• BIST 11139.46
  • Altın 2600.08
  • Dolar 33.0527
  • Euro 36.0936
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 26 °C
  • Antalya 28 °C

İstanbul otoyolla İzmir'e bağlanıyor

İstanbul otoyolla İzmir'e bağlanıyor
Ulaştırma Bakanlığı’nın gündeminde olan 6 yeni otoyol projesinin en az 4’ünün bu yıl içinde ihale edilmesi bekleniyor.

ANKARA- İstanbul, otoyolla 6 milyar YTL'ye İzmir'e bağlanacak. Ulaştırma Bakanlığı’nın gündeminde olan 6 yeni otoyol projesinin en az 4’ünün bu yıl içinde ihale edilmesi bekleniyor.

Ulaştırma Bakanlığı, 6 milyar YTL'lik (5.2 milyar dolar) yatırımla 2008 yılına damgasını vuracak olan İzmit Körfez Geçişi ile 422 kilometrelik Gebzeİzmir Otoyolu'nun yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale edilmesi için Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) başvurdu. Ulaştırma Bakanlığı, 6 yeni otoyol projesiyle ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Mega otoyol projelerinden en az 4'ünün bu yıl ihalesini gerçekleştirmeyi hedefleyen Bakanlık, İstanbul'dan başlayıp, İzmit Körfezi'ni köprüyle geçtikten sonra İzmir'e bağlanacak otoyol projesi için ilk somut adımı attı. Proje için YPK'ya başvuru yapıldı.

 

İŞLETME SÜRESİ YARIŞTIRILACAK

Ulaştırma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, YPK'dan gerekli izinlerin alınmasının ardından ihale sürecinin resmen başlatılacağını belirterek, "Proje, YİD modeliyle inşa edilecek. İhaleyle ilgili ön hazırlıklarımızı tamamladık. Şartname de hemen hemen hazır. Proje için en kısa sürede ihale duyurusuna çıkabiliriz" dedi. Yetkililer, projenin yaklaşık maliyetinin 5-6 milyar YTL olduğunu söyledi. Projenin yapımında kamu kaynağının kullanılmayacağına dikkat çeken yetkililer, "Yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilecek projenin ihalesinde, işletme süresi ve geçiş ücretleri üzerinden yarışma yapılabilir" dedi.

 

Yetkililer, İzmit Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu projesiyle yerli ve yabancı pek çok şirketin ilgilendiğini vurguladı. Yetkililer, Ankara-İzmir otoyol projesinin çalışmalarının da sürdüğünü belirterek, yetişmesi durumunda bu projenin de ihalesinin 2008 yılı içinde yapılabileceğini bildirdi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.