• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 20 °C

ISAD soruyor: TÜRSAB nerede?

Özkan Altıntaş

Uzun süredenberi TÜRSAB hakkında yazmıyorum. Onlarda benim için yazmıyorlar. Biraz yaz rehabeti, biraz da başkanın geçirdiği ciddi rahatsızlık bir süre durmamızı gerektirdi. "Belki değişir', "Amerika'da demokrasi şırınga ederler' umuduyla bekledik. Başkan tedaviye gidince "Her kalp rahatsızlığı çekenin dönüşte mülayim olduğu söylenir" denildi.
Ancak döndüğünde yaptıkları hiç te öyle olmadığını gösterdi.
Başkanın 'sten' değil, çocuklumuzdan beri bildiğimiz gangsterlerin kullandığı ve çevreye rasgele ateş ettikleri cinsten 'sten tabancasını' kuşanıp geldiğini gördük.

SELMA YILMAZ: MESLEK ÖRGÜTÜMÜZ NEREDE?
Önümüzdeki günlerde olayları dile gitirmeyi düşünürken IATA Seyahat Acenteleri Derneği -ISAD Başkanı Selma Yılmaz"ın canına "tak" diyen uygulamaları Tursapnet"te dile getirmesi olayları yeniden tırmandırdı.
Selma Yılmaz, aylardanberi TÜRSAB"ı uyarıyor ve “Acentelere sahip çıkın. Siz bizim meslek örgütümüz sünüz. Siz yapmayacaksınız kim yapacak? TÜRSAB"ın yönetiminde olmak camianın haklarını korumayı gerektirir. Acenteleri kurda kuşa yem yapmayın” diyor.
Ancak TÜRSAB cephesinden "tık" yok. TÜRSAB"ın görevi “Orada yeşili koruyun, buraya inşaat yapmayın. Tarihi eserlerimizi koruyalım.” Gibi söylemlerle uğraşıyor.  Öte yanda "tarihi" değil ama asıl koruması gereken çoluk çocuk sahibi "kan ağlayan" acenteler" var.
Türkiye"nin dev acentelerinde Vasco iflas etti, TÜRSAb kılını kıpırdatmadı. Vasco"ya TÜROFED, AKTOB ve TÜROB sanhip çıkarak Türkiye"nin namusunu korudu. Yoksa VASCO acente değil de otel miydi acaba?
Şimdi ise acentelerin başına bankalar musallat oldu. TÜRSAB ise hiç sesini çıkarmıyor. Acaba bankalara karşı TÜRSAB"ın yumuşak karnı mı var?
IATA Başknı Selma Yılmaz adeta feryat ediyor, “sadece seçilmekle işin bitmediğini" söylüyor ve TÜRSAB"ı göreve davet ediyor.

SELMA YILMAZI'IN AÇIKLAMASI
Selma Yılmaz"ın binlerce "cigeri yanık", "cebi boşalan", "sahipsiz" acente adına Tursapnet"te yaptığı duyuru şöyle:

Değerli Meslekdaşlarım;

Meslek örgütümüz sayesinde ve Sayın Başkanımızın 10 yıldır görevde olması sayesinde işimiz kalmadı.
IATA seyahat acenteleri işlerini yasalara aykırı hareket etmelerine rağmen, meslek örgütümuzun ses cıkartmaması sayesınde bankalara kaptırdık.

BANKALAR SEYAHAT ACENTESİ OLDU
Sayın başkanımızın arkadaşı ve disiplin kurulu üyesi, APJC ye bizi temsilen giren sayın Ahmet Kozikoğlu"nun genel müdürü olduğu Wingscard"ın acentesi şu anda Türkiye"nin en çok uçak bileti satan IATA acentesidir. Artık seyahat acenteliğinden çıkmış wingscard, accescard callcenter ve online acentesi olmuştur.
Bu yüzden seyahat acentelerının yapması gereken uçak bileti satışı bankaya kaptırılmıştır....

HAC, UMRE DİYANETE KAPTIRILDI, KONGRE TÜRSAB MERKEZDE
Hac ve umre acenteleri, meslek örgütünün politikasızlığı ve vurdumduymazlığı sayesinde işlerini Diyanete kaptırmışlardır. Kongre işlerinin kimin elinde olduğu ve TURSAB merkez dışına çıkamadığı malumunuzdur.

KAÇAK TURLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR
Sigorta maliyetinin kaçak turlarda olmaması yüzünden, seyahat acenteleri işlerini seyahat acentesi olmayan kuruluşlara veya organizasyon şirketlerine kaptırdılar... .
Meslek örgütümüzün tanıtıma gereken önemi vermemesi ve çesitli kuruluşların ve kendisinin düzenlediği tanıtım gezilerine bazı yakınları acente götürmesi yüzünden, yurtdışı fuarlardaki organizasyon bozukluğu da eklenince incoming acenteleri de işsiz kalmıştır veya kısa bir süre sonra mali zorluğa girmişlerdir.
Yabancı dil okullarına öğrenci gönderme işinin seyahat acenteciliği yasasından Meslek örgütümüz sayesinde çıkartılması ayrı bir konudur.

MESLEK ÖRGÜTÜMÜZ SAYESİNDE ACENTECİLİK BİTTİ
Sonuçda meslek örgütümüz sayesinde işimiz yok oldu.
Diğer meslek örgütleri üyelerinin işleri artsın, gelirleri artsın diye uğraşırken bizimki elimizden işlerimizi almaya uğraşıyor.
Sadece ''yakın ''acentelerin ve sayın merkezin durumu iyi.
Seçim kazanmaya gelince bu konuda daha sonra yazacağım ama meslekdaşlarıma David Liss"in literatür yayınlarından çıkan ''Yolsuuzluk Gösterisi '' adlı kitabını okumalarını tavsiye ediyorum.
Seçim kazanmanın tarih boyunca değişmediğini o kadar iyi anlatmış ki!
Sanki şimdi de değişin bir şey var!
1722 yılından bu tarafa hiç mi birşey değişmedi?....... ...

Sevgi ve Saygılarımla
Selma YILMAZ

Bu yazı toplam 4047 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.