• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Kongre Vadisi Tamince'nin

Kongre Vadisi Tamince'nin
İstanbul Belediyesi 'acil ihale' düzenleyerek İhaleyi turizmci Fettah Tamince'nin sahibi olduğu Sembol İnşaat ile Taca İnşaat ortak girişimine verdi.

İSTANBUL- Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun yıkılarak yerine kongre merkezi yapılmasını öngören projeye karşı açılan dava devam ederken, İstanbul Belediyesi 'acil ihale' düzenleyerek yıkımın önünü açtı. İhaleyi turizmci Fettah Tamince'nin sahibi olduğu Sembol İnşaat ile Taca İnşaat ortak girişimi kazandı. 
Bilindiği gibi Rixos Oteli'nin sahibi Fettah Tamince Antalya'da 100.Yıl Kompeksi ihalesini kazanmıştı. Ancak  ihale hakkında tepkiler başlaıp, bazı yolsuzlukla yapıldığı ileri sürülünce ihale iptal edilmişti. yeniden yapılan ihaleyi ise başka bir grup almıştı.

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 6-7 Ekim 2009'da yapılacak guvernörler toplantısı için tasarlanan Harbiye Kongre Vadisi'nin inşaatı için açılan davetli ihaleyi Sembol İnşaat - Taca İnşaat ortak girişimi kazandı. İnşaat 207 milyon YTL'ye malolacak.

Mimarlar Odası, İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Başkanı Üstün Akmen ve Ressam Bedri Baykam'ın, Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun yıkılarak yerine kongre merkezi yapılması projesinin iptali istemiyle açtıkları dava sürüyor.

Dava gerekçesinde, "Kongre Vadisi Projesi'yle bölgedeki tüm doğal ve kültürel yapının, yok edilerek yüksek yoğunlukla yapılaşmaya açıldığı" görüşüne yer veriliyor.

Fehim Genç'in Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haberine göre; projeye karşı açılan davanın devam etmesine karşın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 3 Ocak 2008'de Kongre Vadisi'nin inşaatı için ihale düzenledi. Gecikmesinde sakınca bulunan acil durumlarda hızlı ihale yapılmasına imkan veren 21-b maddesine göre yapılan davetli ihaleyi ünlü turizmci Fettah Tamince'nin sahibi olduğu Sembol İnşaat ile Taca İnşaat ortak girişimi kazandı.

Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, projenin iptali için açılan davadan haberi olmadığını belirterek, "Yer teslimi yapılırsa hemen bugün inşaata başlarız" dedi.

 

ÖNCE SİT İLANI, SONRA ONAY

Harbiye'yi Nisan 2007'de tarihsel ve kentsel sit alanı ilan etme kararı alan İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Uygulama Projesi'ni Eylül 2007'de onaylayarak Muhsin Ertuğrul sahnesinin yıkımının önünü açtı.

Projeye göre Muhsin Ertuğrul yıkılarak yerine Lütfi Kırdar'la uyumlu ve bu yüksekliği aşmayacak yeni bir tiyatro inşa edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan Şişli'deki 17 bin metrekarelik alanı kapsayan projede toplam inşaat alanı 83 bin 695 metrekare olacak.

Yeni tiyatro binası 5 katı yer üstünde, 6 katı da yeraltında olmak üzere 11 kattan oluşacak. Mevcut binadaki yönetim birimleri başka bir yere taşınacak.

Eski binanın oturduğu 1525 metrekarelik inşaat alanı yeni binada 3 bin 500 metrekare olacak. Mevcut binadaki 600 kişilik seyirci kapasitesi de yeni binada 696'ya çıkarılacak.

Projeye göre Taşkışla Caddesi'ndeki araç trafiği, Rumeli Salonu'nun ön kısmından itibaren yeraltına alınarak Hilton Convetion Center hizasında yüzeye çıkarılacak. Böylece Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nun önünde bulunan alan, araç trafiğine kapatılarak tamamen yayalaştırılmış yeni bir meydan oluşturulacak.

 

TEK PROJEYLE YARIŞMA

İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi'nin (İMP) kongre vadisi için Nisan 2007'de açtığı mimari tasarım yarışmasına sadece Arima Mimarlık katılmış ve yarışmayı kazanmıştı. Kongre vadisi, Arima Mimarlık'ın hazırladığı bu projeye göre düzenlenecek.

Muhsin Ertuğrul'un yerine yapılacak yeni tiyatro binasında zemin dahil üst katlarında 6 sanatçı odası, 368 metrekarelik fuaye alanı, oyuncular için lobi, prova odası ve diğer teknik birimler yer alacak.

Tiyatro binasının altında yapılacak 6 katta da hem Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nu hem de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ni destekleyecek 4 tane çok amaçlı salon, 2 katta 759 araç kapasiteli kapalı otopark, kafeteryalar ve ofisler bulunacak. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ise aynen korunacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.