• BIST 7948.6
  • Altın 1887.908
  • Dolar 28.8471
  • Euro 31.4362
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Karayolları ağaçlandırılıyor

Karayolları ağaçlandırılıyor
Karayollarının ağaçlandırılmasına ilişkin protokol, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından imzalandı.

ANKARA-Karayollarının ağaçlandırılmasına ilişkin protokol, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından imzalandı.

Bakan Eroğlu, karayollarında yapılacak ağaçlandırma ile kazaların azalacağını, araçlardan çıkan gürültü ve emisyonların tutulacağını ifade etti.

 

Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamındaki protokolün imza töreni, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi. Protokol uyarınca yeşillendirme çalışmalarına öncelikle duble yollar ve şehir girişlerinden başlanacak. Son yıllarda yapılan 15 bin kilometre duble yolda kilometre başına bin ağaç dikilecek. Yollarda çift taraflı uyguluma sonucu dikilecek fidan sayısının 30 milyonu geçmesi planlanıyor.

 

Bakan Yıldırım, küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliklerinin olumsuz etkilerinin önlenmesi, seyahat güvenliğinin artırılması, göze hoş gelen seyahat ortamlarının oluşturulması ve gürültü kirliliğinin önlenmesi amacıyla kara yollarında ağaçlandırma yapılacağını söyledi.

 

Kara yollarında ağaçlandırılacak bölgelerin her iki bakanlığın yapacağı görüşmeler sonucunda belirleneceğini anlatan Binali Yıldırım, ağaçlandırmayla yol kenarlarında meydana gelen heyelan, akma ve erozyonun da önüne geçileceğini ifade etti. Yıldırım, kara yollarının yapım, işletme ve onarım işlerinde gerekli önlemler alınmadığı takdirde, çevre koşullarının bozulmasına neden olabileceğini kaydetti.

 

Bakan Eroğlu da ağaçlandırma seferberliğinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından valiliklere ve ilgili kuruluşlara gönderilen genelgeyle başlatıldığını vurguladı.

 

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler'in ağaçlandırma çalışmalarında Türkiye'yi dünyada üçüncüsü seçtiğini kaydeden Eroğlu, tüm kurum ve kuruluşların seferberliğe katkıda bulunacağını belirtti. Eroğlu, seberliğe katılan kurumlardan üç ayda bir rapor alacaklarını Eroğlu, kendilerinin de yılda bir kez Başbakanlığa konuyla ilgili rapor sunacaklarını anlattı.

 

Kara yollarında yapılacak ağaçlandırma çalışmaları ile daha keyifli bir sürüş ortamı yaratmayı hedeflediklerini anlatan Eroğlu, bu şekilde kaza oranlarının da azalacağını, karbondioksit emen yutak orman alanlarının artacağını ifade etti. Eroğlu, ayrıca ağaçlandırma ile kent girişlerinin daha çevreci bir anlayışla dizayn edileceğini sözlerine ekledi. Kara yollarında ağaçlandırmaya ilişkin protokol, Bakan Eroğlu ile Yıldırım tarafından imzalandı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.