• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Kültürel ayrımcılığı yok etme

Kültürel ayrımcılığı yok etme
Bilkent Üniversitesi öğrencileri 'Kültürel Ayrımcılık' konulu AB'nin 18 bin 805 Euro destek verdiği projenin çalışmalarını Antalya'nın Alanya ilçesinde sürdürüyor.

ANTALYA -Bilkent Üniversitesi öğrencileri 'Kültürel Ayrımcılık' konulu Avrupa Birliği (AB) Projesi hazırladı. Dört farklı ülkenin öğrencileriyle ortak hazırlanan proje, kültürel ayrımcılığı yok etmeyi ve ortak bir kültür oluşturmayı amaçlıyor. Öğrenciler, AB'nin 18 bin 805 Euro destek verdiği projenin çalışmalarını Antalya'nın Alanya ilçesinde sürdürüyor.

Bilkent Üniversitesi'nin Toplumsal Duyarlılık Projeleri ve Uluslararası Proje Gurubu öğrencileri, 'Kültürel Ayrımcılık' konulu bir AB Projesi hazırladı. Farklı bölümlerde eğitim gören 13 arkadaş tarafından oluşturulan projeye, Letonya, Slovenya, Yunanistan ve Portekiz olmak üzere 4 farklı ülkeden 24 öğrenci destek veriyor. Öğrenciler, Alanya'nın Konaklı beldesinde bulunan Doğanay Otel'de projenin çalışmalarına devam ediyor. Projenin Türk ve yabancı ortakları Alanya'da yaklaşık 1 hafta çalışacaklar.

 

Bilkent Üniversitesi Uluslararası Projeler Koordinatörü ve aynı zamanda matematik bölümü öğrencisi Er Noyan Çavdar, üniversite eğitim gören 12 arkadaş olarak 'Kültürel Ayrımcılık' konulu proje hazırladıklarını söyledi. Projeyi hazırlayan arkadaşlarının hepsinin farklı bölümlerde okuduğunu kaydeden Çavdar, çalışmasına 2007 yılının mayıs ayında başladıklarını projenin 2007 Kasım ayında AB'nin onayından geçtiğini kaydetti. "Projenin amacı kültürel ayrımcılığı yok etmek ve ortak bir kültür oluşturmak." diyen Çavdar, proje çalışmalarının devam ettiğine işaret etti.

 

Bilkent Üniversitesi'nde eğitim gören Çiğdem Şeftalioğlu ise 'Kültürel Ayrımcılık'ın uluslararası anlamda ilk projesi olduğunu belirtti. Farklı insanlar ve kültürlerin birbirine çok benzediğini kaydeden Şeftalioğlu, "Amacımız kültürel ayrımcılığı yok etmek. Farklı ırktan ve kültürden olan insanların bir arada yaşayabilmesini sağlamak. İnsanları tanıdıkça birbirlerine ne kadar benzediklerini çok iyi anladım. İlk farklı ön yargılarla hareket ediyorduk. Şu anda ise var olan önyargılarımız ortadan kalktı." diye konuştu.

 

Letonya'dan projeye katılan Aiga Tomasse (22), Türkiye ve Türk insanını yakından tanıma imkanı bulduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Kültürel ayrımcılığın dünyanın hiçbir yerinde olmaması gerektiğine inanan Tomasse, Türklerin çok sıcakkanlı ve misafirperver bir millet olduğunu belirtti. Türk arkadaşlarıyla çok iyi anlaştığını ifade eden Tomasse, farklı kültüre sahip öğrenciler olarak bir arada bulunmalarının ayrımcılık yapanlara örnek olması temennisinde bulundu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.