• BIST 2.438,84
  • Altın 964.455
  • Dolar 16.1904
  • Euro 17.3519
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C
  • Antalya 32 °C

Köylü kadınlar İngilizce öğreniyor

Köylü kadınlar İngilizce öğreniyor
kültürünün yabancılarla kaynaştırılması ve kadınların birlik olmasını amaçlayan proje ile kursiyer kadınlar kişi başına 200 avro alarak İngilizce öğreniyorlar

FETHİYE- Kadınlar, özürlüler ve yaşlıları kapsayan "Hala yaşıyorum, bir şeyler yapabilirim" başlıklı proje, AB tarafından destekleniyor. Türk kültürünün yabancılarla kaynaştırılması ve kadınların birlik olmasını amaçlayan proje, 1 ay önce AB'ye sunuldu ve kabul gördü. Proje ile kursiyer kadınlar kişi başına 200 avro alarak İngilizce öğreniyorlar. 

 

Yıllık 500 kişiyi kapsayan proje kapsamında AB'den kişi başına her ay 450 avro para desteği alınacak. Her ay gelen bu paranın 200 Euro'su projeye katılan halka, 100 avrosu da destek veren belediyeye gidecek. Kalan 150 avro da kurs masrafları için harcanacak.

 Fethiye'nin en gözde turizm merkezlerinden Saklıkent Kanyonu'na giden yol üzerinde bulunan çoğunluğu saç börekçisi kadınların proje kapsamında İngilizce öğrenmeye başladıkları bildirildi.

 

"Hala yaşıyorum, bir şeyler yapabilirim" başlıklı AB destekli proje kapsamında, ücretsiz olarak haftada iki gün düzenlenen İngilizce kursuna ilgi büyük olurken, köylü kadınlar kurslara kucaklarında çocukları ile katılıyor. Bölgede yaşayan İngilizler de kursa destek verirken, köylü kadınlar aynı zamanda pratik yapma imkanı buluyor. Köylüler katıldıkları kursta İngilizce öğrenmenin yanında ayda da 200 avro para kazanıyor.

 

"Van, tü, tire, may neyme, kom, hello." Bunlar İngilizce ilk defa telaffuz eden köylü kadınların dilinden çıkan ilk sözcükler. Kimi 18 yaşında kimisi 60 yaşında toplam 50 köylü kadın, çocuklarını da yanlarına alarak kurslara katılıyor. Çoğu ilkokul mezunu, evli ve çocuk sahibi kadınlar, haftanın iki günü eşinden 2 saatliğine izin alarak bu kursta İngilizce öğrenmeye çalışıyor.

 

Anneleri ile birlikte kursa gelen çocukların bazıları İngilizce dersi dinlerken, bazıları da annelerinin kucağında uyumayı tercih diyor. Kadıköy'de açılan kursun ilk gününe, bölgede yaşayan İngilizler de katıldı. Tanışma ve sohbet havasında sürdürülen ilk derste, bazı İngilizce kelimeler animasyonlu olarak anlatıldı. Hep bir ağızdan İngilizce öğretmeninin öğrettiklerini uygulayan kadınlara İngilizler de eşlik etti. Köylü hanımlar kısa sürede öğrendikleri İngilizce kelimelerle İngilizlerle iletişim kurmayı denedi. Zaman zaman not defterlerinden yardım alan köylülerin bu azmi İngilizleri de şaşırttı. "Bunlar ilk defa konuşuyor olamaz. Sanki yıllardır İngilizce konuşuyorlar" diyerek şaşkınlıklarını anlatan İngilizler, gördükleri azim ve kararlılıktan duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

 

"Okumanın yaşı yoktur" diyerek kursa gelen 52 yaşındaki Halime Genç, ilk günde öğrendiği İngilizce rakamları azimle sayıyor. Halime Genç, telaffuzunda sorun yaşasa da İngilizceyi kolay bir dil olarak gördüğünü söylüyor. Kursa 4 yaşındaki çocuğuyla gelen Aynur Taşkın da "Neden İngilizce öğrenmek istiyorsun?" sorusuna, "Dolmuşa otobüse biniyoruz. İngiliz arakadaşlarla karşılaşıyoruz. Onlar bize bakıyor biz onlara bakıyoruz. Bunun önüne geçmek ve onlarla konuşup kaynaşmak istediğim için kursa geldim. Çocuğumu bırakacak yer yoktu, onu da yanımda getirdim" şeklinde cevap veriyor.

 

İngilizce kursunun ücretsiz ve 8 ay boyunca devam edeceğini belirten İngilizce öğretmeni Hüseyin Gür, kursu tamamlayan kursiyerlere sertifika verileceğini belirtti. Kadıköy Belediyesi'nin desteği ile Kadıköy İlköğretim Okulu'nda verilen kursa yaş farkı gözetmeksizin herkesin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Gür, "Çok azimli kursiyerlerimiz var. Kursiyerlerimizin içinde genç kızlarımızın yanında babaannelerimiz de bulunuyor. Hepsi İngilizce öğrenebilmek için büyük çaba gösteriyor. Daha ilk günden sayıları saymaya, kelimeleri ezberlemeye başladılar" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.