• BIST 7948.6
  • Altın 1888.353
  • Dolar 28.8498
  • Euro 31.465
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Karanfiloğlu Konağı restore ediliyor

Karanfiloğlu Konağı restore ediliyor
Edirne'nin en karakteristik 100 yılı aşkın bir süredir ayakta duran Karanfiloğlu Konağı restore edilerek kent kültürüne geri kazandırılacak

EDİRNE-Edirne'nin en karakteristik merkezlerinden Karanfiloğlu Caddesi'nde, 100 yılı aşkın bir süredir ayakta duran Karanfiloğlu Konağı restore edilerek kent kültürüne geri kazandırılacak.

 

Bugüne kadar metruk bir halde kaderine terk edilen konak sahibince tamir edilmesi koşuluyla bağışlandı.

 

Konağa "Karanfiloğlu" ismini üzerinde yer aldığı caddeden esinlenerek verdiklerini belirten Mimar Hasan Turhan, eski adıyla Karanfiloğlu, bugünkü adıyla Demirtaş Mahallesi'nin Edirne'nin fethinden sonra ilk Türk yerleşim bölgesi olduğunu belirtti.

 

Turhan "Bu mahalledeki yapılar, yöresel sivil mimarlık örneği olması, Türk kültürünü sergiler nitelikte planlanması ile dikkati çekiyor. Karanfiloğlu Konağı'nın 100 yılı aşkın bir geçmişi olduğunu, yapının mimari öğelerini devrin diğer çağdaş yapılarıyla mukayese ettiğimizde anlıyoruz.

 

Şahıs mülkiyetinde olan konak sahibince onarılarak kent kültürüne kazandırılması için bağışlandı. Onarım tamamlandığında Selimiye Tarih, Eğitim, Kültür, Sağlık, Yardımlaşma ve Güzelleştirme Derneği (SELTEK) binası olarak kullanılacak." dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tarihi yapıların onarımı için sağladığı destekten yararlanıldığını ve bu desteğin yarısının Bakanlıkça mal sahibine ödendiğini ifade eden Turhan "Restorasyon projesi için Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay, Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü'nden onarım ruhsatı alındı. Kış mevsiminde olduğumuz için, onarım mevsim şartlarına uygun bir şekilde seyrediyor. Binanın çatı kiremitlerini, çökme tehlikesini önlemek üzere aldık. Yağmurdan etkilenmesin diye de üstünü örttük. Konağı yapıldığı şekliyle restore edeceğiz. Onarım tamamlandığında, dönemin yaşam tarzına uygun iç dekorasyon yapılacak. Sonradan eklenen kısımlar onarılmayacak." şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.