• BIST 9645.02
  • Altın 2442.514
  • Dolar 32.5551
  • Euro 34.7328
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 15 °C

Konaklamada markalaşma nitelik kazandırır mı?

Ali Can Aksu

Pandemi ile birlikte değişen turizm deneyimleri sektörü kendini yenileme yönüne doğru itiyor. Yarattığı etki ile oluşan küresel krizin ardından turizmde toparlanma yaşandığı, ancak ekonomik risklerin henüz sona ermediğini görüyoruz.

Dünyada yaşanan değişimlerle birlikte farklı boyuta taşınan talepler doğrultusunda turizm işletmeleri, otelcilik ve gastronomi alanında nitelik çalışmalarını zorunlu hale getirmektedir.

Kimi işletmelerde marka imajını koruma çabası öne çıkarken çoğu işletmelerde ekonomik kaygılar nitelik çalışmalarına yöneltmiştir.

Yukarıda bahsettiğimiz şekilde sektörün gelişimine ve nitelik kazanmasına damga vuracak eğilimlerin başında tüketici davranışlarındaki değişim geliyor. Online ortamı çok daha fazla kullanan, tesisin sözünü tutup tutmadığına önem veren ve harcadığı para ile daha fazla değer kazanmak isteyen müşteri kilit önem taşıyacaktır.

Bu eğilime uyum sağlayan tesisler başarılı olacak. Başarının önemli bir unsuru ise ortaya çıkan demografik eğilimleri doğru okumak olacak.

Bununla birlikte konaklama sektöründe değişen tüketici davranışlarının yön verdiği nitelik kazanma çabası markalaşma ile doğru bir etki kazanacak mı?

Profesyonel Yönetim

Doğru Planlama

Mali Analiz

Bölgesel Analiz

Pazarlama

Sürdürülebilirlik

İnsani ve Ahlaki değerler

Yukarıdaki tüm bu başlıkları yönetim politikası ile birlikte uygulayan tesisler mutlak şekilde nitelik kazanacaktır.

Yapmış olduğumuz inceleme sonucu işletmelerin çoğunun (management-franchise) markalaşma adımında iyi analiz çalışması yaptırmadığını, konu ile ilgili akademik ve profesyonel destek almadığını bununla ilgili birçok işletmenin sorun yaşadığını gözlemleyebiliyoruz.

“Turizm tesislerini iflas etmiş yöntemlerle geliştiremezsiniz. “

Sonuç olarak;

Marka - Tabela değişimi, yönetici değişimi, renk, boya, mermer, ahşap değişimi gibi yöntemlerle tesislerinize nitelik kazandırmanın mümkün olmadığını görebiliyoruz.

Konaklama sektöründeki işletmelerin nitelik kazanması ve dünya genelinde belli bir standarda ulaşabilmeleri için deneyim ve profesyonel yetenek yönetimine yatırım yapmaları gerekmektedir.

Bu yazı toplam 39404 defa okunmuştur.
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.