• BIST 8304.83
  • Altın 1678.381
  • Dolar 27.206
  • Euro 28.8225
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 29 °C
  • Antalya 29 °C

Kapalıçarşı'yı kruvaziyerler kurtardı

Kapalıçarşı'yı kruvaziyerler kurtardı
Son dönemde yeni açılan alışveriş merkezleriyle rekabette zorlanan tarihi Kapalıçarşı'yı turist ziyaretleri ayakta tutuyor.

İSTANBUL- Son dönemde yeni açılan alışveriş merkezleriyle rekabette zorlanan tarihi Kapalıçarşı'yı turist ziyaretleri ayakta tutuyor.

Büyük turistik yolcu gemileriyle İstanbul'a gelen turistlerin büyük bir bölümü gezi programlarına Kapalıçarşı'yı da ekleyince çarşının günlük ziyaretçi sayısı bu yıl 500 binin altında düşmedi.

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat, tarihi çarşının son durumuna ilişkin açıklamasında, özellikle son yıllarda birbiri ardına açılan alışveriş merkezlerinin de etkisiyle Kapalıçarşı'nın ve esnafın sıkıntılı günler geçirdiğini anımsattı.

Yapılan tanıtımın çalışmalarının ardından bugün çarşının durumunun eskiye göre daha iyi olduğunu bildiren Fırat, çarşının tanıtımı amacıyla ciddi bir çalışma içine girdiklerini anlattı.

Kapalıçarşı'yı ziyaret eden turist sayısında geçen yıllara göre önemli oranda artış görüldüğünü bildiren Fırat, özellikle bu yıl İstanbul'a gelen büyük turistik yolcu gemileri sayesinde çarşının hareketli günler geçirdiğini kaydetti.

Tur operatörleriyle gerçekleştirilen çalışmaların sonucu olarak turistik yolcu gemileriyle İstanbul'a gelen turistlerin büyük bir bölümünün gezi programlarına Kapalıçarşı'yı da ekleyince çarşının günlük ziyaretçi sayısının bu yıl 500 binin altında düşmediğini belirten Fırat ''Çarşıyı ziyaret eden insanlar bu yıl kalabalıktan dolayı omuz omuza yürümek zorunda kaldı. Aynı zamanda kongreler de ziyaretçi sayımızın artmasında son derece etkili oldu.'' dedi.

Turistlere yönelik olarak bu yıl önceki yıllardan farklı olarak özel geceler de düzenlediklerini ifade eden Fırat, çarşının tanıtımı amacıyla çekilen filmlerin de turistlerin çarşıya çekilmesinde etkili olduğunu, bu yıl ayrıca bir tanıtım filminin de Hintli sanatçıların katılımıyla çekildiğini ve Hindistan'da gösterileceğini söyledi.

 

''HANUTÇULUĞU POLİSİN DESTEĞİYLE ÇÖZDÜK''

 

Hasan Fırat, Kapalıçarşı'nın tarihinin ve bugünkü durumunun Prof. Önder Küçükerman ve Kenan Mortan'ınn gerçekleştirdiği geniş çaplı bir araştırmayla kitap haline getirildiğini ve Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle yayınlandığını belirtti ve önemli bir kaynak niteliğindeki bu eserin Çelik Gülersoy'un eserinden sonra bir ilk olduğunu söyledi.

Kapalıçarşı'nın geçen yıllarda tur operatörleriyle yaşadığı sorunların bu yıl gerçekleştirilen girişimler sayesinde yavaş yavaş aşılmaya başlandığını da ifade eden Fırat hanutçuluk sorununun ise polisin desteğiyle çözüldüğünü kaydetti.

Fırat, çarşı esnafının da günümüz piyasa şartlarına göre iş yerlerini yeniden düzenledikleri, önceki yıllarda kredi kartıyla satış yapmayan esnafın artık müşterilerine kredi kartı hizmeti verdiğini anlattı.

Çarşının ticari faaliyetlerinin canlandırılması amacıyla birçok bankayla işbirliği yaptıklarını dile getiren Fırat, İş Bankası Kapalıçarşı Şubesi'nin turistlerin işlemlerini yapabilmesi için özel bir izinle cumartesi günleri de açık olduğunu söyledi.

 

''YERLİ ZİYARETÇİMİZ AZALDI''

 

Fırat, bu yıl çarşıyı İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden, Uzak Doğu'dan ve ABD'den turistlerin ziyaret ettiğini belirtti ve şöyle konuştu:

''Ancak yerli ziyaretçimiz azaldı, çünkü her gün yeni bir alışveriş merkezi açılıyor. Ulaşım da ciddi anlamda sıkıntı oluşturuyor.''

Hasan Fırat, Kapalıçarşı'nın ziyaretçilerinin sadece yüzde 20'sinin yerli olduğunu bildirdi.

İstanbul'un 2010 yılında Avrupa kültür başkenti olacağını hatırlatan Fırat, Kapalıçarşı'nın da bu nedenle önemli bir çalışma içerisinde olduğunu anlattı.

Çarşının restorasyon ve çevre düzenlemesinin acilen yapılıp 2010 yılına hazırlanması gerektiği görüşünü dile getiren Fırat, bazı defilelerin ve fuarların Kapalıçarşı'da yapılmasını istediklerini söyledi.

Fırat, ayrıca Osmanlı geceleri düzenleyerek çarşıyı turistler için daha cazip hale getirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.