• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 18 °C

İstanbul kültürde 24. sırada

İstanbul kültürde 24. sırada
The Independent gazetesinin yaptığı ve Londra’nın dünyanın ekonomi ve kültür başkenti seçildiği araştırmada, İstanbul 24. sırada yer aldı

Emre Altıntaş-Türkiye Turizm


LONDRA-İngiltere’de yayımlanan The Independent gazetesinin yaptığı ve Londra’nın dünyanın ekonomi ve kültür başkenti seçildiği araştırmada, İstanbul 24. sırada yer aldı.

Aylarca süren ve ünlü dünya kentlerinin nüfus, ekonomi piyasaları, turizm trendleri, ulaşım imkanları, spor ve kültür faaliyetleri gibi pek çok alanda karşılaştırıldığı araştırmanın sonucunda, Londra’nın diğer ünlü kentleri açık farkla geride bıraktığı bildirildi.

Araştırmada, en kalabalık nüfuslu kentin hangisi olduğu, bir haftada hangi kentten en fazla sayıda uçağın kalktığı, en büyük sermaye piyasasının nerede olduğu gibi sorular ele alındı.

Araştırmaya göre, en kalabalık nüfuslu kent 34 milyonla Tokyo olurken, bir haftada en fazla uçağın kalktığı kent 11912 ile New York oldu. En çok senfoni orkestrasının bulunduğu kent 7 senfoni orkestrasıyla Moskova, en fazla dünya kültür mirasını barındıran kent 4 eserle Londra, dünyanın en uzun metro hattını barındıran kent yaklaşık 400 km ile yine Londra oldu.

Londra’nın ekonomik ve kültürel açıdan "Dünya Başkenti" seçildiği araştırmada Londra’yı ilk 10’da New York, Paris, Tokyo, Chicago, Madrid, Washington, Los Angeles, Roma ve Mexico izledi.

Daha sonra ilk 60’a giren dünya kentleri ise şöyle sıralandı:

"Barcelona, San Francisco, Berlin, Amsterdam, Pekin, Moskova, Toronto, Hong Kong, Seul, Brüksel, Şanghay, Singapur, Atina, İstanbul, Sidney, Kopenhag, Vancouver, Delhi, Bounes Aires, Sao Paulo, Mumbai, Münih, Rio de Janerio, Kahire, Bangkok, Dublin, St Petersburg, Montreal, Frankfurt, Edinburgh, Melbourne, Dubai, Glasgow, Jonahhesburg, Karakas, Lima, Zürih, Kiev, Kalküta, Tel Aviv, Auckland, Havana, Lagos, Abu Dabi, Kazablanka, Kolombo, Riyad, Nairobi, Adisababa, Beyrut."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.