• BIST 7948.6
  • Altın 1888.926
  • Dolar 28.8647
  • Euro 31.4803
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Kemeraltı düzenlemesine onay

Kemeraltı düzenlemesine onay
İzmir Belediyesi'nin tarihî Kemeraltı çarşısını kurtarmak için başlattığı cephe düzenleme çalışmalarının ikinci etap projesi de onaylandı.

İZMİR -İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarihî Kemeraltı çarşısını durağanlıktan kurtarmak için başlattığı cephe düzenleme çalışmalarının ikinci etap projesi de onaylandı. Kurul onayının alındığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ihale süreceni takiben çalışmaların başlayacağını söyledi.

Başkan Kocaoğlu, Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi'nin ikinci etap çalışmaları için hazırladıkları projeyi İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunduklarını ve onaylandığını belirtti. Kocaoğlu, "Kemeraltı'na gidenlerin de gördüğü gibi cephelerini düzenlediğimiz binaların tarihî dokuları günyüzüne çıktı. Bu yaz İzmir'e gelen yerli ve yabancı turistleri bambaşka bir Kemeraltı karşılayacak. Bundan da İzmir turizmi ve bütün şehirliler kazançlı çıkacak." dedi.

 İkinci etap çalışmaları, kuzeyde Kemeraltı Camisi'nin yanıbaşındaki sebilin bulunduğu 853 Sokak'tan başlayıp Başdurak Camisi'nden bir sonraki adayı içine alan bölgeye kadar uzanacak. Güneyde ise Salepçioğlu Hanı ve Kemer Plaza'nın bulunduğu bölgedeki yapılardan başlayacak olan çalışmalar, Kestelli Caddesi kavşağının ilerisindeki Halk Bankası'na kadar uzanacak. Çalışmalar kapsamında 250 metrelik mesafede dokuz adada yer alan 93 parseldeki çok sayıda işletmenin cepheleri restore edilip düzenlenerek, yapıların tarihî ve mimarî özellikleri görülebilir hale getirilecek. İkinci etap kapsamına ayrıca birinci etaptaki düzenlemeleri besleyip projenin, çarşının diğer yönlerine de dağılmasını sağlayacak ilaveler yapıldı. Buna göre Millî Kütüphane Caddesi'ndeki Güzel İzmir Hanı ve Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi'nin yanındaki 853 Sokak'ta bulunun dört binanın da cepheleri düzenlenecek.

 Tarihî çarşıdaki mimarî ve kültürel özelliği olan yapıların cephelerini restore etmek için başlatılan çalışmaların ilk etabında, Konak girişinden itibaren 215 metrelik mesafede Hüseyin Efendi Kuru Kahvecisi ile 852 Sokak köşesindeki simitçiye kadar olan bölümünde bulunan 49 parsel ve 72 işletmenin Anafartalar Caddesi'ne bakan cepheleri ve köşe parselleri restore edilerek yenilendi.

 

 

Proje kapsamında neler yapılıyor?

 

 

- Konak Belediyesi'nde incelenen bina dosyalarına ait ruhsat bilgilerinden farklı olarak yapılan uygulamalar kaldırılıyor.

 

-İşyerlerinin dış cephelerindeki çıkma yapılar, kirliliğe sebep olan reklam tabelaları ve klima dış üniteleri kaldırılıyor.

 

-Tarihî yapıların dış cepheleri restore ediliyor.

 

-Hatalı sıvalar kazınarak, altta kalan süslemeler ortaya çıkarılıyor.

 

- Tarihî yapılarda duvarla örülüp yok edilen pencereler aslına uygun olarak yeniden yapılıyor, dokuya aykırı açılanlar kapatılıyor.

 

- Ahşap cumba ve ferforjeler, aslına uygun olarak yenileniyor.

 

- Bütün binaların dış cepheleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nca onaylanan Kemeraltı Koruma Amaçlı Revizyon İmar Planı Tasarım Rehberi'nde yer alan renklerden, esnafın ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ortaklaşa belirlediği herhangi biriyle boyanıyor. Bütün yapıların renk uyumu da gözetiliyor.

 

-Taş yüzeyler temizleniyor.

 

- Reklam tabelaları, SİT Alanları İçin İlan ve Reklam Yönetmeliği'ne uygun hale getiriliyor. Binaların cephesini örtüp tarihî dokuyu kapatmalarına izin verilmiyor.

 

- Askılık olarak kullanılan dış cephelerdeki ferforjeler kaldırılıyor.

 

- Güneş ve yağmurdan korumak amacıyla yapıların önlerinde, belirlenen standartlarda, tarihî doku ve yapının rengine uygun körüklü tente uygulaması yapılıyor. Tentelerin birbiriyle uyumlu olmasına özen gösteriliyor.

 

- Binaların önüne bir hat çizilerek, ticari faaliyetlerin bu sınırı kesinlikle aşmaması hedefleniyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.