• BIST 10656.96
  • Altın 2425.455
  • Dolar 32.186
  • Euro 34.8939
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 23 °C

Kazdağları için belediyelerin eylemi

Kazdağları için belediyelerin eylemi
Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde toplanan 'Kazdağları ve Madra Dağları Belediyeler Birliği' üyesi belediyeler 19 Ocak eylemi için örgütlenmesini tamamladı.

BALIKESİR-Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde toplanan 'Kazdağları ve Madra Dağları Belediyeler Birliği' üyesi belediyeler örgütlenmesini tamamladı. Birliğe üye 34 belediye, eşzamanlı olarak ilk eylemini 19 Ocak’ta yapacak.

34 belediye başkanı ile yaklaşık 500 çevrecinin katıldığı toplantıda, Kazdağları ile Madra Dağları’nda siyanürle altın aranmasına karşı ortak tepki kararı alındı. Burhaniye ve Körfez Belediyeler Birliği Başkanı Fikret Akova’nın ev sahipliğini yaptığı toplantıya katılanlar, 19 Ocak’ta ortak eylem kararı alırken, hazırlanan “Balya Belgeseli” de toplantıya katılanlara izletildi. Burhaniye ve Körfez Belediyeler Birliği başkanı Fikret Akova, Kazdağları ile Madra Dağları’nda onlarca altın arama ve işletme ruhsatı verildiğini belirterek, her yerde yağma ile karşı karşıya olduklarını söyledi.

 

Başkan Akova, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan sordum ve Burhaniye’de bile 6 yerde altın arama ruhsatı verildiğini öğrendim. Yöre belediye başkanları olarak bir araya gelerek Kazdağları ve Madra Dağları Belediyeler Birliği Çevre Platformu oluşturduk. Bunun için tüm belediye başkanları meclis kararı alacak. Siyanürle altın aranması konusu her belediye ve her köyümüzü ilgilendirmektedir” dedi.

 

Eylem için 21 slogan belirlendi

Platform ve Çan Belediye Başkanı Ali Sarıbaş, Çanakkale’de 26, Balıkesir’de ise 11 altın arama ve işletme ruhsatının alındığını söyledi. Başkan Sarıbaş, “Yöredeki tüm belediye başkanları olarak siyanürle altın aranmasına karşı birlik oluşturduk. Eylem kararı aldık. Bunun için de 21 slogan oluşturduk. Halkın toplu bulunduğu yerlerde eylemler yapacağız. Bunun için deve görüşlerinde bir deve maketinin üzerine “Siyanürlü altına hayır” yazıları yazıp gezdireceğiz. Bizim girişimlerimize her ilçe ve beldede sivil toplum örgütleri destek veriyor. Şu ana kadar 279 sivil toplum örgütü bizim yanımızda olduğunu bildirdi. 19 Ocak tarihinde de yöredeki her ilçe ve beldede eylem yapacağız” diye konuştu. Sarıbaş’ın konuşmasının ardından, Balıkesir’in Balya İlçesi’nde 60 yıl önce çalıştırılan madenin getirdiği olumsuzlukların yer aldığı “Balya Belgeseli” izlettirildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.