• BIST 2.490,24
  • Altın 976.256
  • Dolar 16.6599
  • Euro 17.5094
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 26 °C

Katar Turizm, Katar'ı arabasız keşfetmenin yollarını sunuyor.

Katar Turizm, Katar'ı arabasız keşfetmenin yollarını sunuyor.
Katar Turizm'in Operasyon Direktörü Berthold Trenkel “Ziyaretçiler Doha'yı gezmek için arabaya ihtiyaç duymayacak, zira tüm cazibe merkezleri metro ve tramvayla kolayca ulaşılabilir şekilde konumlanmış durumdadır.

DOHA/ KATAR : FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™'na sadece altı ay kaldı. Katar Turizm ülkeyi metroyla, bisikletle veya yürüyerek arşınlamanın kolaylıklarını sizler için derledi.
Turnuva boyunca bir milyondan fazla taraftarın ülkeyi ziyaret etmesinin beklendiği düşünüldüğünde, maçlara ve turistik bölgelere güvenli ve uygun fiyatlı erişim için toplu taşımanın ne kadar önemli olacağı anlaşılıyor. 

katar-turizm,.jpgKatar Turizm'in Operasyon Direktörü Berthold Trenkel “Ziyaretçiler Doha'yı gezmek için arabaya ihtiyaç duymayacak, zira tüm cazibe merkezleri metro ve tramvayla kolayca ulaşılabilir şekilde konumlanmış durumda. Mekanlara hiç stres yaşamadan erişmek için şehirde yürüyerek dolaşmak da bir diğer basit seçenek. Örneğin şehir merkezinde yer alan ve capcanlı kafelerle dolu Msheireb bölgesinden tarihi Souq Waqif'a bir pasajla bağlanıyor; bu pasajı yürümek, Katar'ın antik mirasını ve modern dokusunu iç içe geçiren bir deneyim. Aynı zamanda ülkenin toplumsal, kültürel ve mimari dokusuna da bir temas” dedi.

katar-turizm,-001.jpgKatar nasıl keşfedilmeli?

Metro ile…

Doha metrosu dünyadaki en gelişkin raylı sistemlerden biri. 2019 yılından bu yana hizmet veren son teknoloji ürünü bu metro sisteminde, saatte 100 km hızda giden trenler, sürücüsüz vagonlar ve premium yolculara yönelik bir Gold Class faaliyet gösteriyor.

katar-turizm,-002.jpgFIFA 2022 Katar Dünya Kupası™’na gelen taraftarlar, maçlara pratik ve ucuz bir şekilde metroyla ulaşabilecekler. Metro, Hamad Uluslararası Havalimanı'nı beş stadyuma bağlıyor. 

Tek yön yolculuk, 10 QAR (2.75 dolar) ödenerek satın alınabilen ve beş yıl geçerli, yeniden kullanılabilir seyahat kartı ile yalnızca 2 QAR (0.55 dolar) tutuyor.

Kırmızı, yeşil ve altın rengi hatlar başkentin en önemli kültür, eğlence ve alışveriş noktalarını birbirine bağlıyor. Metrolink adlı otobüs servisi metro durakları arasında ücretsiz shuttle hizmeti veriyor. 

katar-turizm,-003.jpgKırmızı hat üzerindeki duraklar arasında Doha'da sanatın, kültürün ve mutfağın kalbi Katara; şehrin gökdelenlerle dolu merkezi bölgesi West Bay; çok çeşitli açık hava yemek seçenekleri ile şehir merkezindeki eski ticaret bölgesinin sürdürülebilir yenilenme projesi Msheireb ve hattın sonunda da  Hamad Uluslararası Havalimanı yer alıyor.

Altın hat ise yolcularını ikonik Katar Ulusal Müzesi'ne ve Souq Waqif'in hareketli pazar yerine götürüyor. Ardından parklarla dolu yemyeşil Aspire Zone'a, Uluslararası Khalifa Stadyumu'na, 300 metre uzunluğundaki Torch Doha'ya, Villaggio AVM'ye doğru yol alıyor. Ayrıca yolu Muhammed Ali'nin boks eldivenleri, Pelé'nin Dünya Kupası kazandıran kramponları ve Michael Schumacher'e 2000 yılında F1 şampiyonluğu getiren arabanın sergilendiği yeni 3-2-1 Katar Olimpik ve Spor Müzesi'nden de geçiyor. 

katar-turizm,-004.jpg

Son olarak; yeşil hat ile Doha merkezden yola çıkıp, üniversite kampüslerine ve nefes kesen Eğitim Kenti Camii ve Katar Ulusal Kütüphanesi'ne ev sahipliği yapan eğitim ve öğretim merkezi Eğitim Kenti'ne ulaşmak mümkün.  Bu hat ayrıca Ahmad Bin Ali Stadyumuna ve Katar Alışveriş Merkezi'ne kadar uzanıyor.

katar-turizm,-005.jpg

Tramvay ile...

Şehrin belli noktalarında hizmet veren tramvay hattı da Doha Metro'ya eşlik ediyor. Eğitim Kenti ve Msheireb tramvayları da kendi bölgelerinde ücretsiz servis hizmeti sunuyor. 

katar-turizm,-006.jpg

2022 yılında hizmete giren Lusail tramvayı, Katar'ın sürdürülebilir kenti ve FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™'nın kalbi Lusail'e erişim sağlıyor. Yol üzerinde, turnuva finaline ev sahipliği yapacak olan Lusail Stadyumu ve su çeşmeleri, kanalı ve 500 adet üst ve orta segment mağazasıyla devasa lüks alışveriş merkezi Place Vendôme yer alıyor. Lusail tramvayında tek yön biletin fiyatı da Doha Metro ile aynı: 2 QAR (0.55 dolar)

katar-turizm,-007.jpg

Bisiklet ile...

Hükümetin sağlıklı ve aktif hayat tarzına yönelik vurgusu dolayısıyla sürekli yeni bisiklet yollarının açıldığı Katar'da bisiklet kullanımı oldukça rahat. 

2020 yılında faaliyete geçen Olimpik Bisiklet Parkuru, bu rotalar içinde en çok dikkat çekeni. Dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolu olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren bu parkur tam 33 kilometre uzunluğunda. Parkurda, kesintisiz sürüşü kolaylaştıran beş adet köprü ve 30 adet alt geçit bulunuyor.

Uluslararası Lusail Pisti F1 ve MotoGP'ye ev sahipliği yapmanın yanı sıra, her çarşamba akşamı üç saat boyunca bisikletçilere, kaykaycılara ve yürüyüş yapmak isteyenlere beş kilometrelik pistinin kapılarını açıyor. Bisikletler pistte küçük bir ücret karşılığında kiralanabiliyor.

Daha hafif tempolu bir şey arayan sürücüler ise Al Bidda Park'ı ziyaret etmeyi düşünebilir. Bu pist de yeşilliklerle çevrili beş kilometre uzunluğunda bir rotada rahat bir sürüş vadediyor. Bir diğer beş kilometrelik parkur ise Aspire Zone Park'ta yer alıyor. Burada özel kasklar temin edilebiliyor ve ayrıca çocukları bisiklet sürmeye teşvik edici bir girişim faaliyeti yürütülüyor. 

Katar da bisiklet aktiviteleri ile ilgili daha detaylı bilgi için https://www.visitqatar.qa/intl-en/things-to-do/get-inspired/cycling-in-qatar adresini ziyaret edebilirsiniz. 

katar-turizm,-008.jpgYürüyerek...

Doha Corniche ve kent merkezinde bir yürüyüş, kısa sürede Katar kültürünü özümsemek için en iyi yöntem.

Ziyaretçiler yürüyüş turuna İslam Eserleri Müzesi (İEM)'nden başlayabilir; müzenin dışındaki devasa parktan ünlü Amerikan sanatçı Richard Serra'nın 25 metre uzunluğundaki "7" heykeline doğru yola koyulabilirler. Serra'nın en uzun yapıtı olan "7", 7 rakamının İslam kültüründeki önemine ithafen yedi adet çelik levhadan oluşuyor.

İEM'in parkının yakınlarında, yüzlerce geleneksel ahşap Arap yelkenlisine ev sahipliği yapan Doha Limanı yer alıyor. Bu gemiler, inci dalgıçlığının ülkenin esas geçim kaynağı olduğu dönemlerde Katar ekonomisinin bel kemiği konumundaydı.

Marinanın ardından Katar'ın tarihi pazar yeri Souq Waqif'in büyüleyici ambiyansı içinde birkaç saat geçirilebilir. Eskiden Bedevilerin hafta sonu pazarı olan Souq Waqif, 2000'lerin ortasında geçirdiği restorasyonun ardından küçük dükkanlar ile kafe ve restoranların yer aldığı daracık sokaklarıyla bugünkü şeklini aldı.

Souq'un çıkışında yer alan dizi dizi merdivenler ile ise ziyaretçiler Msheireb Kent Merkezine çıkabilir, bu yolu yürürken zihinlerinde Katar'ın antik mirası ile capcanlı geleceğini harmanlayabilirler. Dünyanın ilk sürdürülebilir kent merkezi yenileme projesi Msheireb’te sanat galerilerine, dükkanlara ve kafelere ev sahipliği yapan 100'den fazla bina yer alıyor. Bölgeye yayılmış bulunan Msheireb müzeleri Katar'ın geleneksel evlerinin mirasını yaşatıyor: Bin Jelmood Evi, Company Evi, Mohammed Bin Jassim Evi ve Radwani Evi. 

katar-turizm,-009.jpg

 

Katar Hakkında:

Dünya nüfusunun %80’inin altı saatlik bir uçuşla ulaşabildiği Katar; Ortadoğu’nun kalbinde bulunan, Basra Körfezinin çevrelediği bir yarımadadır.  2022 yılında Numbeo tarafından dünyanın en güvenli ülkesi seçilen Katar, tüm gezginleri içtenlikle karşılıyor; 95’ten fazla ülkeden ziyaretçiler Katar’a vizesiz giriş yapabilir. Katar, kolayca erişilebilen ve inanılmaz bir çeşitliliğe sahip turistik mekanlara sahiptir. Ancak bunlarla sınırlı değil; Katar, Balina Köpek Balığı ve görkemli bir ulusal hayvan olan Arap Antilobu da dâhil olmak üzere çok sayıda fauna ve floraya ev sahipliği yapıyor. Katar’da yaşanan birçok deneyim, kültürel özgünlük ve modernitenin benzersiz bir mozaiğini oluşturuyor. Katar, ikonik müzelerden gökdelen restoranlarına; heyecan verici çöl maceralarından, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™ gibi dünyaca ünlü birçok etkinliğe kadar, her gezgine ve her bütçeye uygun seçenekler sunuyor.  Katar'ı transit geçecek olan gezginler, Qatar Airways ve Discover Qatar tarafından sunulan, Qatar Tourism tarafından desteklenen en iyi fiyatlara sahip kısa süreli konaklama paketleri ile bir taşla iki kuş vurabilir ve tatil sayılarını ikiye çıkarabilirler.

katar-turizm,-010.jpgQatar Tourism Hakkında: 

Qatar Tourism Katar'ın turizm olanaklarının tanıtımından ve geliştirilmesinden sorumlu olan ve sektörün katlanarak büyümesini hedefleyen resmi bir devlet kurumudur. Katar, dünyanın dört bir yanından insanların sanat, kültür, spor ve maceraya dair eşsiz teklifleri deneyimlemek için bir araya geldiği, ailelere ve iş amaçlı misafirlerine Hizmet Mükemmelliği anlayışıyla hitap eden bir destinasyondur. Qatar Tourism, turizm değer zincirinin tüm öğelerini güçlendirmeyi, yerel ve uluslararası ziyaretçi talebini artırmayı, iç yatırımlar çekmeyi ve yerel ekonomide çarpan etkisi yaratmayı amaçlamaktadır. Qatar Tourism 2030 Stratejisi, 2030 yılına kadar yılda ülkeye 6 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi çekmek gibi iddialı bir hedef belirleyerek, Katar’ı Orta Doğu'da en hızlı büyüyen turistik destinasyon haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.