• BIST 4.874,34
  • Altın 1047.443
  • Dolar 18.6201
  • Euro 19.2686
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 10 °C

Kuşadasi Altın Güvercin'de “Birdenbire Olmaz” birinci oldu

Kuşadasi Altın Güvercin'de “Birdenbire Olmaz” birinci oldu
25. Altın Güvercin’de sözü ve müziği Merve Demirci’ye ait olan ve Ezgi Gürbüz tarafından yorumlanan “Birdenbire Olmaz” isimli beste birinci oldu.

KUŞADASI- Türkiye’nin ilk ve tek beste yarışması, 36 yıl önce başlayan ve bu yıl 25’inci kez düzenlenen “Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması” muhteşem bir final gecesine imza attı. 25. Altın Güvercin’de sözü ve müziği Merve Demirci’ye ait olan ve Ezgi Gürbüz tarafından yorumlanan “Birdenbire Olmaz” isimli beste birinci oldu. Yıllar sonra yeniden Özer Türk Stadyumu’nda gerçekleşen yarışmanın final gecesini binlerce kişi izledi.

kusadasi-altin-guvercin,-002.jpg

kusadasi-altin-guvercin,.jpgSunuculuğunu televizyoncu Okan Bayülgen’in yaptığı 25. Altın Güvercin’de Türk pop müziğinin güçlü sesi Sertab Erener şarkıları ile Altın Güvercin coşkusunu zirveye taşıdı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) iş birliğinde ve Eviz Yapı Ana sponsorluğunda düzenlenen 25. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın görkemli final gecesi Özer Türk Stadyumu’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in katıldığı geceye, yarışmanın ilk yılki şampiyonlarından Fatih Erkoç ve yine kariyerinin başında aynı sahnede yer alan Sertab Erener damgasını vurdu.

kusadasi-altin-guvercin,-003.jpgkusadasi-altin-guvercin,-004.jpg

36 YILLIK GEÇMİŞ

Final gecesinde konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, ilk kez 1986 yılında düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması’nın halen ilk ve tek beste yarışması olduğunu belirterek, “Bu yıl bu değerli ve köklü yarışmanın 25’incisini düzenlemenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Altın Güvercin Beste Yarışması kapsamında gelenekselleşen KUSAV Onur Ödülü ise KUSAV Başkanı Levent Köylü tarafından, profesyonel müzik yaşamına ilk adımını 1986 yılında Altın Güvercin Sahnesi’nde atan Türk pop ve caz müziğinin güçlü sesi Fatih Erkoç’a verildi.

kusadasi-altin-guvercin,-005.jpgkusadasi-altin-guvercin,-006.jpg“MÜZİKLE UĞRAŞAN HERKES SAMİMİ VE İÇTEN OLMALI”

Altın Güvercin’in kariyerinde bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Erkoç, “Sizlerle buluşmamı bu yarışma sağladı; dolayısıyla burada olmaktan gurur duyuyorum” dedi ve ekledi: “Müzikle uğraşan herkes samimi olmalı, içten olmalı. Böyle olunca daha fazla eser ve sanatçı kazanacağımıza inanıyorum. Bu tür yarışmalar ise sanatçıların yetişmesi için ayrıca değerli. Her yıl gerçekleştirilemeyen Altın Güvercin’in son dönemde hız kazandığını görüyor ve bundan mutluluk duyuyorum.” Fatih Erkoç, ödülünü aldıktan sonra 1986 yılında birinci olduğu “Yol Verin A Dostlar” isimli bestesini yıllar sonra bir kez daha seslendirdi.

ALTIN GÜVERCİN’İN SAHİBİ “BİRDENBİRE OLMAZ” İLE MERVE DEMİRCİ OLDU

Prodüktör ve Altın Güvercin Beste Yarışması Koordinatörü Ali Rıza Türker, keman sanatçısı Canan Anderson, piyanist, besteci, eğitmen Mine Mucur, TV ve radyo programları yapımcısı İzzet Öz, besteci, söz yazarı, yorumcu Fatih Erkoç, enstrümanist, yorumcu Ayhan Sicimoğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Evrim Karakoz ile Kuşadası halk jürisi temsilcileri olarak Ardahan Belediye Başkanı, müzisyen ve yorumcu Faruk Demir, Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Efe Berberoğlu ve sponsor temsilcisi Gültaç Eviz'in yer aldığı büyük jüriye ek olarak halkın da dijital olarak katıldığı değerlendirmeyle Altın Güvercin’in bu yılki kazananları belirlendi.

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nda sözü ve müziği Merve Demirci’ye ait olan ve Ezgi Gürbüz tarafından yorumlanan “Birdenbire Olmaz” isimli beste birinci oldu. Altın Güvercin’in çeyrek asrı olan bu yılki yarışmada birinci olmanın çok değerli olduğunu vurgulayan Demirci, “Geçen yıl da ikinciliğe layık görülmüştüm. ‘Birdenbire olmaz’ adlı bestem, adına yakışır bir şekilde uzun bir emek ve çalışmanın ürünü olarak bu yıl birinci oldu. Duygularımı tarif edemiyorum, çok mutluyum” dedi.

Yarışmada bu yıl, sözü, müziği ve yorumu Hakan Kartal’a ait olan “Bekle Efendi” isimli beste ikinci; sözü, müziği ve yorumu Gözde Yüksel Çetin’e ait olan “Hisset” isimli beste üçüncü oldu. Yarışmanın “En iyi yorumcu” ödülü ise birinci olan “Birdenbire Olmaz” bestesini yorumlayan Ezgi Gürbüz’e verildi.

SERTAB ERENER RÜZGARI ESTİ

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın finaline Türkiye’nin en önemli sanatçılarından Sertab Erener sahne aldı. 23 yıl önce düzenlenen Altın Güvercin’de arkadaşının bestesiyle aynı sahnede olduğunu hatırlatan Erener, “Bugün herkesin tanıdığı birçok isim bu sahneden geçti. Birçok sanatçıya köprü olan bu platformda bir kez daha bulunmak benim için onur verici” dedi. Türk pop müziğinin sevilen ismi Sertab Erener seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar ve muhteşem sahne performansıyla katılımcılara unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

1986 yılından günümüze 6 binden fazla bestenin gönderildiği, birçok sanatçının Türkiye çapında tanınmasını sağlayan, Türkiye’nin ilk ve hala tek beste yarışması “Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması” 11 Eylül’de 25. kez kanatlandı.

Fatih Erkoç, 1986 yılında sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Yol Verin A Dostlar’ şarkısıyla Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın ilk kazananı oldu. Fatih Erkoç, 1989 yılında da yine sözüne ve bestesine imza attığı ‘Sen ve Ben’ şarkısıyla yarışmadan birinci olarak ayrıldı.

Türk pop müziğine damga vuran isimler Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak 1987 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda sözü Sezen Aksu’ya, bestesi Uğur Başar’a ait ‘Yeniden’ isimli şarkıyla birinci olmaya hak kazandılar

Türk rock müziğinin en önemli temsilcilerinden Cem Karaca da Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’na katılan isimlerden biri… Cem Karaca 1990 yılında sözü kendisine müziği Cahit Berkay’a ait bir döneme damga vuran ‘Kahya Yahya’ şarkısıyla birincilik ödülünü almaya hak kazanmıştı.

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 1991 yılındaki birincisi ise Eda-Metin Özülkü çifti oldu. İkili yarışmaya sözünü Eda Özülkü’nün yazdığı, müziğini ise Metin Özülkü’nün yaptığı ‘Sen Daha Dur’ şarkısıyla katılmıştı.

Bir dönem Türk pop müziğinin en aranılan isimlerinden biri olan Asya (Tülay Saygın) ise 1992 yılında ‘Haykır Sevda Dağlarına’ isimli şarkısıyla yarışmanın birincisi olmuştu. Sözleri Mutlu Yuluğ’a ait ‘Haykır Sevda Dağlarına’nın bestesinde ise Önder Bilge imzası var.

Geçtiğimiz dönemlerde verdiği bir söyleşide ‘En büyük hayalim şarkılarımın filarmoni orkestrası tarafından çalınması” diye açıklama yapan ‘Fabrika Kızı’, ‘Güller ve Dudaklar’ gibi zamansız şarkıların bestecisi Bora Ayanoğlu da 1993 yılında sözü ve bestesi kendisine ait olan ‘Canım Seni İstiyor’ ile birinci olmuştu.

90’lı yıllara damgasını vuran İzel Çeliköz, Ercan Saatçi, Burak Kut, Ferda Anıl Yarkın, Seden Gürel ve Hakan Peker’in seslendirdiği ‘Biz Hep Böyleyiz’ şarkısı ise 1994 yılının kazananı olmuştu. Sözleri Ercan Saatçi’ye ait şarkının müziğinde ise İzel Çeliköz’ün imzası var.

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması, 1997 yılında profesyoneller ve amatörler olmak üzere iki kategoride ödül vermeye başladı. Suavi, 1997’de seslendirdiği sözleri Mazlum Çimen’e, müziği kendisine ait olan ‘De Lan’ şarkısıyla profesyonel kategoride birinciliği alırken, 1999 yılında feci bir trafik kazasıyla aramızdan ayrılan pop müzik sanatçısı Ajlan Büyükburç’un seslendirdiği sözü ve müziği Tayfun Balarısı’na ait ‘Yeni Sevgili’ amatör kategoride birinci olmuştu.

1999 yılında ise sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Yüreğime Taş Bastım şarkısıyla Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’na katılan Tayfun Duygulu, profesyonel kategoride birinci olurken, sözü ve müziği Ali Fuat Ülgen’e ait, Ali Fuat Ülgen ve Aylin Aksu tarafından seslendirilen ‘Son Bir Şans’ isimli şarkı ise amatör kategoride birinci oldu.

Türkiye’nin en güçlü seslerinden Işın Karaca da Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda dereceye giren isimlerden biri… Sanatçı 2000 yılında sözleri Günay Çoban’a, müziği Mertol Şalt’a ait ‘Bir Yudum Hayat’ isimli şarkısıyla profesyonel kategoride birincilik ödülünün sahibi olmuştu. Aynı yıl yarışmanın amatör kategorisinin birincisi ise söz ve müziği Cenk Bütünley’e ait ‘Küçüğüm şarkısıyla Sinem Nilsaz olmuştu.

Geçen yıl düzenlenen Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nda ise birinciliği sözü ve bestesi Suat Suna’ya ait olan, Hande Kodamanoğlu tarafından seslendirilen ‘Sevgilim’ isimli şarkı almıştı.

Bu haber toplam 1652 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.