• BIST 8026.27
  • Altın 1972.897
  • Dolar 28.8908
  • Euro 31.4354
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Mardin'de butik otel yatırımı

Mardin'de butik otel yatırımı
Mardin ekonomisini sanayi değil turizm yönlendiriyor. Son 5 yılda Mardin'deki turizm potansiyelini keşfeden yatırımcılar fabrika yerine butik otellerle yöneldi.

MARDİN -Mardin ekonomisini sanayi değil turizm yönlendiriyor. Son 5 yılda Mardin'deki turizm potansiyelini keşfeden yatırımcılar fabrika yerine butik otellerle yöneldi.

Geçmişte terör yüzünden bölgeye turist gelmezken bugün ortalama her yıl Mardin'i 500 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Mardin'in turizmden yıllık geliri 10 ile 15 milyon dolar arasında değişiyor.

 Mardin'de 1985 yılında kişi başı milli gelir 3 bin ile 5 bin dolar olurken Habur Sınır Kapısı'nın işlevini yitirmesi ardından 500 ile bin dolar arasında değişti.

 

750 bin nüfusu ile büyük şehir olma yolunda önemli adım atan Mardin'de işsizlik oranının yüzde 60'lara kadar yükselmesi dikkat çekiyor. Mardin'de sanayiden çok ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık potansiyeli daha ağır basıyor. Sanayinin az olması nedeniyle istihdam daha çok tarım ve hayvancılık alanında daha fazla görülüyor.

 

Mardin ekonomisinin yüzde 10'unu teşkil eden Mardin Organize Sanayi Bölgesi istihdamın yüzde 5'ini ancak gerçekleştirebiliyor. Mardin OSB'nin altyapı inşaatı 1976 yılında başladı, çeşitli sebeplerle iki kere kesin hesap gördü ve 3'cü kısım ikmal inşaatı geçici kabulü 1994 yılında yapıldı.

 Mardin OSB, 3 bin dönümlük bir arazi üzerinde kuruldu ve 145 adet çeşitli büyüklükte sanayi tipi parselden oluştu. Mardin OSB'de şu ana kadar 45 firma sanayi tesisi kurdu. Girişimde bulunan firmaların 18'inin fabrikaları yapıldı.

 

3 adedi çeşitli sebeplerle üretimini durdurdu, 6 adedi üretime hazır duruma getirildi, diğerlerinin inşaatı devam ediyor.

 

Organize sanayi sitesinde kurulan fabrikalarda şu ana kadar bin 500'ün üzerinde kişi çalışmaya başladı. İleride faaliyete girecek tesisler göz önüne alındığında bu rakamın 5 bini geçeceği belirtiliyor.

 

1996 yılında 6 firmayla faaliyete geçen Mardin Serbest Bölgesi'nde 26'sı yerli 3'ü yabancı, 3'ü ise yerli-yabancı ortaklığıyla kurulan toplam 32 firma faaliyet göstermesine rağmen üretime yönelik sadece 4 fabrika bulunuyor. Serbest Bölge'de üretimden ziyade, depolama, alım-satım ve kiralama alanında faaliyet gösteren firmalar bulunuyor.

 

Mardin'de en çok ihracat eden firma sayısı 20'yi geçmiyor. Bu alanda Mardin ekonomisini ayakta tutan önemli firmaların başında Mardin Çimento Fabrikası geliyor.

 

Forbes'in Asya-Pasifik ve Avrupa'nın en iyi 100 şirketini belirlediği listeye Türkiye'den sadece Oyak Çimento'ya bağlı Mardin Çimento girdi.

 

Mardin'in geleceğinin tarım ve turizmde olduğunu dile getiren Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, "Mardin'i önümüzdeki dönemlerde parlak günler bekliyor. Proje kapsamında yaklaşık 200 bin hektara yakın arazimiz sulamaya açılacak. Arazilerin sulanmasıyla Mardin'in yapısının değişeceğini düşünüyorum." dedi.

 

Şehrin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi konusunda da valilik olarak restorasyon çalışmalarına ağırlık verdiklerini dile getiren Kılıçlar, 13 tarihi eserin restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü ve kamuya ait olan bir çok tarihi binayı turizme açmaya çalıştıklarını belirterek, ihaleye çıkmaya hazırlandıklarını söyledi.

 

Bölgede butik olacak birçok yer olmasına rağmen 5 yıldızlı otel ihtiyaçları bulunduğunu ifade eden Kılıçlar, "Binlerce yıllık geçmişi olan bir şehir olan Mardin'in biraz farklı olduğunu söylemekte fayda var. Yatırımcılar Mardin'e akın ediyor. Burası yerleşik yapıya geçmiş özel bir şehir. Taş işçiliği, gümüşçülüğü, sosyal yapı açısından da birikimli kent. Farklı kültürdeki insanların tarih boyunca birlikte yaşadığı Mardin, Türkiye'ye örnek bir şehirdir." dedi

 

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı da, Gaziantep'te serbest bölge yokken kendilerinin Mardin'de serbest bölge kurmuş olmalarına rağmen zaman içerisinde Gaziantep'in ikinci serbest bölgesini ve 7'nci organize sanayi bölgesini yapma aşamasına geldiğini anlattı.

 

Tutaşı, "Biz Irak'tan, Suriye'den ve İran'dan çok kopuk yaşıyoruz. Bu ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek zorundayız. Ticaretimiz de, sanayimiz de bu ülkelerle ilişkilerimize bağlı. Türkiye'de 120 ülkeye ihracat yapan iller var. Biz ise kapı komşusu olduğumuz ülkelere bile ticaret yapamaz durumdayız. Bakılınca biraz farklı algılansa da Mardin, her türlü yatırımı kaldıracak güvenli bir şehir." şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.