• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 24 °C
  • Antalya 25 °C

Karadeniz'de 34 tünele ışık

Karadeniz'de 34 tünele ışık
Giresun'un Piraziz ilçesi ile Artvin'in Hopa ilçesi arasında bulunan 34 tünelin 2008 yılı sonuna kadar ışıklandırılması planlanıyor.

TRABZON -Giresun'un Piraziz ilçesi ile Artvin'in Hopa ilçesi arasında bulunan 34 tünelin 2008 yılı sonuna kadar ışıklandırılması planlanıyor. Konunun takibi için Trabzon'da kontrol merkezi kurulması kararlaştırılırken, tünellerle ilgili çeşitli fonksiyonları içeren elektrik ve elektromekanik ihalesi de yapıldı.

Karadeniz Sahil Yolu'nda bulunan ve halen ışıklandırılamayan tüneller, geçtiğimiz temmuz ayının ilk haftasında Trabzon, Rize ve Giresun illerinde yapılan 1. Karadeniz Oyunları'nın bisiklet yarışmalarında gündeme gelmişti. Bir ara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündeme getirdiği tünellerin ışıklandırma konusu çözümleniyor.

 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 'Elektrik ve Elektromekanik İhalesi' adı altında yapılan ihale 34 tünelin tüm elektrik ve elektronik işlemlerini içeriyor. İhaleye göre; enerji temini, aydınlatma, havalandırma (tünel giriş-çıkışı), olay algılama (duran araç, ters yönde giden araç, yolun üzerine düşen belli bir hacme kadar cisim algılama vs.), yangın algılama ve söndürme sistemi, kapalı devre televizyon, tünel içi hız ölçümü ve trafik sayımı, meteorolojik ölçüm, tünel içi radyo ve kamu anons sistemi, tünel içi telsiz haberleşmesi, acil çağrı telefonları, trafik işaretleri, gabari ölçümü ve gabari sınırlayıcısı olmak üzere bütün gerekli olan fonksiyonlar en modern ve gelişmiş teknoloji kullanılarak yapılacaktır. Bunların bir kısmı bazı tünellerde yapılmış durumda.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, kendi iktidarları döneminde biten Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili eksiklerin giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Aykan, ışıklandırılmayan tünellerle ilgili şikayetlerin artması üzerine ilgili bakanlık ve müdürlüğün çalışma yaptığını ve bunun sonucunda da tünellerin ışıklandırılmasıyla ilgili gerekli ihalenin yapıldığını belirtti.

 

Aykan, "Yapılan ihaleyle birlikte Piraziz-Hopa arasında bulunan, 34 tünel içinde seyreden trafiğin sürekli kontrolü, bir olay meydana gelmesi durumunda ilgili mercilerin (itfaiye, trafik, ilkyardım vs.) acil müdahalesi, tünel içinde sürücülerin uyarılması, bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi ve trafik emniyetinin sağlanması amacıyla Trabzon'da bir kontrol merkezi kurulacak. Kurulacak sistem ile 34 tünel, Trabzon'da ki merkezden izlenecek. Tünellerde olup biten ne varsa, hepsi bu merkezden izlenecek ve müdahale edilmesi gereken yerlerde, gerekli müdahale zamanında yapılacaktır." diye konuştu.

 

Aykan, yapılan ihaleye göre planlanan sistem ve aydınlatma işinin, 2008 yılı sonuna kadar bitirileceğini kaydetti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.