• BIST 1.997,69
  • Altın 780.67344
  • Dolar 13.6467
  • Euro 15.2131
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -7 °C
  • Antalya 4 °C

Kastamonu Gastronomi Festivali'nde geleneğe saygı

Kastamonu Gastronomi Festivali'nde geleneğe saygı
Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, bugüne kadar saklı kalmış bir hazine olan Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak ilk etkinlik olarak hayata geçirilecek.

KASTAMONU-  "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla27-28 Eylül 2019 tarihlerinde ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, bugüne kadar saklı kalmış bir hazine olan Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak ilk etkinlik olarak hayata geçirilecek.
kastamonu-gastronomi-festivali-006.jpg

kastamonu-gastronomi-festivali.pngMutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olan Kastamonu, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde "Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla ilk kez düzenlenmesi planlanan Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali’yle gastronomi turizminde atağa geçmeye hazırlanıyor. 

kastamonu-gastronomi-festivali-002.pngKastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkıp tanıtarak, ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak üzere kurulmuş olan Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi (DMKİ) ev sahipliğinde, Kastamonu Valiliğinin himayesinde, Kastamonu Belediyesinin destekleriyle düzenlenmesi hedeflenen festival, kentin yükselen bir gastronomi destinasyonu olması için önemli bir tanıtım platformu olarak kurgulanacak.

kastamonu-gastronomi-festivali.JPGHazer Amani, Danilo Zanna, Sahrap Soysal gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar, “En Hızlı ve En Lezzetli Etli Ekmek” gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, “Kastamonu Pastırması Kesim Teknikleri”, “Çekme Helva Yapımı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler, “Geleneksel Kastamonu Mutfak Avadanlıkları” sergisi ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sunacak Kastrofest’in konuk ülkesi ise İtalya olacak. Festivalde ayrıca etkinliğe destek veren kuruluşlardan Mutfak Dostları Derneği öncülüğünde, gastronomi ve turizm dünyasından uzman isimlerin katılımıyla “Gıdanın Geleceği” üst başlıklı paneller ve söyleşiler düzenlenecek.

kastamonu-gastronomi-festivali.jpgÜyeleri arasında Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Dr. Atıf Uğurlu gibi Kastamonu’nun önde gelen isimlerinin yer aldığı DMKİ’nin sözcülüğünü üstlenen Gülsen Kırbaş, festival için hazırlıkların hızla devam ettiğini belirterek şunları şöyledi: “Kastrofest, Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda kente katma değer yaratacak çok önemli ve öncü bir proje. Festivalimiz boyunca gastronomi dünyasının değerli isimlerini şehrimizde ağırlayacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Umuyorum ki, Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye, hatta tüm dünyaya duyurmasını amaçladığımız Kastrofest, kentin gastronomi turizmi alanındaki tanıtımı için büyük bir adım olacak”.

kastamonu-gastronomi-festivali-001.jpg

27-28 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek Kastrofest – Kastamonu Gastronomi Festivali, Kastamonu’nun tarihi kültürel, doğal ve gastronomik zenginliğini ulusal ve uluslararası platformlarda en doğru mesajlarla tanıtacak. Festivalin, Kastamonu’nun tarih boyunca farklı kültürlerle zenginleşmiş yerel gastronomik değerini öne çıkartarak kentin “yükselen turizm destinasyonu” olarak markalaşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

kastamonu-gastronomi-festivali-001.JPGDMKİ – Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak, yerel değerlere ait bilinirliği artırarak Türkiye’de ve dünyada tanıtmak üzere 2017 yılında kurulmuş bir sivil girişimdir.

kastamonu-gastronomi-festivali-002.jpgAmacımız

Kastamonu’ya evrensel gerçek değerini yeniden kazandırmak ve kamuoyu yaratmak için; sosyo-kültürel konular üzerine kar amacı gütmeyen faaliyetlerde bulunan bağımsız bir üst akıl, apolitik sivil bir yapı olmak, aynı amaca sahip hemşehrilerimizi ortak amaç çerçevesinde örgütlemek, Kastamonu halkını ve Kastamonu kökenli bireyleri bu doğrultuda bilinçlendirmek.

kastamonu-gastronomi-festivali-003.jpgMisyonumuz 

Kastamonu’nun sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihsel değerleri ortaya çıkarmak ve daha iyi tanınmasına, korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düşünce üretmek, proje geliştirmek ve etkinlikler düzenlemek suretiyle, bölgenin, ulusal ve uluslararası ölçekte hak ettiği yere gelmesini sağlamak.

kastamonu-gastronomi-festivali-005.jpgVizyonumuz 

Özgün ve iyi korunmuş, doğal, kültürel, tarihi ve insani değerleriyle Türkiye’de saygın bir yere sahip ve dünyada tanınan bir marka: Kastamonu. 

İlke ve Değerlerimiz

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ);

Kar amacı gütmez

Düşünce üretir, proje geliştirir ve etkinlikler düzenler

Siyasetten bağımsız ve tarafsızdır

Atatürk ilke ve devrimleri ile Cumhuriyet değerlerine bağlıdır

Evrensel insani ve etik değerleri benimsemiştir

Şeffaf, katılımcı ve demokratiktir

Din, dil, ırk, mezhep, yaş, cinsiyet, toplumsal sınıf, vb ayrımı gözetmez

Kastamonu’lu olmak koşulu aramaz; Kastamonu’yu sevmek yeterlidir

Doğal, kültürel, tarihi mirasa saygılıdır

Toplumsal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği gözetir

Organizasyonel Yapımız

Dr. Atıf Uğurlu’nun fikir önderliğinde bir araya gelen grubun organizasyonel yapı ve işleyişinde hiyerarşik bir düzen yoktur.

DMKİ’ne katılım grup üyesi iki kişinin referansı ve İnisiyatif üyelerinin ortak kararı ile gerçekleştirilir.

DMKİ’nin amaçları doğrultusunda belirlenen faaliyetleri yürütmek üzere oluşturulan çalışma grupları ile etkinlikler düzenlenir ve yönetilir.

İnisiyatif ayda bir gün bir araya gelerek gündemi değerlendirir.

DMKİ yönetimi her yıl Aralık ayında grup üyelerinin toplu kararı ile yenilenir.

Üyeler

Ahmet Erkurtoğlu, Mimar

Dr. Atıf Uğurlu, Hekim

Aydın Ilgaz, Yayıncı

Prof. Dr. Dursun Kırbaş, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı

Ender Yılmaz, Yılmaz Redüktör Yönetim Kurulu Başkanı

Dilek Kalem, Koç Lisesi Öğretmen

Gülfer Cezayirli, Şehir Plancısı

Gülsen Kırbaş, Kastamonu Uğurlu Konakları ve Novitas Turizm Genel Müdürü

Prof. Dr. İzzet Tor, Biruni Üniversitesi 

Mehmet Reis, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Melikşah Yıldırım, Emekli Orman Yüksek Mühendisi

Mine Esen Ergür, Gazeteci

Muzaffer Bal, Ali Raif İlaç Sanayi Genel Müdürü

Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu, Galatasaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Nurdoğan Aymete, Emekli Albay

Prof. Dr. Sakine Esen Eruz Emekli İstanbul Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Başkanı Yaşar Üniversitesi Çeviribilim Bölümü Başkanı

Dr. Sedat Kalem, WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü

Tahir Gündoğdu, Emekli Öğretmen Albay

Prof. Dr. Zeki Alpan, Doğuş Üniversitesi STF Dekanı

Zafer Küçükşabanoğlu KASGEG Genel Başkanı

Zeynep Esen, Cubis Art İstanbul Kurucu Ortak

Bu haber toplam 3150 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.