• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Karalamaları boş verin, Fatih tablosunu almak şarttı

Doğan Satmış

İstanbul Belediyesi Fatih’in tablosunu aldı ya, bazı çevreler hemen karalama kampanyası başlattı. Efendim tablo kimin belli değilmiş, tablodaki kim belli değilmiş ve daha bir sürü anlamsız gerekçe.

Şimdi de İlhan Kesici’nin sert eleştirileri ortaya çıktı ve eski bir CHP Milletvekili olduğu için pek çok kişi şaşırmış gözüküyor. Herhalde tabloya başkaları neden tepki gösterdiyse, İlhan Kesici de onun için gösteriyordur. Yoksa Kesici’nin entelektüel bir bakışla bu tablonun İstanbul’a yakışacağını tartabileceğini tahmin etmek zor değil.

fatih-tablosu-001.jpg

Tablo ile ilgili olarak konuşanların tümünün derdi üzümü yemek değil bağcıyı dövmek.

Olaya şöyle bakın.

İstanbul dünyanın en çok turist çeken 10 kentinden biri ama müze sayısı açısından yerlerde sürünüyor. Amsterdam’da 144, New York’ta 140, San Francisco’da 132, Taipe’de 131, Şanghay’da 120, Brüksel’de 93, Milano’da 90, Stockholm’de 83 müze varken İstanbul’da kaç müze var biliyor musunuz?

İnternette şöyle bir taradım. İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü’nün 2 yıl önce verdiği bir bilgiye göre saraylar dahil 91 müze varmış. Eğer sarayları çıkarsanız, sayı 50-60’ı geçmiyor.

Şimdi Ayasofya’yı da cami yapmak istiyorlar. Bu gerçekleşirse müze sayısı daha da azalacak.

Yani 820 bin nüfuslu Amsterdam’da 144 müze, bunun belki 20 misli nüfusa sahip İstanbul’da ona göre 3’te bir daha az müze. Üstelik Amsterdam’daki müzeleri gezebilmek için bir hafta önceden randevu almanız şart, yoksa giremiyorsunuz…

Üstelik hala bir İstanbul Şehir Müzesi yok. Bakın Makedonya’nın başkenti Üsküp’te kocaman bir Şehir müzesi var ama İstanbul’da yok. Üsküp İstanbul’un bir semti bile olamaz.

Şimdi efendim bir 6,5 milyon liraya nasıl bu tabloyu alırsınız diyorlar.

Tablodaki Fatih mi?

Kesinlikle evet.

Bu konuda kimsenin bir şüphesi var mı?

Yok.

Resim birkaç yüzyıllık mı?

Bu da evet.

Resimdekinin Fatih olması bile bu tabloyu almaya yeter de artar. Yanındaki ister Cem Sultan olsun ister başkası. Ressamı ister Bellini olsun ister bir başkası fark etmez. Ve bunun böyle olduğunu, ODTÜ’de, Bradford Üniversitesi’nde okumuş İlhan Kesici de gayet iyi bilir.

Resim alındı, alanları tebrik ederiz.

Şimdi de önemli olan bu resimle, İstanbul’a bir Şehir Müzesi’ni kurmak için harekete geçmek.

‘Efendim bu devirde bir resme 6,5 milyon lira verilir mi?’ diye konuyu para hesabına getirenlere de şunu sorun?

Tonla boş yer varken Atatürk Havalimanı’nın pistlerinin üzerine hastane inşa edenler bu ülkeye kaç 6,5 milyon lira kaybettirdi?

Üstelik Fatih tablosunu yarın satışa çıkarın, üste para kazanıp satarsınız, ya Atatürk Havalimanı’nı?

Bu yazı toplam 1435 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.