• BIST 8026.27
  • Altın 1962.173
  • Dolar 28.8728
  • Euro 31.4845
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Manavgat'ta ormana fidan dikimi

Manavgat'ta ormana fidan dikimi
Manavgat'ta 536 hektarlık kısmının tasfiye, temizlik, kesim, düzenleme ve dikim çalışmalarının 20 Şubat 2008 tarihine kadar sona ereceği belirtildi.

Abdurrahman Büyükkeskin /Cihan


ANTALYA -Antalya'nın Manavgat ilçesinde yanan bin hektar ormanlık alanın 536 hektarlık kısmının tasfiye, temizlik, kesim, düzenleme ve dikim çalışmalarının 20 Şubat 2008 tarihine kadar sona ereceği belirtildi.

8 Temmuz'da Bucakşıhlar köyünde çıkan orman yangınında 527 hektar ormanlık alanın yandığını ifade eden Manavgat Orman İşletme Müdürü Mümin Ahmet Çoban, 150 hektarında tabi tohumlama ile dikim çalışmasını tamamladıklarını söyledi. Yazın Manavgat'ta Bucakşıhlar köyü, Sarılar Beldesi ve Oymapınar ile 25 Ağustos 2007'de Taşağıl beldesi Burmahan'da meydana gelen orman yangınlarında toplam bin hektar çam ağacının yandığını belirten Çoban, bölgede tasfiye, temizlik, kesim ve dikim çalışmasını 150 kişilik ekiple yürüttüklerini ifade etti. Yangın sonrası yanan ormanlık alanların yeniden yeşillendirilmesi için Manavgat Kaymakamlığı koordinesinde çevreci ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte el ele vererek 'Yaşanılabilir bir gelecek için bir fidan da siz dikin' kampanyası başlattıklarını hatırlatan Çoban, yanan ormanlık alanlara çam fidanı yanı sıra köy sınırı bölgelerine olası yangınlarda geniş alanlara sıçramaması için harnup(keçi boynuzu), defne ve çam fıstığı yapacaklarını söyledi. Çoban, "Bucakşıhlar köyü, Oymapınar ve Sarılar Beldesi'nde yanan 536 hektar alanın doğal tohumlama yöntemi ile 20 Şubat'ta dikimi tamamlayacağız. Yanan ormanlık alanların yeşillendirme çalışmasını hali hazırda 150 kişilik ekiple yapıyoruz, çalışmayı daha kısa sürede bitirmek için İş ve İşçi Bulma Kurumu'ndan 100 işçi daha takviye edeceğiz. Halkımızın kampanyamıza desteği her gün çığ gibi büyüyor. Toplanan para 100 bin YTL oldu. Bugüne kadar toplanan paralardan çalışmalarımız daha kullanım yapmadık." diye konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.