaşlılar için özel olarak hazırlanmış eğitim programlarına odaklanır. Alman Spor Bilimleri Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Bettina Wollesen, bilişsel performansı artıran antrenman müdahaleleri sunacak. Onun liderliğinde, bakım tesisleri için PROCARE önleme programı uygulandı. Bu, bakıcılara ve bakım alan kişilere yöneliktir. Proje için yapılan ihtiyaç analizi kapsamında şunlar netleşti:Herhangi bir psikolojik hastalık teşhisi konmadan bilişsel açıdan sağlıklı olduklarına inanılan bakımevi sakinleri, bakımevinde bağımsız olarak yollarını bulamamış ve muayenenin yapıldığı yerden odalarına nasıl döneceklerini bilememişlerdir. Engelleri hesaba katan ve önlemleri yaşlı yetişkinlerin özel ihtiyaçlarına göre uyarlayan geliştirme ve müdahale stratejileri, fiziksel aktivitenin önündeki engelleri ortadan kaldırabilir. Basel Üniversitesi'nden Dr. Timo Hinrichs izleyicilere bunun nasıl başarılabileceğini anlatacak.Basel Üniversitesi'nden Timo Hinrichs izleyicilere bunun nasıl başarılabileceğini anlatacak.Basel Üniversitesi'nden Timo Hinrichs izleyicilere bunun nasıl başarılabileceğini anlatacak.

BASIT KıSA PROGRAMLAR

Sağlıklı yaşlanma için özellikle önemli olan egzersizler, ortopedistler ve spor doktorları Dr. Christian Schneider ve Dr. Thore Haag tarafından anlatılacaktır. Fitness doktorları olarak bilinirler ve minimum hareketin yapılmasını sağlayarak herkesin yaşlanma süreciyle nasıl mücadele edebileceğini ve zihinsel ve fiziksel olarak formda kalabileceğini gösterirler. Hareketlilik, güç ve stabilite için yapılan egzersizler temel zindeliği destekler ve şikayetleri önler. Basit kısa programlar, eğitimin günlük rutine zahmetsizce entegre edilmesini sağlar. Özel öğretim görevlisi Dr. Thomas Sanjay Weber-Spicschen yaşlılıkta ortaya çıkan tipik sorunları ve bunlar için terapinin nasıl sağlanabileceğini veya bunlarla mücadele eğitiminin nasıl görünmesi gerektiğini gösterecek.

SPOR HEKIMLIĞI TEŞHISINDE YENILIK

Kanıta dayalı teşhis konulu 5. oturumda, kardiyak MRG'lerden hayati belirtilerin ve laktat ve kan şekeri gibi performans parametrelerinin invazif olmayan ölçümüne ve giyilebilir teknolojiye kadar yeni yöntemler ve bulgular sunulacaktır. 6. seansta, elit sporda performans, yenilenme ve toparlanmaya odaklanılır. Prof. Alexander Ferrauti, rekabetçi teniste izleme, antrenman kontrolü ve rejenerasyon yönetiminin günlük ince ayarı için sonuçları ve eylem önerilerini gösterecek. Prof. Michael Kellmann ayrıca uzun vadeli Alman Federal Spor Bilimleri Enstitüsü (BISp) “Elit Sporlarda Rejenerasyonun Yönetimi” projesinde yer almaktadır ve iyileşme-stres durumunun psikolojik değerlendirmesi için araçlar sunacaktır.

18 Kasım'daki 7. kapanış oturumunda, koşucular için akıllı saat tabanlı koşu uygulamasından rejenerasyon için LED yamalara, tenis sektörü için rehabilitasyon çözümlerine ve temel stabiliteyi ölçmek için yeni çözümlere kadar dijital yenilikler sunulacak.

MEDİCA tarafından dünyada düzenlenen "Sağlık ve Medikal Teknolojiler" hakkında diğer fuarlar şöyle:

MEDICALLIANCE – ŞEMSIYE MARKA
Medica – Düsseldorf / Almanya
Compamed – Düsseldorf / Almanya
Rehacare International – Düsseldorf / Almanya
Famdent Show – Mumbai / Hindistan
Entegrasyon – Moskova / Rusya
Medikal Fuarı Asya – Singapur
Medikal Fuarı Brezilya – São Paulo / Brezilya
Medikal Fuarı Çin – Suzhou / Çin
Tip Fuarı Hindistan – Mumbai Ve Yeni Delhi / Hindistan
Tip Fuarı Tayland – Bangkok / Tayland
Tıbbi İmalat Asya – Singapur
Meditech – Bogota / Kolombiya
Zdravokhraneniye – Moskova / Rusya

Bu haber toplam 1346 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.