• BIST 10899.28
  • Altın 2454.774
  • Dolar 32.1586
  • Euro 34.9206
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

“İyi Parti"de bir çok eğilim toplandı

Özkan Altıntaş

Dünyanın en eski mesleklerinden biri din tüccarlığıdır. Bu ticaret üzerinden nemalananlar asırlar boyu iinanan insanları peşlerinden sürükleyerek savaşlara neden olmuşlar ve milyonlarca kişinin ölümüne yol açmışlardır. Bu taa… Putperestlekten bu yana böyledir. Ortalıkta din tüccarlarının menfaatine aykırı işler oldu mu hemen din bezirganları ortaya çıkar ve bir kulp takarlar. İnsanların çatışmasına ve ölümlere yol açarlar.
Günümüzde bu işler devam ediyor. Ama işin dozu değişerek arttı. Din siyasete alet edildi. Şimdi Ortadoğu’da gelişmiş ülkelerin petrol hırsı yüzünden din savaşları çıkarıldı ve adeta katliamlar oluyor.

John Perkins’in yazdığı “Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları” diye bir kitap okumuştum. Kendisi de eski bir tetikçi olan Perkins, ABD’nin kendi menfaati için geri kalmış ülkelerde veya geri bıraktığı ülkelerde neler yaptığını anlatıyordu. Önce danışman kisvesi altında adamlarını ülkelerin yöneticilerinin yanında yer aldırıyor. Ülkenin kendi kaynaklarını kullanmalarını çeşitli bahanelerle engelliyor. Ülkeyi dışa bağımlı hale getiriyor. Sonra kıt bütçelerini han vurup Harman savurmaları için bol yatırıma yöneltiyor ve müthiş şekilde, başta Amerika olmak üzere dışarıya borçlandırıyor. Eğer buna direnenler olursa iç karışıklık çakırılıyor. Eğer iç karışıklıta başarılı olunmazla bu kez devreye akbabalar, yani silahlı güçler giriyor.
Ekonomik tetikçi ABD’nin bunu yıllarca Güney ve Orta Amerika’da, Uzakdoğu’da Ortadoğu’da Avrupa’da böyle yaptığını örneklerle yazıyor. Yıllardır dünya üzerinde oynanan oyunları kitabında cesaretle yazdığını gördük. Aslında Türkiye’nin akibetinin bu noktalara kadar uzandırıldığını farkediyoruz ve ‘Allah korusun. İnşallah birileri uyanır da engeller” diyoruz

Bunları neden yazdım. Anlatalım.
MHP’den ayrılmaya mecbur bırakılan Meral Akşeer “İyi Parti”yi kurdu. Parti amblemini yeniden uyanışın ve yeni bir Türkiye’nin simgesi olarak Türklerin Orta Asya’dan gelen Kayı Boyu’ndan esinlenerek seçti.
“İyi Parti”yi kurdu ve iyi oldu.
Çünkü muhalefette bulunan diğer partilerin bu güne kadar olanlar kaşısında dik durabildiğini ve yeni projeler üretebildiğini görmedik. Hatta muhalefette olduklarını unutup iktidara biat ettiklerini bile gördük.

Meral Akşener’in, “İyi Partisi” daha şimdiden 5 milletvekili ile meclise bile girdi. Kurucular kurulunu oluşturan 200 kişiye baktığımızda aklımıza rahmetli Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ni kurarken söylediği ‘4 eğilimi bir araya topladık’ sözü geldi.
Meral Akşener’de aynı çizgide bir parti oluşturdu. Sağcısı, solcusu, ülkücüsü, dincisi demokrasi hasretiyle “İyi Parti”de buluştu. “İyi Parti” her partiden kurucusu olan bir parti. Söylemleri de güzel. ”Önce içimizde demokrasi, sonra ülkemizde demokrasi’ diyorlar. Yani ‘Yurtta sulh, cihanda sulh” diyorlar.
‘Hayırlı olsun’ diyoruz. İnşallah Türk siyaset hayatında ve Türk toplumunda bozulan dengeleri bu parti düzeltir.

“İyi Parti” kuruldu. Aklı evvel birileri birilerinin tetiklemesiyle ortaya çıkip “İyi Parti”nin logosuna takılarak onu mahkemeye vermeye kalkıştılar. Türk boylarının adı siyasette kullanılamazmış.
Sormak lazım. Behey gafiller: Adalet partisi’nin ‘kır at”ı kimin atıydı? Yıllardan beri din siyasete alet edilirken neredeydiniz?
Ayrıca o dönemde Türk böylarının hepsi birer parti kimliğindeydi. Beylikler neydi? Bizim özümüzün Türkiye’nin geleceği için sahiplenmesinde ne zarar var? Adamın biri çıkıp yıllardır Türklüğün geçmişiyle, Osmanlıyı kullanarak siyaset yaparken neredeydiniz? Bunların gene din bezirganlarının tetikçileri olduğunu düşünüyorum.
Rahmetli dedem söylerdi “Asını inkar eden kö…...” Burada insanın aslını hatırayıp, ona değer vermesinde ne mahzur var?

İnsanların küçük aklıyla bu gibi çareler üretmesinin arkasında olanlar belli. MHP’nin bitme korkusu. İktidarın değişme korkusu…
Önce Meral Akşener’e onun bunu adamı diye saldırdılar, olmadı! Kongresini engellediler, olmadı! Otellerde toplantı yapmasını engellediler, olmadı! Türkiye’de milletvekilliği, TBMM’de başkanlık yapmış, İçişleri Bakanlığı yapmış ve arkasnda en küçük kötü kırıntı bırakmamış bir Meral Akşener herkesi korkuttu…
Ne yapacaktı? Partinin adını ‘Kötü Parti’mi kuracaktı? Amblemini “kılıç-kalkan’ seçseydi yine karışırdınız. Çünkü hesap başka… Büyüklerimiz ne güzel söylemişler “Korkunun ecele faydası yok!”
Meral Akşeher’in “İyi Parti”si iyi yolda…Olmayan muhalefete can getiriyor. Sakin, sessiz adımlarla giderek büyüyor. Onlar Akşener’in peşinden kitleleri sürüklemesinden ve bazı partilerin yokedilmesinden korkuyorlar. ABD’nin uyguladığı gibi “tetikçi bezirganlar” işbaşına geçiyor. Çünkü Meral Akşener sadece dört eğilimi değil. Bir çok eğilimi bir çatı altına toplayarak destek alabilecek bir parti kurdu. Türkiye’nin Atatürk’ün söylediği gibi “Yurta Sulh Cihanda Sulh’a ihtiyacı var. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94’cü yılı kutlu olsun diyoruz. Ve “İyi parti” için ‘Hayırlı olsun’ diyoruz.

Bu yazı toplam 3952 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.