• BIST 2.750,49
  • Altın 1022.045
  • Dolar 17.9115
  • Euro 18.2353
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C
  • Antalya 30 °C

Kadın otelciye karşı cinsiyet ayrımcılığı tartışıldı

Kadın otelciye karşı cinsiyet ayrımcılığı tartışıldı
Tayland otellerinde yönetici kadınların yaşadığı zorlukar,cinsiyet ayrımcılığı ve sorunları Mind The Gap” etkinliğinde tartışıldı

PHUKET / TAYLAND - Phuket'te düzenlenen “Mind The Gap”, Tayland'daki kadın otelcilerin karşılaştığı zorlukları ele almak için 100'den fazla endüstri delegesini bir araya getirdi. Etkinlikte kadın yöneticilerin sektördeki liderlik pozisyonlarındaki dengesizlik ele alındı. Yapılan konuşmalarda Tayland otellerinde kadın ve erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliği gündemin üst sıralarında yer aldı.

mind-the-gap”.jpg

GENEL MÜDÜRLERIN %90'ı ERKEK
Tayland otellerindeki genel müdürlerin %90'ının erkek olduğu ortaya konuldu. Kadınların kariyer ilerlemelerinin önünde hangi engellerin bulunduğu, bu engellerin nasıl ortadan kaldırılabileceği ve kadınları anlamak amaçlandı.

Phuket'te düzenlenen bir ağırlama etkinliğinde, yüksek nitelikli kadın yöneticiler için sektördeki liderlik pozisyonlarındaki dengesizliği ele alırken, Tayland otelleri için cinsiyet eşitliği gündemin üst sıralarında yer alıyor.

mind-the-gap”-001.jpg

100'DEN FAZLA KADIN ERKEK KATILDI
Dusit Thani Laguna Phuket'te düzenlenen “Mind The Gap”, Tayland'daki kadın otelcilerin karşılaştığı zorlukları ele almak için 100'den fazla endüstri delegesini bir araya getirdi. Çoğu otel grubunun kapsayıcılığı ve çeşitliliği sağlamak için geniş politikaları olmasına ve kadınların küresel konaklama iş gücünün %53'ünden fazlasını oluşturduğu bildirdi.

KADıNLAR KARIYER YOLUNDA CAM TAVANA ÇARPIYOR
9 Hotelworks tarafından yapılan bir araştırmaya göre Tayland otellerinin genel müdürlerinin %90'ı erkektir. Bu, kadınların kariyer yollarında bir yerlerde ‘cam tavana çarptığı’ anlamına geliyor.

Bu sadece Tayland'a özgü bir sorun değildir. Aslında, Tayland genellikle cinsiyet eşitliği açısından dünyanın daha ilerici ülkelerinden biri olarak kabul edilir. Krallıktaki Fortune 500 şirketlerinin dörtte biri (%25) liderlik pozisyonlarında kadınlara sahipken, dünya genelinde bu oran sadece %8’lerdedir.

mind-the-gap”-002.jpg

KADıNLAR “SALDıRGAN” VEYA “AŞıRı HıRSLı” Mı?

Ancak 21. yüzyılda bu rakamlar otel sektöründe yetersiz kalıyor. Şirketlerin kadın çalışanlarının potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için hangi adımları atması gerektiği konuşuluyor. Kadınların kariyerlerini aileleriyle dengelemeleri için doğru destek yapılarının varlığı sorgulanıyor. Ve daha da endişe verici bir şekilde,’otel endüstrisi hala eski moda önyargılardan etkileniyor mu?’ deniliyor.
Güçlü kadınlar “saldırgan” veya “aşırı hırslı” olarak mı kabul ediliyor?

KADIN LİDERLER CİNSİYET AYRIMCILIĞINDAN YAKINDI
Phuket'te 100'den fazla delegenin katıldığı etkinlikte kadınlar ve erkekler yer alarak görüşlerini bildirdi.
Mind The Gap’ta, geleneksel düşünceye meydan okuma ve uygulanabilir çözümler yaratmaya çalışan bir dizi tartışma yapıldı.
Katılımcılar arasında, birçoğu kariyerleri boyunca ayrımcılığa maruz kalmış şirket kurucuları, müdürleri ve otel genel müdürleri de dahil olmak üzere, sektörün en önde gelen kadın liderlerinden bazıları yer aldı.
Onlara sektöre girdiklerinde cinsiyetler arası ücret farklılıkları ve cinsiyetçilik gibi sorunlarla karşılaşmaktan haklı olarak endişe duyan konaklama öğrencileri ve mezunları katıldı.
Konular arasında üst düzey liderlik rollerine giden kariyer yollarının geliştirilmesi, konaklama endüstrisindeki kadınlar için mevcut destek ve kaynaklar, mentorluk ve eğitimin değeri, zihinsel refahın nasıl sağlanacağı ve olumlu bir iş-yaşam dengesine ulaşılması yer aldı.

TOPLUMSAL CINSIYET GÜNDEMINI ZORLAMAK ISTEDIK
Etkinlik, C9 Hotelworks Kurucusu ve Genel Müdürü Bill Barnett tarafından tanıtıldı ve moderatörlüğünü Phuket Oteller Birliği İcra Direktörü Sumi Soorian yaptı.
Phuket Oteller Birliği İcra Direktörü Sumi Soorian: ‘21. yüzyılda hala bu konuyu konuşuyor olmamız çok yazık’ diyerek şöyle konuştu: “Cinsiyet ayrımcılığı bugün dünyada mevcut olmamalıdır. Başarılı kadın dünya liderlerine ve politikacılara, şirket başkanlarına ve yöneticilerine, hayırseverlere, bilim adamlarına ve çok daha fazlasına sahibiz. Kadınların artık kendilerini kanıtlamalarına gerek yok. Yine de Tayland'daki on otel genel müdüründen dokuzu hala erkek. Neden? Niye? 'Mind The Gap'e ev sahipliği yaparak toplumsal cinsiyet gündemini zorlamak, zor sorular sormak ve şirketleri dikkat çekmeye zorlamak istedik. Bugün sektöre giren genç kadınların kendilerini güçlenmiş ve ilham almış hissetmeleri gerekiyor; anlamlı ve suçluluk duymadan profesyonel bir kariyere sahip olabilmeleri gerekir. Umarım bugün gündeme getirilen sorunlar, bunu başarmalarına yardımcı olur”.

AKRANLAR, ARKADAŞLAR VE AILEDEN DESTEK AĞı
Etkinlikte, delegeler, otel endüstrisinde kariyer yapmaya başlayan genç kadınlarla tavsiyelerini paylaşma fırsatı buldu. Kadınlara yönelik mentorluk programını başlatan Pamela Ong, katılımcılara ‘olumsuz etkilerden uzak durmalarını ve çevrenizi akranlar, arkadaşlar ve aileden oluşan iyi bir destek ağıyla’ kuşatmalarını tavsiye etti.
Sornchat Krainara delegelere kendilerini küçüksemeyerek “yüksek sesle konuşmaları” konusunda uyardı.
Cornell Üniversitesi Genel Müdürler Programı'ndan burs kazanan Isara Pangchen, kadınları “her zaman öğrenme, çalışma ve gelişme şansını değerlendirmeye” teşvik etti.

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.