• BIST 5.005,30
  • Altın 1077.615
  • Dolar 18.6381
  • Euro 19.6519
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 9 °C
  • Antalya 15 °C

Koç Grubu'nda 'Kadın' devrimi: Hedef 5 yılda 500 bin kişi

Koç Grubu'nda 'Kadın' devrimi: Hedef 5 yılda 500 bin kişi
Koç Holding’in, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda Koç Topluluğu Şirketleri teknoloji ve inovasyon alanında eşitlik seferberliği başlattı.

İSTANBUL- Koç Holding’in, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda Koç Topluluğu Şirketleri teknoloji ve inovasyon alanında eşitlik seferberliği başlattı.
Koç Holding, geçtiğimiz yıl BM Kadın Birimi tarafından başlatılan “Nesiller Boyu Eşitlik Forumu”nun “teknoloji ve inovasyon” alt başlığının küresel liderleri arasına katıldığını da açıklamıştı. Bu küresel liderlik ve Koç Holding’in taahhütleri kapsamında Koç Topluluğu şirketlerinden Aygaz, Arçelik, Ford Otosan, Koçfinans, Tofaş, Tüpraş, TürkTraktör ve Yapı Kredi, teknoloji ve inovasyon alanında önümüzdeki beş yılda ulaşacakları toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflerini Arter’de düzenlenen bir basın toplantısı ile eş zamanlı olarak kamuoyu ile paylaştı.

koc-grubu.pngKoç Holding YouTube kanalından canlı yayınlanan toplantıya Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl ev sahipliği yaparken, Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Koçfinans Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu ve TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner katıldı. 

Oya Ünlü Kızıl: “Şirketlerimizin taahhütlerinde hem sayısal hedefler, hem de çalışma arkadaşlarımızın, iş ortaklarımızın ve toplumun dönüşümüne katkı sağlayacak projeler yer alıyor.”

Konuşmasına, “Bugün bizleri çok heyecanlandıran tarihi bir gün. Neden derseniz; Koç Topluluğu olarak toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele yolculuğumuzda yeni bir dönemi başlatıyoruz” sözleriyle başlayan Oya Ünlü Kızıl, toplumsal cinsiyet eşitliğini iş yapış şekillerine dâhil etmek ve toplumsal dönüşüme öncü olmak için kararlılıkla çalıştıklarını vurguladı. Oya Ünlü Kızıl, “Geriye dönüp baktığımda iyi ki bu adımları atmışız diyorum. Çünkü Türk iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunun gündeme gelmesini sağlayanın yine Koç Topluluğu olduğunu görüyorum. Ancak her zaman daha fazlasını yapmak mümkün ve bugün burada bir sonraki adımlarımızı, daha somut ve kapsamlı taahhütlerimizi kamuoyuyla paylaşmak üzere birlikteyiz” diyerek sözlerini sürdürdü.

Oya Ünlü Kızıl, geçtiğimiz yıl küresel liderleri arasına katıldıkları Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu kapsamında teknoloji ve inovasyon alanında toplumun tüm katmanlarına yayılacak bir eşitlik seferberliği başlattıklarını duyurdu.  

Toplantıya katılan Genel Müdürlerin taahhüt ve hedeflerini kamuoyuna açıkladıkları konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu: “Projelerimiz, hedeflerimiz ve taahhütlerimiz ile Action Coalition gibi küresel ölçekte bir inisiyatifte yer almak ve çözümün parçası olmak için hep birlikte çalışmak oldukça heyecan verici. Arçelik olarak toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını paydaşlar arasında yaygınlaştırmak, farkındalığı artırmak, kadın istihdamını artırmak ve onları kariyerleri boyunca desteklemek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel: “Aygaz olarak, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalarımızı teknoloji ve inovasyonda toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunacak taahhütlerle daha da yukarıya taşıyacağız. 60 yıldır toplumun her kesimine hizmet götüren bir marka olarak, nesiller boyu eşitlik yaklaşımıyla teknoloji ve inovasyon alanındaki cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele edeceğiz. Aygaz olarak böylesine önemli bir konuda dönüşüme liderlik eden şirketlerden biri olmaktan büyük gurur ve heyecan duyuyoruz. Başarılarına şahit olduğumuz her kız çocuğu ve kadın, daha fazlasını gerçekleştirmek konusundaki kararlılığımızın ve başarımızın bir göstergesi olacak.”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “Biz Ford Otosan olarak uzun yıllardır eşitlik yolunda dirayetli bir şekilde ilerliyoruz. Otomotiv sektöründeki dijital dönüşümün gücünü arkamıza alarak tedarikçilerimiz ve bayilerimiz ile birlikte sektörümüzde teknoloji ve inovasyon alanında çalışan kadın sayısını artırmak için çalışacağız.”

Koçfinans Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı: “Teknoloji ve inovasyon alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini benimseyen, bu alanlarda istihdam edilen kadın sayısını artırarak toplumsal gelişimi destekleyen, sektöründe öncü bir şirketiz. Çalışanlarının yarısını kadınların oluşturduğu şirketimizde çeşitliliğin her açıdan zenginlik getirdiğini, farklı bakış açılarının alınan kararların kalitesini artırdığını ve iş sonuçlarına olumlu yansıdığını somut olarak yaşayarak gözlemliyoruz.”

Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu: “’Eşitlik için Enerjimiz Bitmez’ diyerek çıktığımız yolda, kapsayıcılığı, eşitliği ve çeşitliliği destekleyen örnek, öncü bir iş ortamı oluşturmak, toplumda bu alanda farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalarımızı uzun yıllardır sürdürüyoruz. Geleceğin yetkinleriyle donatılmış kız çocuklarının yetişmesine, kadınların güçlenmesine rehberlik edecek Nesiller Boyu Eşitlik Forumu Teknoloji ve İnovasyon Eylem Grubu’nun bir parçası olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Tüpraş olarak hazırladığımız projelerle kadınların, kız çocuklarının teknoloji ve inovasyon ekosistemine erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Enerji sektöründe kadın istihdam oranının yüzde 50 seviyesine geldiği gün işte başardık diyebileceğiz.”

Genel Müdürü Aykut Özüner: “TürkTraktör olarak faaliyet gösterdiğimiz sektör ve etki alanlarımızı geleceğe hazır hale getirmek adına dönüşümlere öncülük etmeyi amaçlıyoruz. Bu anlayışla önümüzdeki 5 yıl içerisinde, teknoloji ve inovasyon alanında hayata geçireceğimiz projeler ve kuracağımız iş birlikleri ile staj-istihdam fırsatları ve gelişim programları aracılığıyla, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlenmesi yolunda kararlı biçimde çalışmayı taahhüt ediyoruz.”

Ölçeklerinin büyüklüğü ile toplumun tüm katmanlarını etkileyen bir dönüşümü başlatma kapasitesine sahip olan 8 Koç Topluluğu şirketinin taahhütleri; sektörleri itibarıyla otomotiv, dayanıklı tüketim, enerji ve finans sektörlerini yakından ilgilendiriyor.

Otomotiv sektöründe iç dönüşümü sağlamak üzere Koç Topluluğu Şirketleri’nin teknoloji ve inovasyon alanında kadın çalışan oranlarını artırmaya yönelik hedefleri şöyle:

Ford Otosan teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan kadın oranını yüzde 18’den yüzde 30’a yükseltmeyi hedefliyor.

Tofaş, teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan kadın oranını yüzde 18’den yüzde 30’a yükseltmeyi taahhüt ediyor. Taahhütlerine yönetim kademelerini de dâhil eden Tofaş, bu alandaki kadın yönetici oranını da yüzde 13’ten yüzde 20’ye çıkarmak için çalışacak.

TürkTraktör teknoloji ve inovasyon alanlarında çalışan kadın oranını yüzde 36’dan yüzde 50’ye; geleceğin teknoloji ve inovasyon profesyonellerini yetiştirmek için staj programlarındaki kız öğrenci oranını ise yüzde 50’ye çıkarmayı taahhüt ediyor.

Bu haber toplam 4170 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.