• BIST 1.084
  • Altın 460,837
  • Dolar 7,3653
  • Euro 8,7151
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 19 °C

Kastamonu Gastronomi Festivali'ne hazırlanıyor

Kastamonu Gastronomi Festivali'ne hazırlanıyor
Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, ilçe belediye başkanları ve Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda festival hakkında detaylar paylaşıldı.

KASTAMONU- "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali’nin Kastamonu Belediyesinde tanıtıldı. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, ilçe belediye başkanları ve etkinliğe öncülük eden Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda festival hakkında detaylar paylaşıldı.

kastamonu-gastronomi-festivali-002.JPG
800’den fazla yemek çeşidine sahip Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp tanıtarak, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi (DMKİ) öncülüğünde, Kastamonu Valiliğinin himayesinde, Kastamonu Belediyesinin destekleriyle düzenlenecek ve Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleşecek.
Bu yılki teması "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” olarak belirlenen festivalle ilgili detayların aktarıldığı basın toplantısı, 6 Ağustos 2019’da Kastamonu Belediyesinde Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu’nun, ilçe belediye başkanları ve Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

kastamonu-gastronomi-festivali-003.JPG
kastamonu-gastronomi-festivali-005.JPG
Kastamonu’nun mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olduğunu belirten Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu festivalle ilgili şunları ifade etti: “Böyle bir organizasyonun Kastamonu’ya çok büyük katkısı olacağına eminim. Gastronomi herkesi kucaklayan bir alan. Belediyemizin yürekten desteklediği Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali’nin Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğin herkese tanıtacağından eminim. Festivalimiz boyunca gastronomi dünyasının değerli isimlerini şehrimizde ağırlayacağımız için heyecanlıyız. Bu değerli projede emeği geçen, Kastamonu’ya katkı sağlayan herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum”.

kastamonu-gastronomi-festivali-004.JPGÜyeleri arasında Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Dr. Atıf Uğurlu gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş, “Festival için hazırlıklarımız hızla devam ediyor. Bugüne kadar şehrimizin mutfağını hep İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde tanıtmaya çalıştık. Artık herkesin Kastamonu’ya gelmesi ve bu lezzetleri yerine deneyimlemesi gerekiyor. Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçladığımız Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak” dedi.

kastamonu-gastronomi-festivali-006.JPGFestivalin sponsorları arasında yer alan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve DMKİ üyesi Kastamonulu iş insanı Mehmet Reis ise şu ifadeleri kullandı: “Kastamonu’da 800’den fazla yemek çeşidi var; her ilçemizin farklı yemekleri mevcut. Bu zengin mutfak kültürünün herkese tanıtılması için DMKİ olarak yola çıktık. Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak ve bir ilki gerçekleştirecek. Bundan sonra festivalin sürdürülebilir olması da çok önemli. Gaziantep ve Hatay bunu başardı. Biz de festivalle başlayarak, yöresel mutfak mirasımızı tanıtmaya yönelik, yeni projeleri de hayata geçirmeye devam edeceğiz”.

kastamonu-gastronomi-festivali-007.JPGFESTİVAL PROGRAMI ÇOK RENKLİ

Hazer Amani, Danilo Zanna, Sahrap Soysal gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar, “Geleneksel Kastamonu Köy Yemekleri” gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, “Kastamonu Ev Yemekleri”, “Kastamonu Saray Mutfağı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler, “Geleneksel Kastamonu Mutfak Avadanlıkları” sergisi ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sunacak Kastrofest’in konuk ülkesi ise İtalya olacak. İtalya’nın yeni nesil şeflerinden Michele Esposito Sahrap Soysal ile birlikte yapacakları gastroshowda, Kastamonu ve İtalya’nın geleneksel erişte ve makarnalarını birlikte yorumlayacak. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından uzman isimlerin katılımıyla “Gıdanın Geleceği” üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenlenecek. İtalyan konuklar arasında yer alan Ayrıca Rareche Organik Çiftliği’nin kurucusu, sürdürülebilir tarım uzmanı Valentina Stinga ise bu çerçevede “Sürdürülebilir Tarımda Geleneksel Ürünlerin Önemi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. “Kenevirin Dönüşü”, “Duayenlerden Kastamonu Mutfak Kültürü başlıklı söyleşiler” ve “Geleneksel Mutfaklar ve Gastro Turizme Etkileri” gibi paneller de festival programında yer alan diğer etkinlikler olacak.

27-28 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda en doğru mesajlarla tanıtacak. Festivalin, Kastamonu’nun tarih boyunca farklı kültürlerle zenginleşmiş yerel gastronomik değerini öne çıkartarak kentin “yükselen turizm destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

DMKİ – Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak, yerel değerlere ait bilinirliği artırarak Türkiye’de ve dünyada tanıtmak üzere 2017 yılında kurulmuş bir sivil girişimdir.

Amacımız

Kastamonu’ya evrensel gerçek değerini yeniden kazandırmak ve kamuoyu yaratmak için; sosyo-kültürel konular üzerine kar amacı gütmeyen faaliyetlerde bulunan bağımsız bir üst akıl, apolitik sivil bir yapı olmak, aynı amaca sahip hemşehrilerimizi ortak amaç çerçevesinde örgütlemek, Kastamonu halkını ve Kastamonu kökenli bireyleri bu doğrultuda bilinçlendirmek.

Misyonumuz 

Kastamonu’nun sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihsel değerleri ortaya çıkarmak ve daha iyi tanınmasına, korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düşünce üretmek, proje geliştirmek ve etkinlikler düzenlemek suretiyle, bölgenin, ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği yere gelmesini sağlamak.

Vizyonumuz 

Özgün ve iyi korunmuş, doğal, kültürel, tarihi ve insani değerleriyle Türkiye’de saygın bir yere sahip ve dünyada tanınan bir marka: Kastamonu. 

İlke ve Değerlerimiz

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ);

Kar amacı gütmez

Düşünce üretir, proje geliştirir ve etkinlikler düzenler

Siyasetten bağımsız ve tarafsızdır

Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyet değerlerine bağlıdır

Evrensel insani ve etik değerleri benimsemiştir

Şeffaf, katılımcı ve demokratiktir

Din, dil, ırk, mezhep, yaş, cinsiyet, toplumsal sınıf, vb ayrımı gözetmez

Kastamonu’lu olmak koşulu aramaz; Kastamonu’yu sevmek yeterlidir

Doğal, kültürel, tarihi mirasa saygılıdır

Toplumsal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği gözetir

Organizasyonel Yapımız

Dr. Atıf Uğurlu’nun fikir önderliğinde bir araya gelen grubun organizasyonel yapı ve işleyişinde hiyerarşik bir düzen yoktur.

DMKİ’ne katılım grup üyesi iki kişinin referansı ve İnisiyatif üyelerinin ortak kararı ile gerçekleştirilir.

DMKİ’nin amaçları doğrultusunda belirlenen faaliyetleri yürütmek üzere oluşturulan çalışma grupları ile etkinlikler düzenlenir ve yönetilir.

İnisiyatif ayda bir gün bir araya gelerek gündemi değerlendirir.

DMKİ yönetimi her yıl Aralık ayında grup üyelerinin toplu kararı ile yenilenir.

Üyeler

Ahmet Erkurtoğlu, Mimar

Dr. Atıf Uğurlu, Hekim

Aydın Ilgaz, Yayıncı

Prof. Dr. Dursun Kırbaş, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı

Ender Yılmaz, Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı

Dilek Kalem, Koç Lisesi Öğretmen

Gülfer Cezayirli, Şehir Plancısı

Gülsen Kırbaş, Kastamonu Uğurlu Konakları ve Novitas Turizm Genel Müdürü

Prof. Dr. İzzet Tor, Biruni Üniversitesi 

Mehmet Reis, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Melikşah Yıldırım, Emekli Orman Yüksek Mühendisi

Mine Esen Ergür, Gazeteci

Muzaffer Bal, Ali Raif İlaç Sanayi Genel Müdürü

Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Nurdoğan Aymete, Emekli Albay

Prof. Dr. Sakine Esen Eruz Emekli İstanbul Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Başkanı Yaşar Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Başkanı

Dr. Sedat Kalem, WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü

Tahir Gündoğdu, Emekli Öğretmen Albay

Prof. Dr. Zeki Alpan, Doğuş Üniversitesi STF Dekanı

Zafer Küçükşabanoğlu KASGEG Genel Başkanı

Zeynep Esen, Cubis Art İstanbul Kurucu Ortak

Bu haber toplam 7271 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.