• BIST 8072.58
  • Altın 1900.635
  • Dolar 28.942
  • Euro 31.8293
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Lojistik'te TÖSHİD ve Alioğlu lider

Lojistik'te TÖSHİD ve Alioğlu lider
Alioğlu-TÖSHİD, 38 aday arasında 177 oy ve % 27 ile lider olurken, Viçin 156 oy ve %24'le ikinci sırada yer aldı. Lucien Arkas-Arkas ; 45 oy ile %7 ile 3. oldu.

İSTANBUL-  “Türkiye’de lojistik denince akla gelen ilk isim-kurum?” balşıklı anket kurumların PR rekabetine dönüşmesine rağmen, yaklaşık 1.000 tercih yapıldı. Ancak, değerlendirme 648 oy üzerinden yapılacak. Buna göre, Türkiye’de lojistik denince en iyi PR yapan ilk üç isim-kurum şöyle sıralandı: Musa Alioğlu-TÖSHİD; 177 oy, yüzde 27 payla 1., Ahmet Viçin-Pınar; 156 oy, yüzde 24 payla 2. ve Lucien Arkas-Arkas ; 45 oy, yüzde 7 payla 3. oldular

 

Lojistik Haber’in 24 Aralık 2007-24 Ocak 2008 arasında okuyucuları bazında düzenlediği “Türkiye’de lojistik denince akla gelen ilk isim-kurum?” başlıklı anketi kurumların ve firmaların halkla ilişkiler (Public Relation-PR) rekabetine dönüştü.

PR rekabeti, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) ve Genel Sekreteri Musa Alioğlu ile Yaşar Grubu’na bağlı Pınar Merkezi Planlama ve Lojistik direktörü Ahmet Viçin arasında yaşandı. Alioğlu-TÖSHİD, 38 aday arasında 177 oy ve yüzde 27 payla lider olurken, Viçin 156 oy ve yüzde 24 payla ikinci sırada yer aldı. Lucien Arkas-Arkas ; 45 oy ile 7 payla 3. oldu.

 

Daha önce sadece kurumsal bazda yaptığımız ankette Arkas birinci olmuştu. İlk anket formunda 10 lojistik firmaya, bu ankette ise 38 isim-kuruma yer verildi.  İlk ankette yaklaşık 300 oy kullanılmış, ancak, 100 oy üzerinden değerlendirme yapılmıştı. Bu sefer isim-kurum bazında yaptığımız ankatte yaklaşık 1.000 oy kullanıldı. Fakat, maille gelen tercihleri sonuçlara eklememiz objektif kabul edilemeyeceği için forma yansıyan toplam 648 oy üzerinden değerlendirme yapmak zorundayız. Maille gelen isim-kurumları da ayrıca değerlendireceğiz.

 

Ankette yer verilen 38 isim-kurumdan 13’ü 3 oyu geçemedikleri için yüzde 0’da kaldılar. Toplam 12 isim-kurum ise 10 ve üzerinde oy topladılar.

 

Bakan Yıldırım yüzde 2’de kaldı

 

Bu ankette yer verdiğimiz sektörel isim-kurumlar arasında kamu kuruluşlarından Ulaştırma Bakanlığı’nı Bakan Binali Yıldırım, TCDD’yi ise Genel Müdürü Süleyman Karaman temsil etti. Bakan Yıldırım 648 oydan toplam 10 oy alarak yüzde 2’de kalırken, Karaman 2 oyla sıralamaya giremedi.

 

İlk 10’un payı yüzde 80

 

Sitemizin, “Türkiye’de lojistik denince akla gelen ilk isim-kurum?” anketinde ilk 10’a girenler yaklaşık yüzde 80 (yüzde 79) ile 648 oyun 502’sini aldılar. İlk 10’a sırasıyla TÖSHİD, Pınar, Arkas, Türker, Ulusoy, Atilla Yıldıztekin, Horoz, Tırsan, Ekol ve Mehmet Tanyaş girdi.

 

Pınar 2. oldu

 

Diğer yandan, Yaşar Holding’e bağlı Pınar Merkezi Planlama ve Lojistik direktörü Ahmet Viçin’de ankette 2. oldu. Pınar’a yoğun talebin de yine bir tür PR çalışmasının sonucu olduğu belli oldu. Çünkü, Pınar lojistik FMCG lojistik hizmetlerini kendi içinde alan ve outsource kullanmayan bir firma olarak göze çarpıyor. Bunun neden böyle olduğunu Ahmet Viçin geçtiğimiz yıllarda düzenlenen FMCG iş lojistiği zirvelerinde “istediğimiz hizmet kalitesini ve aradığımız nitelikli çözümleri 3PL firmalrda bulamıyoruz” diye açıklamıştı.

 

Öne çıkan sektörel sivil kurumlar

 

Amacı; Türkiye’de lojistik dendiğinde akla ilk gelen isim ve kurumu belirlemek olan anket, sektörel sivil toplum kurumlarının PR rekabetine dönüşünce, ortaya şu sonuç çıktı. En iyi PR’ı TÖSHİD yaparken, en ilgisiz kalan Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ile temsil edilen Deniz Ticaret Odası (İMEAK DTO) oldu. TÖSHİD’i temsilen Musa Alioğlu, UND’yi İcra Kurulu Başkanı Mine Kaya, RODER’i İcra Kurulu Başkanı Cumhur Atılhan ve UTİKAD’ı da yine İcra Kurulu Başkanı Müjdat Mandal temsil ettiler.

Anket sonuçlarıyla kurumsal PR’da öne çıkanlar şöyle sıralandı:

________________________________________

Kurumsal PR’da öne çıkanlar

 

Kurum  Aldığı oy     yüzde

 

TÖSHİD                177       27

UTİKAD                6             1

RODER                  2             0

UND                      1             0

DTO                       1             0

Toplam                187         28

 

‘Türkiye’de lojistik denince akla gelen ilk 3 isim-kurum?’

 

İsim-Kurum                       Aldığı oy              Yüzde

 

1. Musa Alioğlu-TÖSHİD      177  27

2.Ahmet Viçin-Pınar             156   24

3. Lucien Arkas-Arkas           45    7

Toplam                                367    58

 

 ‘Türkiye’de lojistik denince akla gelen ilk10 isim-kurum?’

 

İsim-Kurum                       Aldığı oy              Yüzde

 

1. Musa Alioğlu-TÖSHİD               177         27

2. Ahmet Viçin-Pınar                     156         24

3. Lucien Arkas-Arkas                    45           7

4. Tamer Türker-Türker                                32           5

5. Saffet Ulusoy-Ulusoy                               24           4

6. Atilla Yıldıztekin-Serbest         19           3

7. Taner Horoz-Horoz                    18           3

8. Çetin Nuhoğlu-Tırsan                               16           2

9. Cem Kumuk-Ekol                       14           2

10. Mehmet Tanyaş-Okan Ü.     12           2

Toplam                                                502         79

________________________________________

Anketin PR’a dönüşmesi ve objektivite

 

İlk anket amacına uygun sonuçlanırken, ikinci anket kurumlarla firmaların PR yarışmalarına sahne oldu. Bunun böyle olduğunu TÖSHİD Genel Sekreteri Musa Alioğlu’da onayladı. Alioğlu, anket çalışmasını önemsediklerini, dolaysıyla kurum bazında PR çalışması yaparak bütün üyelerden oy kullanmalarını istediklerini söyledi.

Dolayısıyla sonuçlar çok farklı gelişti ve asli işleri (core business) lojistik olanlar bu ankette PR yap(a)madıkları, yani anketi dikkate almadıkları için çok gerilerde kaldılar.

Bu anlamda, haklı olarak, anketlerde sağlıklı sonuçların çıkıp çıkmayacağı, objektif olup olamayacağı sorusu gündeme geliyor. Tabii ki, sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmıyor. Dolayısıyla objektivitesi tartışılabilir. Çünkü her isim veya kurum kendisine oy kullanıyor.

Bu durum, bazı basın organlarının ulsulararası anket formlarına Türk okuyucusunun dikkatini çekmesine benzetilebilir. Örneğin, dünya kültür miraslarıyla ilgili yapılan bazı uluslararası anketlere, ulusal medya Türkiye leyhine oy kullanılması için açık çağrıda bulunabiliyor.

 

Bu tür anketlerde sadece şu ortaya çıkıyor: Kurumların iç-dış iletişimlerindeki başarıları.

Bunu da bir bakıma firmaalrın PR başarıları bazında değerlendirirsek, o zaman TÖSHİD ve Genel Sekreteri Musa Alioğlu’nun en iyi PR’ı yaparak lider olmalarını kabul edebiliriz.

 

Lojistik Haber sitesi, gelişmiş bir yazılım altyapısına sahip olmasına rağmen anket formunda da bazı hataların olabileceği tesbit edildi. 3 gün arayla aynı IP’den ikinci kez oy kullanabildiği şikayetini aldık. Bunu test ettik ve doğru olduğunu gördük. Dolayısıyla, sorun giderilinceye kadar yeni bir anket formu düzenlemedik.

 

Bütün bunlara rağmen, kimseyi itham etmiyor ve kullanlıan oylara saygı duyduğumuz için sonuçları siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Ankete gösterdiğiniz ilgiden ve çabadan dolayı tüm okuyucularımıza teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.