• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 26 °C

Kayaköy tatil köyü oluyor

Kayaköy tatil köyü oluyor
UNESCO tarafından 'Dünya Dostluk ve Barış Köyü' ilan edilen Kayaköy'deki tarihi evler, tatil köyü ve müze olarak değerlendirilecek.

MUĞLA -UNESCO tarafından 'Dünya Dostluk ve Barış Köyü' ilan edilen Kayaköy'deki tarihi evler, tatil köyü ve müze olarak değerlendirilecek.

Mimari yapısı, dar sokakları, kiliseleri ve doğasıyla etkileyici bir atmosferi olan Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Kayaköy'de 15 yıl boyunca yapılamayan restorasyon çalışmaları başlıyor.Köyün bir bölümü müze haline getirilirken bir bölümü de tatil köyü yapılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cem Erkin, yapılacak çalışmalarla Kayaköy'ün turizmde daha verimli değerlendirileceğini söyledi. Burayla ilgili bir imar çalışması yapıldığını, tamamlanan ve askıya çıkan plana itirazlar geldiğini hatırlatan Erkin, yapılan itirazların değerlendirilip kesin sonucun çıkmasının beklendiğini aktardı. Erkin, "Bundan yaklaşık 3 yıl önce Kayaköy'ün koruma amaçlı imar planı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 200 bin YTL ödenek ayrılmıştı. Bu bağlamda Turizm Baklanlığının önerdiği bir profesör tarafından eski evlerin tespitleri ve haritaları çıkarıldı." dedi.

 Bölgenin artık rolöve çalışmalarının hazır olduğunu vurgulayan Cem Erkin, itiraz edilen imar planının kesinleşmesi ile Bakanlığın Kayaköy'le ilgili ihaleye çıkacağını açıkladı. Özel teşebbüslerin hatta İtalya'dan firmaların açılacak bu ihale için hazır beklediklerini bildiren Erkin, şöyle konuştu: "İmar durumunun nasıl çıkacağı çok önemli. İmar planı sorunu çözülünce hemen ihaleye çıkılacak. Kayaköy'deki tarihi evlerin 1\3'ü aslı korunmak kaydı ile tatil köyü yapılacak. Geri kalan kısmı ise yine tadilatı yapılarak müze haline getirilerek, ziyarete açılacak. Hayata geçirilecek proje ile, eski Rum evleri tüm dünyaca tanınır hale gelerek, turizm pastasına dahil edilmiş olacak."

 

Eski bir Rum köyü olan Kayaköy'de her biri 50 metrekareden büyük olmayan, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler görünümünde ikişer katlı ve girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçların olduğu 3 bin 500'e yakın taştan evler bulunuyor. Fethiye'ye 8 kilometre uzaklıkta bulunan eski bir Rum yerleşimi olan Kayaköy'ün geçmişi MÖ.3000'lere kadar gidiyor. Eski adı Levissi olan köyde, konutların yanı sıra evler arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası yer alıyor. 1922 yılında yapılan mübadele sonrasında köyde yaşayan Rumlar Yunanistan'a gönderilirken, Yunanistan'daki Türkler de bu bölgeye yerleştirilmişti. Fakat köye yerleştirilen Türkler köyü terk ederek, ovaya yerleşmiş, tarihi evler de yıllarca bakımsız ve ilgisiz kalmıştı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.