• BIST 9645.02
  • Altın 2443.9
  • Dolar 32.5106
  • Euro 34.6176
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 21 °C

Londra'da Rus sergisi açıldı

Londra'da Rus sergisi açıldı
İngiltere ile Rusya arasında diplomatik krize neden olan "Rusya'dan: Fransız ve Rus ustaların tabloları 1870-1925" adlı sergi Londra'da açıldı.

Emre Altıntaş-Türkiye Turizm


LONDRA -İngiltere ile Rusya arasında diplomatik krize neden olan "Rusya'dan: Fransız ve Rus ustaların tabloları 1870-1925" adlı sergi Londra'da ünlü Kraliyet Sanat Akademisi'nde açıldı.

Kraliyet Sanat Akademisi Müzesi'nde sergilenen 120 paha biçilemeyen tablo arasında ünlü Fransız ve Rus ressamların 1870 ile 1925 yılları arasında yaptıkları eserler var. Bu tablolar Rusya'nın başkenti Moskova ve Petersburg'da yer alan Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Tretyakov Devlet Galerisi ve Rusya Devlet Müzesi'nde bulunuyor.

 


Cezanne's Mont Sainte-Victoire ve Van Gogh'un portresi


Sergide bulanan ünlü tablolarda 1870 ile 1925 yılları arasında Rus tarihini, geleneksel köy hayatı ve sosyal olayları yansıtan bu eserler arasında Isaak Levitan, Valentin Serov, Mikhail Nesterov gibi Rus ressamların yanında Fransız Monet, Renoir, Cezanne, Van Gogh, Gauguin, Marisse ve Picasso gibi dünyaca ünlü ressamlara ait tablolar da bulunuyor.

 

Sergi, İngiltere ile Rusya arasındaki diplomatik krize bir yenisi eklemişti. Eski Rus ajanın İngiltere'de öldürülmesi ile arası açılan iki ülke, sergi nedeniyle tekrar karşı karşıya gelmişti. Rusya, sergiyi geçtiğimiz ay son anda iptal etmişti. Rusya iptale gerekçe olarak, eserlerin sergi sonrasında geri gönderileceği konusunda yeterli teminat alamadıklarını bildirmişti. Daha sonra İngiliz hükümetinin buna benzer sergilere güvenlik önlemlerini gerektiren bir yasayı 21 Aralık günü kabul etmesiyle birlikte Rusya ikna olmuştu.

 

ANN DUMAS: "PROBLEM İNGİLTERE'NİN BU YÖNDE BİR KANUNU OLMAMASINDAN KAYNAKLANDI"

 

Cihan'a konuşan serginin organizatörlerinden Ann Dumas İngiltere ile Rusya arasında siyasi gerilime neden olan durumun İngiltere'den kaynaklandığını belirtti. İngiltere'de önemli sergilere yönelik devlet korumasının olmadığını belirten Dumas, "Rusya ile İngiltere arasındaki tartışma İngiltere'nin bu yönde uygun bir kanuna sahip olmamasıydı. Batı Avrupa ülkelerinde bu kanun var ancak İngiltere'de yoktu. Bu da tabii tabloların gerçek sahibi olan ülkelerin bu eserlere el koyması ihtimalini düşündürüyordu. Bu yönde önlem almayı gerektiren yasa tasarısı geçtiğimiz yıl hazırlanıyordu ve biz bu yasanan bu sergi açılışına kadar yürürlüğe girmesini bekliyorduk ancak olmadı. Olmayınca Rusya bu yöndeki çekincelerini belirttikten sonra bu yasa 31 Aralık'ta yürürlüğe girdi. Bu güvenceyi alan Rusya da eserlerin Londra'ya gelmesine izin verdi. Sergi bir kaç gün geçte olsa açıldı."dedi.

 

 

"İNGİLTERE İLE RUSYA ARASINDAKİ TARTIŞMALAR DAHA FAZLA ZİYARETÇİNİN GELMESİNE NEDEN OLACAK"

 

Yılbaşından önce iki ülke arasında yaşanan siyasi tartışmaların sergiye olumlu katkıda bulunacağını tahmin ettigini belirten Dumas, "Bence bu durum daha fazla ziyaretçinin gelmesine neden olacak. Umarım yılbaşından önce Rusya ile yaşanan o siyasi tartışmalar bu sergiye olumlu katkıda bulunur. Öyle tahmin ediyorum ki daha fazla ziyaretçi gelecek."şeklinde konuştu.

 

Son olarak sergi ile ilgili düşüncelerini dile getiren serginin küratör Ann Dumas şöyle konuştu: "Bu sergiyi istememizde birçok sebep var. Bunlardan biri ünlü Van Gogh, Cezanne, Picasso gibi Fransız ressamların eserlerini burada sergilemek. Bu eserler Moskova ve Petersburg'tan geliyor ve daha önce Londra'da bu boyutta görülmemiş eserler bunlar. Bu bile kendi başına bu sergiyi Londra'ya getirmemiz konusunda yeterli bir sebep. Bir diğer vermek istediğimiz mesaj ise Fransız ile Rus kültürü arasında o dönemler yaşanmış bir etkileşimi bu sergi yoluyla yansıtmak."

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.